Bratislava 6. augusta (TASR)- Zatraktívniť výkon služby profesionálneho vojaka v Ozbrojených silách SR a kompenzovať zvýšené riziko s ňou spojené majú zákony, ktorými Ministerstvo obrany (MO) SR rieši sociálne a bytové zabezpečenie vojakov.
Zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov zaručuje vojakom, že v prípade poškodenia zdravia to nebude mať negatívny dopad na ekonomickú a sociálnu situáciu ich rodiny. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede riaditeľ odboru sociálnej a bytovej politiky MO SR Rudolf Martančík. Účinnosť nadobudol zákon 1. júla.
V oblasti nemocenského zabezpečenia má vojak podľa zákona nárok na stopercentnú náhradu služobného platu po celú dobu neschopnosti na výkon služby. V prípade úrazu dostanú vojaci takisto primeranú finančnú náhradu za prípadnú stratu zárobku a za bolesť. Majú tiež nárok na vyššie jednorazové finančné odškodnenie.
Služba profesionálneho vojaka nie je celoživotným zamestnaním, ale iba dočasným, spojeným i s personálnou mobilitou, konštatoval Martančík. Zaistiť zodpovedajúcu príjmovú úroveň profesionálneho vojaka a jeho rodiny i po skončení služobného pomeru má preto výsluhový dôchodok. Ten môže dosiahnuť až 60 percent hrubého služobného príjmu.
Vojak má nárok i na odchodné ako jednorazovú dávku. Podľa prieskumov MO totiž až 61 percent vojakov po skončení služby je nezamestnaných. Po odslúžení piatich rokov je to jeden násobok príjmu, pričom výška sa stupňuje každý rok o jednu polovicu príjmu. Po 25 rokoch služby to teda predstavuje jedenásťnásobok platu. Avšak tým, ktorí budú musieť odísť z reorganizačných dôvodov do 31. decembra 2002, sa odchodné zvýši navyše o tri služobné platy, dodal Martančík.
Zákon vojakov zabezpečuje aj sociálnymi službami ako sú rekreácia a kúpeľná liečba.
Príspevok na zabezpečenie bývanie od 1. januára 2003 vo výške dvojnásobku životného minima, čo predstavuje v súčasnosti mesačne 7860 korún, upravuje novela zákona o vojenskej službe. Týka sa profesionálnych vojakov v stálom služobnom pomere, ktorým OS nemôžu v mieste výkonu službu zabezpečiť služobný byt. Ďalším opatrením je poskytovanie bezplatného ubytovania profesionálnym vojakom a poskytovanie služobných bytov profesionálnym vojakom v stálom služobnom pomere. Keďže novelu zákona prezident ešte nepodpísal, zatiaľ nenadobudla platnosť.
Takéto riešenie sociálnej a bytovej politiky v rezorte obrany zodpovedá podľa Martančíka slovenským ekonomickým možnostiam. Výdavky budú podľa jeho slov kryté z rozpočtu MO, a môžu predstavovať ročné náklady od 500 miliónov do 1,2 miliardy - to v krajnom prípade.