Agentúrny text sme o 20:25 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Bývalá predsedníčka Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM) Anna Bubeníková vyhlásila, že s predstaviteľmi Penty „nikdy nebola v údajnom konšpiračnom byte ani na inom neverejnom mieste.“
Stretnutia Bubeníkovej so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom v bratislavskom byte opisuje údajný spis SIS Gorila. Mali tam hovoriť o delení provízií pri privatizácii štátnych podnikov.
Bubeníková dokument, ktorý sa objavil na internete pred Vianocami, doteraz bližšie nekomentovala. Označovala ho za „vykonštruovaný nezmysel“.
Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH minulý týždeň potvrdil, že spravodajská akcia Gorila v réžii SIS prebiehala. Bubeníkovej vyhlásenie zo včera komentovať nechcel.
Zopakoval, že pri jej odvolávaní na vláde sa hovorilo o „veľmi zvláštnych finančných transakciách, ktoré sa týkali firiem, v ktorých pôsobil jej manžel“. Spoločnosti mali dostať väčší objem peňazí, ako to naznačovala aj Gorila.
V kauze Gorila neostáva iné, len sa pýtať a hľadať argumenty, ktoré nebudú závisieť len od toho, kto čo hovorí, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Svedok šéfku FNM nevidel
O priamom dôkaze, že bývalá šéfka FNM Anna Bubeníková chodila do bytu v širšom centre Bratislavy, nevie ani novinár Tom Nicholson, ktorý na prípade Gorila dlhodobo pracoval. Zopakoval len, že sa rozplakala, keď jej o spise povedal. „No mohlo to byť aj tým, že sa cítila pod tlakom.“
Na Gorilu je teraz nasadený špeciálny desaťčlenný tím vyšetrovateľov, ktorý má zbierať dôkazy o stretnutiach a udalostiach z rokov 2005 a 2006.
Stretnutia s Pentou v byte popiera aj Jirko Malchárek, v tom čase minister hospodárstva. V dome, kde je byt, ho však často stretával obyvateľ Miroslav Jašica. V rovnakom čase tam vídal aj Jaroslava Haščáka z Penty.
Bubeníková teraz tvrdí, že s predstaviteľmi Penty sa stretávala len oficiálne a nikdy nediskutovala s ľuďmi z podnikateľskej sféry, prípadne politiky o veciach opisovaných v Gorile. Pripomenula, že ju už v súvislosti s týmto spisom vypočúvala polícia a informácie boli aj súčasťou jej bezpečnostnej previerky, ktorú dostala.
Prezident Ivan Gašparovič v pondelok podľa Markízy dal súhlas na zbavenie mlčanlivosti riaditeľa Slovenskej informačnej služby Karola Mitríka v tejto kauze.
Mitrík v pondelok poslal premiérke Ivete Radičovej odpoveď na jej list s otázkami o kauze Gorila. Radičová sa s odpoveďou včera oboznamovala. SIS tiež vyhlásila, že pri vyšetrovaní spolupracuje.

Beata
Balogová
