BRATISLAVA. Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že ako premiér nevedel, či v archíve Úradu vlády je informácia SIS, ktorá hovorila o „spojitosti finančnej skupiny Penta so Slovenskými elektrárňami a elektroenergetikou“.
Informáciu našla premiérka Iveta Radičová a odovzdala ju vyšetrovateľom, ktorí riešia údajný spis SIS Gorila. Práve na základe tejto informácie minister vnútra Daniel Lipšic z KDH vo štvrtok potvrdil, že spravodajská akcia Gorila naozaj prebehla.
Úrad po Dzurindovi
V Gorile sa tvrdí, že informáciu o činnosti finančnej skupiny odovzdala tajná služba predsedovi vlády vo februári 2006, premiérom bol vtedy šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Ten stále tvrdí, že o štátnom tajomstve hovoriť nebude.
„Po príchode na Úrad vlády v roku 2006 som okrem upratovačky, rozbitého trezoru a prázdnych stolov nenašiel nič,“ hovorí teraz Fico. „Nemal som čas ani dôvod hrabať sa v pivniciach Úradu vlády.“
Provízie v privatizácii
Už v roku 2006 pritom Fico rozprával, akoby o Gorile vedel. O korumpovaní pri privatizácii za čias druhej Dzurindovej vlády, čo opisuje údajný spis, rozprával 4. novembra 2006 v diskusnej relácii Sobotné dialógy.
„Pri týchto projektoch, ako je Transpetrol, letisko a ďalšie, boli veci nastavené tak, že boli nevýhodné pre štát a preto sa objavovali rôzne možnosti, ako sa kto na tom mohol nabaliť,“ hovoril Fico.
„Správa Slovenskej informačnej služby o tom hovorí úplne otvorene. O korupcii, o úplatkoch a ďalších veciach,“ pokračoval vtedajší premiér. Fico v piatok nepovedal, či „správou“ myslel Gorilu.
„V súvislosti so správou SIS som 4. novembra 2006 hovoril najmä o tunelovaní tunela Branisko,“ odpísal v piatok.
V relácii pritom ani raz nepoužil slovo Branisko.
O tuneli Branisko sa písalo napríklad vo Výročnej správe SIS z rokov 2003 a 2004. Privatizácia letiska sa diala v roku 2006, keď o korupcii hovoril aj Fico a výročná správa SIS za tento rok ešte nebola hotová.
Fico ako premiér dostával aj iné informácie z SIS.
O letisku hovoril Fico aj pár dní predtým – 30. októbra 2006 naznačoval, že sa ho Penta pokúsila podplatiť.
„Keby som súhlasil s privatizáciou pod tlakom lobistov zahraničných firiem a rôznych poradcov z finančných skupín, ktorí aj dnes posielajú lístočky s dobrými radami, tak by som dnes ja ani ďalších pätnásť mojich generácií po mne nemuseli pracovať,“ povedal Fico. Penta jeho tvrdenia odmietla.
Súťaž o letisko vyhralo za Dzurindu konzorcium TwoOne, kde bola aj Penta. Ficova vláda po nástupe k moci privatizáciu zastavila.
Fico aj teraz o podrobnostiach mlčí. V piatok neodpovedal, kto ho chcel podplatiť a koľko peňazí mu núkal. „Vždy som mal podozrenia a hovoril som o nich otvorene, že privatizácia strategických podnikov bola spojená s províziami a bola nevýhodná pre štát,“ reagoval Fico.
Schôdzka s Haščákom
Fico doteraz nevyvrátil ani tvrdenie z Gorily, že sa v odpočúvanom byte v marci 2006 stretol so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom. Rozprávať sa mali aj o sponzoroch Smeru.
Smer aj Fico odbíjajú otázky tým, že sa nenechajú zaťahovať do konšpiračných teórií.
Gašpar chybu pripúšťa
Skartáciu informácií SIS o korupcii urobili zrejme podľa starej vyhlášky.
BRATISLAVA. Bývalý šéf protikorupčného úradu Tibor Gašpar pripustil, že skartovanie informácie SIS o podozrení finančnej skupiny Penta mohlo byť v rozpore s platnou vyhláškou. Zničili ju v máji 2008.
Od januára však platilo, že ak spravodajskú informáciu vyhodnotili, že sa ňou netreba zaoberať, mali ju zaslať späť tajnej službe. Dovtedy platilo, že ju mohli skartovať. „To, že došlo v tom období k zmene vyhlášky, som zaregistroval až teraz,“ hovorí Gašpar.
Aké dokumenty zničiť, navrhovala šéfovi úradu komisia. Ak začala s prípravou na zničenie koncom roka 2007, mohli ísť vďaka prechodným ustanoveniam podľa starej úpravy, tvrdí Gašpar.
Kedy sa s prípravou začalo, musí zistiť kontrola. Minister vnútra Daniel Lipšic vo štvrtok povedal, že to preveruje inšpekcia ministerstva vnútra. Hovoril, že išlo o „úmyselné skartovanie“, čo Gašpar odmieta.
Ak vychádzal z toho, že komisia predkladá návrh v súlade s platnou úpravou, bol vraj uvedený do omylu.
Gašpar zdôrazňuje, že aj keď bola informácia zničená, tak pre ďalšie vyšetrovanie to nemá význam. Už v roku 2006 ju začalo preverovať pracovisko úradu v Nitre, kam došli z centrály dve utajované písomnosti.
„Z nich boli vyhotovené dva utajované odpisy, na základe ktorých boli založené dva kriminálne spisy,“ potvrdilo ministerstvo vnútra.
Oba rozpracoval útvar v Nitre, ktorého riaditeľom bol do augusta 2007 Štefan Polaček. Ten sa po nástupe Lipšica stal zástupcom riaditeľa protikorupčného úradu.
Veronika Prušová
Haščák stále mlčí, je v Bratislave a pracuje
Ľudia z firmy tvrdili, že Haščák je v Bratislave. Novinárov však odmieta.
BRATISLAVA. Jeden z hlavných aktérov kauzy Gorila Jaroslav Haščák odmieta žiadosti o rozhovor. Hovorca finančnej skupiny Penta Martin Danko to vysvetľuje tým, že kauza je súčasťou predvolebnej kampane. Odkázal na stanovisko, v ktorom Penta kauzu označila za účelové nepravdy.
Viac ľudí z Penty včera tvrdilo, že Haščák bol v sídle firmy v bratislavskom Digital Parku. Normálne pracuje a mal niekoľko stretnutí, povedala Lea Krčmáriková
z PR oddelenia. V budove má kanceláriu aj Haščákova manželka Valéria, ktorá je advokátka. Pracovníčka na recepcii nechcela odpovedať, či tam vídať politikov.
„Pán Haščák je väčšinou na Slovensku. Niekoľko dní
v mesiaci je v Prahe a vo Varšave,“ dodal Danko. Penta má pobočky aj na Cypre a v Holandsku. Pri vyšetrovaní firma vraj nemá problém spolupracovať, pokiaľ bude vedené zákonným spôsobom.
Matúš Burčík, Mária Mihaliková

Beata
Balogová
