BRATISLAVA.
Riešiť chce aj nasadenie odposluchov. Sudcovia by ich podľa poslanca Národnej rady SR Gábora Gála nemali odobrovať len tak.
Gál pri dnešnom predstavení programu Mostu-Híd poukázal na odposluchy realizované Vojenským obranným spravodajstvom. Sudca žiadosti o ich nasadenie síce podpísal, Gál však tvrdí, že boli príliš formálne a "súd ani nevedel, o čom rozhodoval". Podľa poslanca bude zrejme potrebné určiť zákonom podmienky, ktoré bude musieť žiadosť o nasadenie informačno-technických prostriedkov spĺňať. Ak jedna z nich nebude splnená, súd nebude môcť vydať rozhodnutie.
"Podmienky by mali byť legalita, legitimita, proporcionalita, to, že skutok sa viaže na konkrétnu osobu, že skutok je tak závažný, že je potrebný prelomiť právo na ochranu súkromia," priblížil Gál s tým, že súd by mal skúmať všetky tieto podmienky a vo svojom rozhodnutí by sa mal vysporiadať s každou touto podmienkou. Žiadosti by mali byť podľa neho odôvodnené formálne aj obsahovo. Odposluchy by mali byť povolené len ak už boli využité všetky ostatné prostriedky na zabezpečenie dôkazov a dolapenie páchateľov, no nie celkom úspešne.
Gál zároveň upozornil, že Slovensko má dobré zákony, no pokrivkáva ich aplikácia. Poukázal pritom na zákon, ktorý rieši jáchymovskú lož. "Polícia nekoná, lebo nie je naplnená skutková podstata trestného činu," podotkol. Poslanec si tiež myslí, že je potrebné zamedziť pásovému prijímaniu zákonov. "Na všetko chceme mať zvlášť zákon, pričom máme dosť zákonov, len sa neuplatňujú," poznamenal s tým, že treba zamedziť aj prijímaniu duplicitných zákonov. Okrem toho bugárovci mienia "sceľovať zákony". Chcú napríklad volebný kódex, alebo aj zjednotiť právne úpravy v daňovej oblasti.
Most-Híd plánuje tiež riešiť zdĺhavosť súdnych rozhodnutí, ich nepredvídavosť, ako aj rozmanitosť opravných prostriedkov. "Nie je možné, aby ich bolo priveľa," poznamenal Gál. Bugárovci chcú tiež sprehľadniť niektoré internetové stránky tak, aby sa v nich vyznal každý. "Napríklad obchodný register je prehľadný, ale kataster je veľmi ťažkopádny," vysvetlil Gál, podľa ktorého treba umožniť dostupnosť k informáciám na webe všetkým.
Riešiť treba podľa neho aj elektronický podpis, ktorý je dnes využívaný pomerne málo. Okrem toho je nevyhnuté sprísniť pravidlá pre súdy. "Napríklad ako budú akceptovať práceneschopnosť," uviedol. Podľa jeho slov je dnes veľmi jednoduché prísť k lekárovi a získať PN-ku, čo vraj zneužívajú účastníci konania, svedkovia aj advokáti. Tak potom dochádza k odročeniam súdnych pojednávaní a konania sa tak naťahujú.
Most-Híd chce, aby sa Slovensko vrátilo k spravodlivosti. "U nás sa aplikuje text zákona a výsledný efekt nie je spravodlivosť, ale skrivodlivosť. Máme odkaz na dobré mravy, ale primálo sa akceptuje. Musíme to zreformovať, aby právo neslúžilo k ochrane vynútených zmlúv, alebo k formálnym oslobodeniam mafiánov. Právo musí slúžiť spravodlivosti. Aplikácia práva má byť aplikáciou spravodlivosti," uzavrel Gál.