SME

Strany sa na postupe proti Matovičovi nedohodli

Konanie nezaradeného poslanca Igora Matoviča, ktorý nalepil na vchodové dvere do parlamentu znak s gorilou a banánom a mal sa tak dopustiť hanobenia štátnych symbolov, zatiaľ zostáva bez následkov.

Igor Matovič.Igor Matovič. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Politické strany sa na postupe proti Igorovi Matovičovi, ktorý v parlamente nalepil znak gorily s banánom, nedohodli. Väčšina z nich sa však zhoduje, že zneuctil štátne symboly.

BRATISLAVA. Konanie nezaradeného poslanca Igora Matoviča, ktorý v piatok (20. 1.) nalepil na vchodové dvere do parlamentu znak s gorilou a banánom a mal sa tak dopustiť hanobenia štátnych symbolov, zatiaľ zostáva bez následkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho čin chcel na dnešnom rokovaní poslaneckého grémia riešiť predseda NR SR Pavol Hrušovský (KDH), no strany sa na spoločnom postupe nedohodli.

SkryťVypnúť reklamu

"Diskutovali sme krátko o tom, nedošlo k zhode na spoločnom postupe. Nevylučujem, že niektorý individuálny poslanec bude konať, napríklad podá návrh na začatie disciplinárneho konania na Mandátový a imunitný výbor NR SR," podotkol Hrušovský na tlačovej konferencii.

On sám však konať nebude. "Ja som bol pripravený len za predpokladu, že dôjde k spoločnej zhode, a k tej neprišlo," vysvetlil.

Poslanec Ján Richter (Smer) Hrušovskému vytkol, že ak boli zneuctené štátne symboly, nemal sa čo schovávať za poslanecké grémium, ale mal konať.

"Urobil som všetko, čo som urobiť mal a mohol a sú na to orgány, ktoré môžu konať aj bez toho, aby niekto vyvíjal osobnú iniciatívu," reagoval šéf parlamentu.

Milan Hort (SDKÚ) sa domnieva, že táto kauza nepatrí na pôdu grémia NR, ale spadá do kompetencie iných inštitúcií, ktoré by mali zabrať.

SkryťVypnúť reklamu

Richard Sulík (SaS) si zase myslí, že Matovič prestrelil. "Srandičky odtiaľ potiaľ, ale toto si myslím, že zašlo priďaleko," konštatoval.

Podľa Rafaela Rafaja (SNS) sa Matovič dopustil hanobenia štátneho symbolu, "ale zatiaľ nie je jednotný názor na ďalší postup".

Nezaradený poslanec I. Matovič v piatok nalepením znaku, ktorý svojím tvarom a kompozíciou pripomínal slovenský štátny znak, reagoval na okolnosti kauzy Gorila.

Podľa jeho slov po tom, ako minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) potvrdil, že SIS akciu Gorila skutočne realizovala, skorumpovaní politici nemajú na Slovensku viac právo skrývať sa za oficiálny štátny znak.

Nový znak ostal na budove parlamentu len pár minút. Krátko po Matovičovom odchode ho zamestnanci NR SR odlepili.

SkryťVypnúť reklamu

Masovým rozosielaním emailov Matovič zákon neporušil

Matovič masovým rozosielaním emailov poslancom a zahlcovaním ich schránok zákon neporušil. Oznámil to dnes Hrušovský (KDH), ktorý po sťažnosti na Matovičovo konanie nechal situáciu preveriť právnemu odboru.

"Nezistili sme porušenie zákona zo strany Matoviča," oznámil Hrušovský. Parlament však urobil technické opatrenie, ktoré zabráni zahlcovaniu emailových schránok všetkých poslancov.

Šéf NR SR ešte v piatok (20.1.) oznámil, že začal riešiť zahlcovanie poslaneckých počítačov emailami obsahujúcimi výzvu, aby členovia snemovne podporili zrušenie priestupkovej imunity.

"Požiadal som výpočtové stredisko, aby mi dali informáciu, čo sa vlastne v našom serveri deje. Požiadal som aj právne oddelenie, aby preskúmali zákonnosť takéhoto konania a v prípade, ak bude zákon porušený, urobím príslušné rozhodnutia tak, aby poslanci mohli techniku využívať na plnenie svojich povinností," uistil v piatok Hrušovský.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov nie je dobré, čo Matovič robí, ale nateraz mu v tom nevedia zabrániť.

Na zahltenú emailovú schránku sa Hrušovskému sťažoval Dušan Jarjabek (Smer), ktorému tieto správy nedovoľujú vykonávať riadne poslanecký mandát.

Údajne mu narušili možnosť komunikácie s jeho voličmi, občanmi tohto štátu, ktorí sa na neho obracajú so svojimi podnetmi, návrhmi a pripomienkami.

Jarjabek tvrdí, že kvôli spomínaným emailom nemôže garantovať včasnosť prijatia informácií a podnetov od občanov a udržiavať s nimi operatívne spojenie, hoci je to jeho poslaneckou povinnosťou i právom.

"Mám zahltený počítač emailami, ku ktorým sa hlási jedna mimoparlamentná strana. Obmedzuje to moju prácu ako poslanca NR SR, pretože tie počítače sú tak spomalené, že sú nefunkčné, aj keď dávame rôzne filtre. Žiadam predsedu parlamentu, aby tento problém riešil," uviedol pre TASR Jarjabek.

SkryťVypnúť reklamu

V emailoch, ktoré v týchto dňoch prichádzajú všetkým poslancom NR SR, občan - volič, ktorý si prial zostať v anonymite, žiada zrušenie priestupkovej imunity. Pripomína, že tento sľub dali poslanci voličom, no doteraz ho nesplnili.

Odosielatelia správ dôrazne žiadajú splnenie tohto sľubu. "V prípade, ak to tak neurobíte, budeme to považovať za rukolapný dôkaz vášho klamstva, čo patrične 'oceníme' v nadchádzajúcich voľbách," píšu v správe.

Strany sa na programe schôdze nedohodli

Parlamentné strany sa dnes na rokovaní poslaneckého grémia na programe poslednej predvolebnej schôdze nedohodli. Na tlačovej konferencii to oznámil Hrušovský (KDH), podľa ktorého zaznievali názory, že je potrebné program schôdze zredukovať a ponechať len tie body, ktoré sú nevyhnutné z hľadiska plnenia národohospodárskych úloh štátu.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja som konštatoval, že budem konať v súlade s rokovacím poriadkom a zaradím všetky body na rokovanie s tým, že jediný, kto môže o programe rozhodnúť, je plénum," vysvetlil.

Na margo návrhu na zrušenie priestupkovej imunity poslancov, ktorý sa nachádza v druhom čítaní a môže sa o ňom definitívne rozhodnúť, Hrušovský poznamenal, že poslanecký klub KDH ho podporí.

"Nie všetky kluby mali rovnaký názor, mnohí svoj postoj odôvodňovali časom. Nechcú vytvárať príliš veľký priestor na predvolebný politický zápas v NR SR," povedal Hrušovský.

Ako dodal, u predsedov poslaneckých klubov strán bývalej vládnej koalície však odmietavý postoj prerokovať a podporiť schválenie zrušenia priestupkovej imunity nezaznamenal.

Ako vidí šance na priechodnosť toho návrhu percentuálne, nepovedal. "Ja verím, že prejde, nie sú rozhodujúce percentá v tejto chvíli. Predpokladám, že imunita prejde už aj preto, že to bolo vo vládnom programe," pripomenul.

SkryťVypnúť reklamu

Aký bude osud desiatok ostatných poslaneckých návrhov, zatiaľ jasné nie je. "Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) sa obrátil na NR SR s prosbou, aby bol prerokovaný minimálne návrh Ondreja Dostála, ktorý dáva do súladu nález ústavného súdu o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnicami. Bol by som rád, aby aj niektoré ďalšie návrhy boli prerokované a bol by som šťastný, aby boli prerokované všetky, ale to nie je v mojej právomoci," dodal.

Opozičný Smer-SD chce prerokovať len vládne návrhy v druhom čítaní, prípadne medzinárodné zmluvy, ktoré pribudli a zvyšok programu vrátane imunity vypustiť.

"My nemáme záujem, aby tí kandidáti politických strán, ktorí nenachádzajú priestor na komunikáciu medzi ľuďmi, urobili z parlamentu predvolebné divadlo," vysvetlil generálny manažér Smeru Ján Richter.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či má jeho strana niečo proti návrhu na zrušenie imunity z obsahového hľadiska, odvetil, že to bol práve on, kto predložil poslednú novelu zužujúcu poslaneckú priestupkovú imunitu. "Ale nie je vhodné prijímať takto závažnú novelu mesiac pred voľbami," uzavrel Richter.

Líder SaS Richard Sulík ubezpečil, že liberáli budú trvať na tom a spravia všetko pre to, aby sa o zrušení priestupkovej imunity hlasovalo a bola aj zrušená. "Musíme sa nechať prekvapiť, čo bude v pléne, tam dôjde na lámanie chleba a ukáže sa, ako to kto myslí," podotkol.

Podporu návrhu deklaruje aj SDKÚ-DS. "Náš klub nikdy nemal problém hlasovať za zrušenie imunity, a tak tomu bude aj na nadchádzajúcej schôdzi," ubezpečil podpredseda parlamentu Milan Hort (SDKÚ).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa šéfa poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja je mimoriadna situácia, ktorá bola vyvolaná pádom vlády, teda akékoľvek dohody a pravidelný režim, na ktorý sme zvyknutí, neplatí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu