BRATISLAVA. Hnutie 99 percent, ktoré sa v prieskume agentúry Focus dostalo tesne pod päť percent, čerpá priaznivcov z kategórie, kde sú iné strany výrazne slabšie.
Z podrobných výsledkov sondáže vyplýva, že viac ako tretina z nich v roku 2010 nedala hlas nikomu. Bývalých nevoličov oslovujú ešte SNS a Obyčajní ľudia.
Faktor Gorila
Typický volič
Smer: oslovuje všetky skupiny, KDH: dôchodcovia, ženy, SDKÚ: mladší mestský volič, Most: na 80 percent Maďar, SaS: mladý mestský volič, OĽaNO: obyvateľ veľkých miest, SNS: muž, Stredoslovák, 99 percent: bývalý nevolič.
„Kampaň by nestačila. Báza pre 99 percent sa vytvorila Gorilou,“ hovorí analytik Focusu Martin Slosiarik.
Kauza opisujúca korupciu finančnej skupiny a politikov podľa Slosiarika spôsobila, že sa objavili ďalší voľní voliči nahnevaní na nečistú politiku.
Takmer polovica prívržencov hnutia má 25 až 34 rokov. Najviac voličov do 34 rokov má SaS, tá má však výrazne navrch v najmladšej vekovej kategórii do 24 rokov.
Najviac má 99 percent v katagórii nezamestnaných a medzi ľuďmi inej ako slovenskej či maďarskej národnosti. Takmer desatinu možných voličov má aj medzi Maďarmi.
Slosiarik hovorí, že 99 percent nemá v žiadnom prípade vyhrané, keďže ťaží z protestných hlasov. Prieskumy navyše nové strany vždy nadhodnocujú. Väčšie šance dáva Obyčajným ľuďom.
Štvorka kandidátky hnutia Ivan Weiss si výsledok prieskumu vysvetľuje tým, že „ľudia sú frustrovaní, lebo ich sklamala pravica aj ľavica, ktoré nemajú žiadne poctivé výsledky a nikto ich nepočúva“.
Hnutie 99 percent má viac než tretinu voličov v Prešovskom a Košickom kraji. Najmenšiu podporu má na západe. Tam sa tiež situácia mení.
Zoskupením s najvyšším podielom bratislavských voličov sú Obyčajní ľudia, predstihli SaS aj SDKÚ.
Obyčajní sú aj stranou s najväčším podielom priaznivcov v najväčších mestách, polovica z nich žije v mestách nad 50tisíc obyvateľov.
Oslovujú ženy
Medzi priaznivcami 99 percent výrazne prevažujú ženy nad mužmi. Podobne je to aj pri Obyčajných ľuďoch a ešte výraznejšie pri KDH.
Prieskum ukazuje, že najväčšie úbytky bývalých voličov zaznamenali SDKÚ a SaS. Strane Mikuláša Dzurindu chce dať hlas len necelých 60 percent voličov z roku 2010. Pri strane Richarda Sulíka je to len o čosi lepšie.

Beata
Balogová
