V Ozbrojených silách Slovenskej republike je podľa náčelníka Generálneho štábu množstvo vecí, ktoré treba vylepšiť.
BRATISLAVA. Ozbrojené sily Slovenskej republiky v súčasnosti fungujú v krízovom režime.
"Je to dôsledok dlhodobého finančného poddimenzovania našej rozpočtovej kapitoly, čo nás v ostatných rokoch nútilo k zúženiu našich úloh iba na priority... Treba si však uvedomiť, že ozbrojené sily musia plniť aj ďalšie úlohy, mimo týchto priorít, aby boli schopné cvičiť, zdokonaľovať svoje spôsobilosti s cieľom zabezpečiť obranyschopnosť SR," skonštatoval pre TASR náčelník Generálneho štábu (GŠ) OS SR Peter Vojtek, ktorý na svoj post nastúpil v decembri 2011.
Jednotlivé zložky slovenskej armády sú dnes podľa Vojteka relatívne dobre vycvičené a pripravené plniť celé spektrum úloh. S takýmto stavom sa však podľa neho nemožno uspokojiť. Ozbrojené sily by totiž mali podľa náčelníka reflektovať aj zmeny a vývoj v bezpečnostnom prostredí. "So starou pozemnou a leteckou technikou, výzbrojou, logistikou a výcvikovými priestormi nie sme schopní tento trend nasledovať," poukázal.
Hoci v niektorých oblastiach ozbrojených síl prebehla čiastočná modernizácia, Vojtek pripomína, že existuje aj dostatočný priestor pre ďalšie vylepšovanie.
"Máme väčšinu zbraňových systémov na konci životnosti, či už ide o bojové vozidlá, tanky, vrtuľníky, dopravnú či zdravotnú techniku. Infraštruktúra a výcvikové zariadenia, s výnimkou niektorých častí výcvikového priestoru Lešť, sú už v súčasnosti nedostatočné, pretože sme sa aj vo výcviku sústredili iba na prioritné úlohy," poukázal. Nevyhnutná je aj modernizácia dopravných lietadiel, ktorým sa končí technická životnosť.
"Dnes plnia naši vojaci náročné úlohy v medzinárodnom prostredí na rovnakej kvalitatívnej úrovni ako ich partneri. Jediným naším obmedzením je zastaraná technika, výzbroj a nedostatok peňazí na prevádzku a logistiku. Čo je však najtragickejšie, popri strate motivácie našich vojakov riskujeme hlavne ich zdravie či dokonca ich životy," doplnil Vojtek.
Otázka budúcich spôsobilostí slovenskej armády leží v súčasnosti podľa Vojteka na pleciach politických predstaviteľov. Slovensko dnes plní celé spektrum úloh od vojenských operácií cez mierové misie, ochranu vzdušného priestoru až po pomoc domácemu obyvateľstvu pri živelných pohromách a katastrofách.
Navyše armáda absolvuje náročné cvičenia doma i v zahraničí.
"Nebudem špecifikovať, ktoré spôsobilosti budeme alebo nebudeme potrebovať. Naše OS počas celého svojho obdobia fungovania neustále redukujú počty personálu. Tento trend však nemôže trvať večne, pretože ohrozuje funkčnosť ozbrojených síl... My sme dnes v situácii, keď potrebujeme problémy riešiť okamžite," podčiarkol náčelník GŠ OS SR.
Vojtek nahradil na čele Generálneho štábu Ľubomíra Bulíka, ktorý tento post opustil po rozhodnutí vlády k 15. decembru 2011.
Vojtek prácu svojho predchodcu hodnotí pozitívne. Pripomína pritom, že práve počas pôsobenia Bulíka Slovensko vstúpilo do NATO aj Európskej Únie.
"Zaslúži si obdiv aj za to, že mal toľko síl zotrvať vo svojej funkcii tak dlho, napriek ťažkým finančným podmienkam, v akých naše OS boli a stále sú," dodal.