Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Bývalý šéf SMK Pál Csáky sa cíti poslancom aj dva roky potom, ako opustil parlament.
Polícia tvrdí, že sa o tom snažil presvedčiť policajnú hliadku, ktorá ho v pondelok prichytila pri otáčaní sa na jednej z bratislavských svetelných križovatiek.
„Priestupca preukázal svoju totožnosť preukazom poslanca Národnej rady, pričom bol policajtom upozornený, že preukaz je už neplatný,“ tvrdí bratislavský policajný hovorca František Peczár.
Občianskym preukazom sa exposlanec podľa polície preukázal až po upozornení a zaplatil aj pokutu 60 eur. Podľa portálu noviny.sk, ktorý o prípade informoval, sa Csáky správal k policajtom podráždene.
Csáky opisuje situáciu inak
Bývalý predseda SMK, ktorý kandiduje z desiateho miesta aj v týchto voľbách, opisuje incident odlišne.
„Policajt sa správal veľmi arogantne, oslovoval ma poslanec Csáky. Nie je pravda, že som sa preukázal poslaneckým preukazom, predložil som platný občiansky preukaz,“ tvrdí.
Tvrdí, že poslanecký preukaz ani nemá a zrejme ho vrátil Národnej rade. „Je to veľmi tendenčné, asi tu už niekto hrá predvolebnú hru,“ povedal.
Polícia oponuje, že o predložení poslaneckého preukazu existuje oficiálny záznam. Hliadka sa vraj radila s nadriadenými, či ho majú Csákymu zadržať.
„Policajti nemajú na odobratie neplatného poslaneckého preukazu právomoc. Tú má len kancelária Národnej rady, ktorú sme informovali,“ povedal Peczár.
Poslanci si preukaz nechávajú ako pamiatku
Hovorca predsedu parlamentu Matej Kováč hovorí, že kancelária Národnej rady poslancov po zániku mandátu vyzýva, aby preukazy vrátili.
„Nie je však žiadny donucovací prostriedok, aby tak naozaj urobili, takže väčšina poslancov si ho necháva na pamiatku,“ priznáva. Či Csáky preukaz vrátil, v utorok overiť nedokázal.
Csáky sa pri dopravnom priestupku neoháňal poslaneckým preukazom prvýkrát.
V roku 2009 sa takto vyhol trestu za prekročenie rýchlosti o viac ako 50 kilometrov za hodinu na ceste neďaleko Rimavskej Soboty.
Pál Csáky o imunite za volantom
V roku 2007 poskytol Pál Csáky rozhovor pre SME.sk. Vtedy povedal aj to, že ak majú poslanci imunitu, taký zákon musí dodržať aj poslanec, aj policajt. "Pripúšťam, že imunitu by bolo treba zúžiť, lebo je príliš benevolentná."
Pán Duray svojho času odmietol zastaviť policajtom so zdôvodnením, že ich nevidel, prekračoval rýchlosť a odmietol skúšku na alkohol. Hodnotíte to ako chybu?
Samozrejme. Na každého musí platiť ten istý meter. Strana pod mojim vedením nebude v takejto súvislosti nikoho pozitívne diskriminovať. Viete, že som bol k takýmto javom v strane najkritickejší.
Vytkli ste to Durayovi osobne?
Hovorili sme o tom... Ešte raz - ľudia môžu urobiť chyby. Ale strana to nemôže tolerovať.
Logicky teda nesúhlasíte ani s výrokom vášho kolegu Gála, ktorý povedal, že „polícia nemá čo zisťovať, či poslanec nepil, keď niečo nespáchal, má sa preukázať a polícia ho má v momente pustiť."
To je vaša intepretácia.
Citoval som ho.
To je v poriadku, beriem. Len ste sa pýtali, či súhlasím alebo nesúhlasím s týmto tvrdením.
Nebodaj súhlasíte?
Myslím, že na každého musí platiť rovnaký meter a tým je zákon. Ak majú poslanci imunitu, takýto zákon musí dodržať aj poslanec, aj policajt. Pripúšťam, že imunitu by bolo treba zúžiť, lebo je príliš benevolentná.
Neodpovedali ste jasne.
Je to profesionálne správna odpoveď.
Tak ešte raz - ste za to, že ak poslanca chytia policajti a odmietne fúkať, tak ho majú pustiť?
Platí zákon.
Zaujíma ma váš názor, či je to správne.
Nemá čo platiť nikoho osobný názor, ale zákon. A ten platí. Garantuje poslancom relatívne širokú imunitu a má byť dodržaný zo všetkých strán. Aj zo strany policajta.
Ak poslanec odmietne fúkať, môže sa tváriť, že nepil. Je to normálne?
... (smiech) Pán redaktor, platí zákon.
Karol Sudor

Beata
Balogová
