BRATISLAVA. Obyvatelia Gelnice či Hlohovca, ktorí nie sú spokojní so svojimi primátormi, ich môžu voliť za poslancov Národnej rady.
Anna Nemčíková, Peter Dvoran a ďalší šiesti starostovia kandidujú do parlamentu za KDH, ktoré vyznáva zásadu „jeden mandát stačí“. Ak budú zvolení, mali by sa funkcie v samospráve vzdať.
„Zodpovedné vykonávanie mandátu alebo funkcie si vyžaduje dostatok času. Je to aj o transparentnosti výkonu volenej funkcie,“ vysvetľuje hovorca KDH Matej Kováč.
Pri pohľade na kandidátne listiny niektorých ďalších strán sa zdá, akoby vyznávali opačnú zásadu.
Až štvrtinu kandidátky Mosta-Hídu tvoria primátori, starostovia a ich zástupcovia, v Smere je to takmer pätina.
Obec, župa, parlament
Kandidátky
Zástupcovia samospráv
Most-Híd: 35 Smer: 27 SDKÚ: 14 KDH: 11 SNS: 7 SaS: 3
Poznámka: Primátori, starostovia, ich zástupcovia a župani
Takmer isto zasadne za Smer do parlamentu aj žilinský župan Juraj Blanár, ktorý kandiduje zo štrnásteho miesta, aj jeho bratislavský kolega Pavol Frešo. Ten sa o priazeň voličov uchádza z deviateho miesta kandidátky SDKÚ.
Viacerí kandidáti môžu opäť sedieť až na troch stoličkách.
Primátorka Humenného Jana Vaľová či starosta Starej Bystrice Ján Podmanický (obaja Smer) pôsobia aj v župných parlamentoch.
Rovnako aj primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský, ktorému sa však na kandidátke SDKÚ ušla až 112. pozícia.
Hoci časť voličov vníma pri superposlancoch citlivo najmä ich viacnásobné platy, analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda, ktorý je aj čiastočným asistentom poslanca Petra Osuského, (kandiduje za SaS), upozorňuje aj na kvalitu výkonu funkcie.
„Neviem si predstaviť, ako môže štatutár mesta či väčšej obce zodpovedne vykonávať tento post a zároveň mandát poslanca Národnej rady v Bratislave,“ hovorí.
„Som starosta malej obce, takže to stíham, ale na úkor voľného času,“ oponuje najvyššie postavený samosprávny kandidát Mosta-Hídu a starosta Veľkých Raškoviec Elemér Jakab.
Za výhodu spojených funkcií považuje možnosť ovplyvňovať zákony skúsenosťami starostu.
Má to na skok
Poslanec Osuský, ktorý sedí aj v zastupiteľstvách Bratislavy a Starého Mesta a je zároveň aj jeho vicestarostom, priznáva, že niekedy musí robiť kompromisy.
„Keď je napríklad v parlamente siahodlhá rozprava o bode, ktorý nepatrí do môjho portfólia, napríklad o poľnohospodárstve, a v tom čase rozhoduje školská komisia mesta, tak má väčší zmysel ísť tam,“ hovorí.
Nemá to ďaleko a na magistrát aj miestny úrad si môže len odskočiť.
Inak je na tom napríklad Richard Raši, ktorý sa pre povinnosti primátora Košíc ospravedlnil z rokovania parlamentu za rok až šesťkrát.
Raši je na listine Smeru vysoko aj teraz, kandiduje z ôsmeho miesta. Z krajských miest sa okrem neho do parlamentu takmer isto dostane aj primátor Žiliny Igor Choma (Smer), ktorý je na 24. mieste.
Sloboda si myslí, že Národná rada by poslancom, ktorí sa nezriedka ospravedlňujú aj z takých dôvodov, akými sú dovolenka či súkromné rokovanie, mala krátiť plat.
„Pričom by nemalo byť dovolené ospravedlniť neúčasť z dôvodu výkonu inej volenej funkcie,“ mieni.

Beata
Balogová
