SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:20

Penta zverejnila vlastný pohľad na obchody spomínané v Gorile

Finančná skupina vyzýva ministra vnútra Lipšica, aby bol pri podozreniach konkrétny.

Niektoré z tvrdení Gorily sú podľa Penty nezmyslami.

BRATISLAVA. Úplatky sme nerozdávali a vo všetkých privatizačných tendroch sme uspeli, lebo sme ponúkli najvýhodnejšie podmienky, tvrdí Penta.

Finančná skupina sa viac ako mesiac po zverejnení údajného spisu SIS Gorila na internete začala brániť proti konkrétnym podozreniam, ktoré dokument vyvoláva. Doteraz len označovala spis ako celok za účelovo zostavené nepravdy a podrobne ho nekomentovala.

Penta sa vyjadrila k dvanástim podozrivým transakciám, do ktorých mala podľa Gorily zasahovať. Na šiestich z nich sa podľa vlastných slov vôbec nezúčastnila.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lipšic trvá na svojom

O vážnych podozreniach, že mnohé privatizačné rozhodnutia alebo tendre ovplyvňovali „konkrétne finančné skupiny“ hovoril minulý týždeň minister vnútra Daniel Lipšic z KDH. Zároveň potvrdil, že SIS realizovala akciu Gorila.

Penta včera Lipšica vyzvala, aby uviedol konkrétne príklady transakcií, v ktorých Penta uspela korupčným konaním.

„Ministerstvo vnútra nevyzradí taktiku vyšetrovania na výzvu podozrivých osôb,“ odpísal hovorca ministerstva Gábor Grendel.

Všetky podozrenia z korupcie a iných trestných činov opísaných v Gorile podľa neho vyšetruje polícia pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry. „Minister vnútra Daniel Lipšic trvá na všetkých svojich výrokoch, ktoré o tejto kauze povedal,“ napísalo ministerstvo.

O byte nehovoria

Penta sa v analýze nevenuje podozreniam z údajných konšpiračných schôdzok v byte na Vazovovej ulici.

Spolumajiteľ firmy Jaroslav Haščák sa tam podľa Gorily schádzal s ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom, členkou výkonného výboru FNM Annou Bubeníkovou, predsedom Smeru Robertom Ficom či jeho tajomníkom Františkom Határom.

„K stretávaniam sa nebudeme vôbec vyjadrovať, pretože stretávania ako také nijako nesúvisia s páchaním trestnej činnosti,“ povedal hovorca skupiny Martin Danko.

Vo vyjadrení sa vraj zamerali na to, aby preukázali, že z ich strany nedošlo ku korupčným praktikám. Haščák zatiaľ rozhovor o Gorile odmieta. Spolumajiteľ Penty Eduard Maták pre SME korupciu odmietol.

Bubeníková poprela, že by niekedy v tom byte bola, aj že by zobrala akýkoľvek úplatok či províziu.

V reakcii Penty sa nepíše ani o projekte novej politickej strany Nádej, za ktorou mala podľa Gorily stáť skupina.

„Strana Nádej bola trápny pokus, to nemyslíte vážne, že by sme išli do niečoho takého amatérskeho,“ vravel Maták o strane, ktorá prepadla vo voľbách.

Dvanásť transakcií z Gorily v analýze Penty:

1. Letisko M.R. Štefánika

2. Teplárne

3. VSE, ZSE, SSE

4. GovCo

5. Slovenské elektrárne/PPC

6. Transpetrol

7. SEPS

8. Poliklinika Tehelná

9. Slovalco

10. V.O.D.S.

11. Podtatranská vodárenská (+ Stredoslovenská vodárenská, Prvá vodárenská, BVS)

12. Železnice (Cargo)


Transakcie

Čo tvrdí Gorila?

Skutočnosť, fakty

1. Letisko M.R. Štefánika

- Penta riadila výber a činnosť privatizačného poradcu

- Penta vyplatila 5 členom privatizačnej komisie, ktorí hlasovali za Two One províziu + vyplatila províziu ministrovi dopravy Prokopovičovi

- Penta sa zúčastnila privatizačného tendra ako minoritný partner v rámci medzinárodného konzorcia Two One, ktoré tvorili: Letisko Viedeň, Raiffeisen Zentralbank Rakúsko a Penta

- Išlo o ostro sledovaný a vysoko konkurenčný tender, v ktorom sa okrem konzorcia Two One zúčastnili aj ďalší medzinárodní uchádzači: konzorcium Abertis a konzorcium ISAP

- Poradcu vybralo ministerstvo dopravy SR a v apríli 2005 bola s poradcom podpísaná zmluva, pričom sa jednalo o konzorcium 3 poradcov (Meinl Bank, medzinárodná poradenská spoločnosť v oblasti leteckej dopravy SH&E a právna kancelária DLA Weiss-Tessbach). Je prakticky vylúčené, aby ktorýkoľvek účastník tendra mohol riadiť a ovplyvňovať rozhodnutia poradcov tak, ako to popisujú spisy Gorila

- Rozhodnutie o víťazovi privatizácie sa dialo cez nasledovné úrovne:

a) Poradcovia (3 medzinárodní)

b) Výberová komisia (9-členná)

c) Výkonný výbor FNM SR (5 členov)

d) Prezídium FNM SR (11 členov)

e) Vláda SR (16 členov)

Je absurdné, aby akýkoľvek vplyvný uchádzač ostro sledovaného a konkurenčného tendra mohol účinne korupčne ovplyvňovať až 5-stupňovú úroveň rozhodovania

- Konzorcium TwoOne za ponuku na bratislavské letisko získalo 77,75 bodu zo 100. , za ponuku na košické letisko 78 bodov. Druhé v poradí, konzorcium Abertis Infraestructuras získalo za Bratislavu 75,25 bodu, za Košice 61 bodov. Konzorcium ISAP získalo za ponuku na akcie bratislavského letiska 59,75 bodu, za ponuku na akcie košického letiska 62,5 bodu.

- Celková ponúknutá cena konzorcia za akcie Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a.s. predstavovala 6 mld. Sk, peňažný vklad do letiska bol vo výške 7,9 mld. Sk.

- Ponúknutá cena za akcie Letiska Košice - Airport Košice, a.s. bola v čiastke 900 mil. Sk a peňažný vklad vyčíslilo konzorcium na 380 mil. Sk. Konzorcium TwoOne prezentovalo vo svojom podnikateľskom pláne 22 investičných projektov v období piatich rokov. Celkové investície predstavovali 9,37 mld. Sk.

- Privatizačná súťaž pokračovala druhým kolom, v ktorom boli konzorciá Two One a Abertis vyzvané na predloženie finálnych ponúk. Ponuky boli predložené v zalepenej obálke. Two One ponúkla navýšenie o 4,5 mld. Sk, Abertis o 3,3 mld.Sk.

- 27.1.2006 – otváranie obálok pred desiatkami novinárov a TV štábmi.

- Ak by bola privatizačná súťaž zmanipulovaná v prospech Penty ako zástupcu konzorcia Two One, ako je možné, že konzorcium predložilo až o 1,2 miliardy viac v navýšení finálnej kúpnej ceny, než druhý uchádzač Abertis?

- Predaj bratislavského letiska bol počas pôsobenia vlády R. Fica zrušený. Sme presvedčení, že SR prišla o unikátnu možnosť predaja letiska za bezkonkurenčne výhodných podmienok, letisko a občania SR prišli v dôsledku zrušenia súťaže o možnosť zásadnej modernizácie letiska a o možnosť cestovať do svetových destinácií z Bratislavy.

2. Teplárne

- Penta pripravovala rozdelenie provízií za výber privatizačného poradcu vo výške 10 mil. Sk

- Penta získavala informácie o príprave a priebehu privatizácie.

- Privatizácia teplární a ani výber poradcu dodnes neboli uskutočnené

- Tvrdenia v Gorile si navzájom odporujú. Na jednej strane je konštatované, že Penta rozdeľuje provízie za výber privatizačného poradcu v inej časti je konštatované, že Penta nebude dávať za „teplárne“ žiadne provízie, pretože rozhodujúcim kritériom bude cena.

3. VSE, ZSE, SSE

- Penta rozdeľuje províziu za výber poradcu na dopredaj akcií ZSE, SSE, VSE

- Časť provízie má byť vyplatená cez zmluvu na odber energie pre ZSNP.

- Penta kategoricky odmieta akýkoľvek záujem na doprivatizácii uvedených podnikov.

- ZSNP uzatváralo zmluvy na odber elektrickej energie na základe štandardných trhových podmienok, kategoricky vylučujeme, že by sa prostredníctvom týchto zmlúv mali riešiť akékoľvek provízie.

4. GovCo

- Penta pripravuje podrobnú stratégiu na riadenie a možnú privatizáciu GovCo, vrátane zmeny stanov, štatútu predstavenstva, organizačnej štruktúry atď...

- ENEL pri privatizácii neprejavil záujem o jadrové aktíva SE, preto boli vyčlenené a vznikla spoločnosť GovCo, ktorej majiteľom je štát (cez MH SR). Spoločnosť zmenila názov na Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., so sídlom v Jaslovských Bohuniciach (Javys).

- Privatizácia tejto spoločnosti sa nikdy neuskutočnila, Penta kategoricky popiera svoje záujmy voči uvedenej spoločnosti.

5. Slovenské elektrárne/PPC

- Penta má záujem ovplyvňovať a manipulovať privatizáciu SE tak, aby do spoločnosti vstúpil Enel. Penta následne má dohodu s Enelom na tom, že od nej odkúpi PPC Penta zabezpečuje zmeny v predstavenstve SE tak, aby po voľbách došlo k hlasovaniu za kúpu PPC. Penta sľubuje, že ak zástupcovia štátu nebudú túto transakciu blokovať, dostanú každý cca 10 mil. SK.

- PPC je dodnes vo vlastníctve Penty

- Stal sa pravý opak toho, čo tvrdia spisy Gorila. Nie SE (Enel) kúpil od Penty PPC, ale Penta kúpila od SE 10% za tržnú cenu minoritný podiel, ktorý SE vlastnili v PPC.

K samotnej privatizácii PPC:

- Február 2004 - Energetická skupina Aare – Tessin Ltd. for Electricity (ďalej len „Atel“) a finančná a investičná skupina Penta sa zúčastnili prostredníctvom spoločnosti PPC Holding, a.s. verejného výberového konania na predaj 90% podielu majetkovej účasti Fondu národného majetku SR a 10% podielu Slovenských elektrární, a.s. na základnom imaní spoločnosti Paroplynový cyklus, a.s. Bratislava.

- Marec 2004 - Spoločnosť PPC Holding, a.s. sa stala víťazom verejného výberového konania na predaj 90% podielu majetkovej účasti Fondu národného majetku SR v spoločnosti Paroplynový cyklus, a.s. Bratislava.

- K uzavretiu zmluvy o kúpe 90% balíka akcií spoločnosti Paroplynový cyklus, a.s. Bratislava došlo v piatok, 5.marca 2004.

- PPC Holding, a.s. je spoločnosť, prostredníctvom ktorej sa predmetného tendra spoločne zúčastnili energetická skupina Atel a finančná a investičná skupina Penta. Samotnú finalizáciu transakcie už Penta uzatvárala samostatne.

6. Transpetrol

- Penta dohaduje s ruskou stranou províziu za transakciu. Dohodnutú províziu 3,5 mil. Sk chce Penta ešte skúsiť zvýšiť a má ju dostať J.Malchárek, nakoniec sa však má rozdeliť aj pre ľudí z SMK (Czucz).

- Úplný nezmysel. Penta nikdy nemala žiadny záujem o aktivity okolo Transpetrolu, nikdy k žiadnemu stretnutiu a ani rokovaniam s ruskou stranou nedošlo.

7. SEPS

- Penta cez Malchárka a svojich ľudí manažuje SEPS, provízie z obstarávania informačného systému.

- Nezmysel: SEPS funguje samostatne a nezávisle na MH SR a to zo zákona.

- Penta sa nikdy neangažovala v obstarávaniach informačných systémov – nie je dodávateľom žiadnych takýchto technológií pre štátne inštitúcie.

8. Poliklinika Tehelná

- Manipulácia privatizačného procesu + rozdeľovanie provízií.

- Penta nemá v súťaži vystupovať vôbec, ale len nepriamo cez nastrčené osoby a firmy.

- Penta išla do súťaže v roku 2005 oficiálne, jej ponuka skončila ako druhá v poradí.

- Víťaz súťaže napokon od transakcie odstúpil.

- Penta bola kontaktovaná v rokoch 2006 a 2007, či má ako druhý v poradí záujem ukončiť transakciu. Penta už v danom období o spoločnosť záujem nemala a nikdy ju nezískala.

9. Slovalco

- Penta mala prostredníctvom Anny Bubeníkovej riešiť tzv. cenovo nevýhodné zmluvy medzi SE a Slovalcom a to v rokoch 2005 – 2006, resp. 2007 - 2013 a usilovať tak o ich výhodnejšiu úpravu.

- Zmluva medzi SE a Slovalcom bola uzatvorená v roku 1994 s platnosťou do roku 2013.

- Jej základné parametre, t.j. cena a doba platnosti neboli predmetom žiadnych úprav počas obdobia rozoberaného v spise Gorila.

- Majoritným akcionárom Slovalco nie je Penta, ale Nórsky strategický koncern Norsk Hydro. Penta získala minoritný podiel v Slovalcu od EBRD (Európskej banky pre obnovu a rozvoj).

10. V.O.D.S.

Cez V.O.D.S. chce Penta riešiť akvizície vodárenských spoločností. Varga zisťuje od Rejdu info o vyšetrovaní V.O.D.S. (využitie prostriedkov z Recyklač. fondu).

- Nezmysel. Penta nikdy nemala so spoločnosťou V.O.D.S a ani s jej podnikateľskými aktivitami nič spoločné.

11. Podtatranská vodárenská (+ Stredoslovenská vodárenská, Prvá vodárenská, BVS)

- Penta je dohodnutá s VEOLIOU na privatizácii vodárenských spoločností

- Penta rieši korupciu na lokálnej úrovni

- Penta na transakcii participuje nepriamo prostredníctvom spoločnosti V.O.D.S.

- Penta sa transakcií zúčastnila oficiálne prostredníctvom vtedajšej spoločnosti SMVaK (Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava)

- Penta bola konkurentom Veolie a v tendroch neuspela.

12. Železnice (Cargo)

- Penta cez Z. Vargu získava informácie, ktoré využíva vo svoj prospech pri privatizácii štátneho majetku (vrátane Carga).

- Rovnako ako v privatizácii letiska, išlo o ostro sledovaný tender. Penta súťažila v spolupráci s private equity skupinou Mid Europa Partners.

- V súťaži skončila druhá, privatizácia bola po nástupe vlády R. Fica zrušená.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Slovensko sa bojí míňať vakcíny, aby zostalo na druhú dávku.

20 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Zvíťazila Francúzka Tessa Worleyová.

2 h
 Milan Uhrík v končí v Kotlebovej strane.

Pozícia Kotlebu sa výrazne upevnila po zmene v stanovách.

2 h

Neprehliadnite tiež

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.

List, ktorý žiada Remišovej rezort o vysťahovanie z budovy, bol napísaný 12. januára.

20m
Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Iniciatíva Klima Ťa potrebuje získala podporu primátorov.

41m
Riaditeľ ZSS Arcus Juraj Briškár potvrdil ďalších sedem úmrtí.

Za 8 dní tam má covid už 16 obetí a vyše sto nakazených.

41m
Čaputová vymenovala do funkcie dvoch rektorov.

Rektorom Univerzity J. Selyeho sa stal Juhász, Trenčiansku univerzitu povedie Habánik.

50m