Peter Šťastný sa musí ospravedlniť Jurajovi Širokému v denníku Hospodárske noviny a týždenníku Plus 7dní.
BRATISLAVA. Bývalý generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie a europoslanec za SDKÚ Peter Šťastný sa musí v médiách ospravedlniť bývalému prezidentovi Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Jurajovi Širokému za dva z dovedna piatich žalovaných výrokov na jeho adresu.
Rozhodla tak dnes sudkyňa Okresného súdu Bratislava I po viac ako štyroch hodinách civilného pojednávania na ochranu osobnosti.
Šťastný však na strane druhej nemusí zaplatiť Širokému v žalobe požadovanú nemajetkovú ujmu vo výške 16.597 eur a keďže Široký uspel len v časti žalovaných výrokoch, bude zase musieť opačne on zaplatiť súdne trovy.
Šťastný sa musí ospravedlniť Širokému do 30 dní formou platenej inzercie a to v denníku Hospodárske noviny a týždenníku Plus 7dní a zaplatiť súdne trovy.
Širokého právny zástupca požadoval ospravedlnenie "za nepravdivé skutkové tvrdenia, ako aj neprimerané a difamujúce hodnotiace úsudky".
Dnešný verdikt ešte nie je právoplatný, je možné voči nemu sa odvolať na Krajský súd Bratislava (KS). Ani Široký a ani Šťastný sa na dnešnom pojednávaní a verdikte nezúčastnili, zastupovali ich právni zástupcovia, v prípade Šťastného exminister spravodlivosti Ján Čarnogurský.
Exminister pokladá dnešný verdikt za víťazstvo jeho klienta, keďže Široký uspel len v malej časti žaloby. Podľa jeho názoru išlo o dva z až 14 žalovaných výrokov.
Či sa odvolajú, bude známe až po porade s ich klientmi. Bývalý minister pokladá dnešný verdikt za víťazstvo jeho klienta, keďže Široký uspel len v malej časti žaloby. Podľa jeho názoru išlo o dva zo 14 žalovaných výrokov.
Široký pociťuje čiastočné zadosťučinenie
Široký od Šťastného na prvostupňovom súde žiadal spomínanú náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 16.597 eur. Túto materiálnu satisfakciu chcel použiť na celospoločenské prospešné účely a to na podporu mládežníckeho hokeja.
"Cítim aspoň čiastočné zadosťučinenie za všetky krivdy a nepravdivé výroky, ktoré boli na moju osobu povedané," zareagoval okrem iného na dnešný verdikt Široký.
Žaloval Šťastného za výroky o údajne neefektívnej, netransparentnej štruktúry vedenia SZĽH s otáznym účtovníctvom a financiami, ďalej o jeho údajnej spolupráci s komunistickou Štátnou bezpečnosťou, ale aj o jeho práci v SZĽH a iných, ktoré v roku 2006 publikovali denníky Hospodárske noviny, Šport a týždenník Plus 7dní.
Žaloba sa týkala napríklad týchto Šťastného konkrétnych výrokov -..." práve v osobe p. Širokého hrozí nášmu hokeju a našej vlasti vážne poškodenie dobrého mena...On je mimoriadne nebezpečný pre modernú demokratickú spoločnosť...On nebol len spolupracovníkom, ale aj tvorcom teroru a atmosféry strachu...Pozrite sa na slovenský futbal, aký je nenormálne skorumpovaný, aj kvôli ľuďom podobným Širokému...Ani k solidarite sa nebudem vyjadrovať. Chcem však povedať, že ak kľúčoví hráči vidia v osobách pána Širokého a generálneho sekretára zväzu pána Nemečka -a teraz citujem - darmožráčov..." a podobne.
Šťastný sa však nemusí podľa dnešného rozsudku ospravedlniť za všetky výroky, ktoré navrhoval Široký a jeho právny zástupca.
Už sa Širokému ospravedlnili
Súd dnes vyhlásil dokazovanie v prípade za ukončené, keď sudkyňa prečítala list, v ktorom Šťastný pred kongresom SZĽH upozorňoval mimo iného, že zvolenie Širokého za prezidenta SZĽH "by mohlo viesť k poškodeniu dobrého mena slovenského hokeja".
Šťastný vtedy argumentoval vyšetrovaním Harvardských fondov, vyjadreniami Viktora Koženého na adresu Širokého, či pôžičkou s vysokým 24-percentným úrokom, ktorú získal zväz, ďalej údajne nevysvetliteľnými finančnými transakciami v zväze a podobne.
Takisto prečítala ospravedlnenia sa Širokému, ktoré zverejnil prednedávnom týždenník Plus 7 a denník Plus jeden deň.
Stiahol žaloby
Podnikateľ už však nebude viesť súdne spory na ochranu osobnosti s Rozhlasom a televíziou Slovenska, vydavateľom denníka Hospodárske noviny ECOPRESS-om, vydavateľom týždenníka .týždeň W PRESSom, a.s. a vydavateľom denníka SME Petit Pressom.
Stiahnuť žaloby sa rozhodol po dvoch úspešných súdnych konaniach s vydavateľmi denníka Šport, Plus jeden deň a týždenníka Plus 7 dní.
TASR o tom informovala koncom decembra minulého roka PR manažérka spoločnosť Harvard Group Michaela Grendelová.
"Od podania návrhov uplynulo v niektorých konaniach vyše päť rokov a pojednávania sa ani nezačali. Vzhľadom na odstup času už nemám záujem sa opakovane vracať k nepravdivým a zavádzajúcim informáciám uvedeným v tlači a televízii," povedal vtedy Široký.
O úspešnom pojednávaní na Okresnom súde Bratislava V voči Spoločnosti Plus 7 dní informoval dnes advokát Širokého sudkyňu Bratislava I. Na petržalskom súde mal podľa neho spor podobný základ, keď periodiká vychádzali z otvoreného listu, ktorý médiám zasielal Šťastný.
Spoločnosť sa však podľa dnešného vyjadrenia Čarnogurského ospravedlnila na základe zmieru a nie súdneho rozhodnutia.
Široký podľa Grendelovej vníma pri súčasnom stave slovenského súdnictva a neprimeranej dĺžke sporov ako zadosťučinenie uzavreté dohody o urovnaní a s nimi spojené ospravedlnenia.
Jedno už bolo vtedy publikované vydavateľom denníka Šport, spoločnosťou Šport Press a následne aj SPOLOČNOSŤ 7 PLUS vo svojich periodikách Plus jeden deň a Plus 7 dní.