BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič rozhodne o zbavení mlčanlivosti riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) na základe stanoviska, o ktoré písomne požiadal SIS, tak ako mu to prikazuje zákon.
Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol prezidentov hovorca Marek Trubač.
"Podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností v prípade oslobodenia od povinnosti mlčanlivosti vyšších štátnych funkcionárov, ktorým je aj riaditeľ SIS, ktorý má vypovedať o utajovaných skutočnostiach z pôsobnosti SIS, vyžiada si príslušný orgán, ktorý ich môže oslobodiť od povinnosti mlčanlivosti, stanovisko SIS," odôvodňuje Trubač rozhodnutie hlavy štátu.
"Stanovisko SIS k žiadosti pána prezidenta SR SIS poskytne v súlade so žiadosťou pána prezidenta SR a v súlade so zákonom o ochrane utajovaných skutočností," reagoval hovorca SIS.
Prezident Ivan Gašparovič dostal 17. januára písomnú žiadosť z oddelenia vyšetrovania Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia policajného zboru o pozbavenie mlčanlivosti bývalého riaditeľa SIS Jozefa Magalu a súčasného šéfa tajnej služby Karola Mitríka.
V medializovanom dokumente – údajnom spise o odpočúvaní jedného bytu SIS-kou s názvom Gorila sa uvádzajú rôzne podozrenia o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou.
Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.
Minister vnútra Daniel Lipšic založil špecializovaný tím, ktorý sa zaoberá vyšetrovaním prípadu.
Sú v ňom desiati špičkoví vyšetrovatelia a kriminalisti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite, Úradu boja proti korupcii a z úradu inšpekcie.
Vyšetrovateľ 9. januára začal trestné stíhanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, osoby sú podozrivé najmä zo zločinov korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Trestné stíhanie dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.