Štát pochybil pri prepúšťaní šéfa úradu práce v Topoľčanoch. Päťročný spor uzavrel Najvyšší súd.
BRATISLAVA. Zhruba 50-tisíc eur si nárokuje 67-ročný Ladislav Záhumenský, ktorého vláda Roberta Fica v roku 2007 zosadila z funkcie šéfa Úradu práce v Topoľčanoch. Najvyšší súd
v polovici decembra uznal, že pri jeho prepúšťaní štát porušil zákon.
Ficov kabinet v januári 2007 spolu so Záhumenským odvolal 38 riaditeľov úradov práce.
Hromadné odvolávanie nasledovalo zopár dní po tom, ako začal platiť zákon vtedajšej koalície, podľa ktorého sú pozície šéfov úradov politickými funkciami.
Záhumenský bol v čase odvolávania postavený mimo činnej štátnej služby. V novembri 2006 ho totiž obvinili z prijímania úplatku. „Obvinili ma, že som od kamaráta pýtal 20-tisíc korún na kampaň,“ hovorí člen SDKÚ.
Nastal chaos
Ako sa súdil
Ladislav Záhumenský sa v roku 2004 stal šéfom úradu práce v Topoľčanoch; v novembri 2006 ho obvinili z prijímania úplatku; následne ho zaradili mimo činnej štátnej služby, čo pri obvinených prikazuje zákon; vláda Roberta Fica v januári 2007 odvolávala šéfov úradov práce, o funkciu prišiel aj Záhumenský; Záhumenského pred odvolaním nezaradili späť do činnej štátnej služby, aj keď obvinenie proti nemu bolo zrušené už v decembri 2006; so štátom sa začal súdiť, Najvyšší súd 15. decembra rozhodol, že pred odvolaním mal dostať doklad o zaradení do činnej štátnej služby, na základe rozsudku má dostať ušlú mzdu za päť rokov.
Obvinenie pre nezákonnosť po mesiaci zrušili, podľa zákona sa mal Záhumenský vrátiť do práce. Jeho opätovné zaradenie do služby však pred rozhodnutím vlády nik nevyriešil.
Prípadom sa začalo zaoberať až nové vedenie Úradu práce v Topoľčanoch.
Už odvolaného Záhumenského vo februári 2007 zaradilo späť do činnej služby. Ten sa však odvolal, pretože postup považoval za zmätočný a nezákonný. Keďže odvolaniu nevyhoveli, začal sa súdiť.
V apríli 2009 topoľčiansky úrad práce rozhodnutie o zaradení zrušil s tým, že prípad uzavrela vláda odvolaním Záhumenského.
Najvyšší súd koncom minulého roka potvrdil rozsudok Krajského súdu v Nitre, ktorý rozhodnutia z februára 2007 aj z apríla 2009 zrušil, lebo nemali oporu v zákone. Proti rozsudku Najvyššieho súdu sa nemožno odvolať.
Záhumenský teraz žiada vyplatenie ušlej mzdy za uplynulých päť rokov.
Tomanová ho nechcela
Bývalá ministerka práce Viera Tomanová zo Smeru pochybenie odmieta.
„Postupovali sme správne. Pán Záhumenský nemá čo robiť v štátnej správe.“
„Arogantne ma poslali na ulicu a chybu si stále nechcú priznať,“ vraví Záhumenský.
Na problém upozorňoval aj po nástupe vlády Ivety Radičovej (SDKÚ). Listy písal ústrediu práce, ktoré vedie nominant SaS Ivan Juráš, aj predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi. Nik sa o prípad nezaujímal.
„Nezákonný stav, ktorý dodnes pretrváva, iba zvyšuje škodu,“ podotkol Záhumenský.
Zmieriť sa štát nechce ani teraz
Hovorkyňa ústredia práce Andrea Hajduchová povedala, že prípadný zmier by mohol vyvolať pochybnosti, či postupovali objektívne.
Záhumenský nie je jediný, kto sa súdil. Dvaja odvolaní funkcionári namietajú na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, že Ficova vláda porušila ich práva, keď ich účelovou novelou pripravila o posty.
Personálné výmeny takmer na všetkých úradoch bývajú po každých voľbách od 90. rokov.
Deleniu pozícií podľa straníckeho kľúča sa nevyhla ani Radičovej vláda, hoci ohlasovala, že funkcionárov bude vyberať na základe odbornosti.
Neskôr sa ukázalo, že koalícia dosadzovala podľa straníckeho trička aj vedúcich úradov práce.

Beata
Balogová
