Gorily je v archíve asi viac. Minister vnútra Daniel Lipšic verí, že sa čoskoro objavia ďalšie písomné dôkazy o akcii SIS.
BRATISLAVA. Pri vyšetrovaní kauzy Gorila sa môžu objaviť ďalšie písomné dôkazy. Naznačuje to minister vnútra Daniel Lipšic (KDH), ktorý viac konkretizovať nechcel.
Dokumenty by mohli byť v archíve Úradu vlády. Premiérka Iveta Radičová do uzávierky nepotvrdila, či sa tam podarilo nájsť ďalší dokument.
Lipšic verí, že do volieb vyšetrovací tím zdokumentuje také dôkazy, že sa prípad nebude dať zamiesť pod koberec, či už z hľadiska trestnoprávneho, alebo spoločenského.
Ozval sa Rejda
Najnovšie chce vyšetrovateľom pomôcť aj bývalý policajt Ján Rejda. Tvrdí, že odovzdá dokumenty, ktoré s Gorilou súvisia a mali byť skartované. Žiada preto ministra vnútra o zbavenie mlčanlivosti.
Lipšic potvrdil, že s tým bude súhlasiť. Musí ho však o to požiadať vyšetrovateľ.
Rejda sa podľa Gorily v odpočúvanom byte stretával s bývalým policajtom Zoltánom Vargom, ktorý v rokoch 2005 a 2006, keď akcia Gorila prebiehala, pracoval pre finančnú skupinu Penta.
Rejda mu odovzdával informácie z policajného prostredia. Bývalý policajt, ktorý teraz kandiduje za stranu Právo a spravodlivosť, stretnutia potvrdil.
Hovorí, že išlo o operatívnu činnosť a od Vargu získaval dôležitejšie informácie, ako boli tie, ktoré mu „púšťal“ on. Gorila nič také nespomína. Skôr naznačuje, že ho Varga len úkoloval.
Spis hovorí aj o tom, že policajt mal za informácie dostávať peniaze. Rejda to odmietol.
Aké dokumenty by mohol mať Rejda, ktorý odišiel z polície vlani v septembri, minister netuší. „Nebudem to ani komentovať. Je to predmetom vyšetrovania,“ hovorí Lipšic.
Hovorí sa o nahrávkach
Rejda poprel, že má nahrávky odpočúvaní. „Nemám ich, ale počul som z viacerých zdrojov, že existujú,“ hovorí. Existenciu nahrávok nepoprel ani Lipšic.
„Počul som, že môžu existovať, ale neviem.“ Ak by sa aj objavili, pre trestnoprávne konanie to podľa neho nebude až také významné.
Rejda nechce povedať, aké dokumenty odovzdá, keďže nie je zbavený mlčanlivosti. Mohol by mať kópie operatívnych spisov, čo by bolo protiprávne.
Rejdu už pre spoluprácu s Vargom preveruje inšpekcia ministerstva vnútra. Už raz ho vyšetrovala, ale v auguste 2006 sa konanie skončilo.
Polícia mala skartovať celý spis o vyšetrovaní
Bývalý šéf protikorupčného úradu sa k ničeniu dokumentov už nevyjadruje.
BRATISLAVA. Polícia neskartovala v roku 2008 len informáciu SIS, ktorá mala potvrdzovať dokument Gorila, ale celý preverovací spis, ktorý s ňou súvisel. Tvrdí to minister vnútra Daniel Lipšic z KDH.
Minister minulý týždeň ohlásil aj skartáciu informácie, úmyselne ju vraj nechal zničiť bývalý riaditeľ protikorupčného úradu Tibor Gašpar. Podľa predpisov mal úrad vrátiť nepotrebnú informáciu SIS.
Gašpar úmysel odmietol. Bránil sa tým, že skartáciu pripravovala komisia a do konca roka 2007 platila vyhláška, ktorá skartovanie umožňovala.
Ak by sa proces začal ešte pred rokom 2008, tak nebol protiprávny. „Skartácia netrvá päť mesiacov,“ tvrdí Lipšic.
Gašpar hovoril, že zničenie správy SIS by aj tak nemalo význam, keďže polícii ostal spis o vyšetrovaní. O tom, že bol skartovaný aj ten, nevie. Až do ukončenia preverovania sa už k veci nechce vyjadrovať.
Lipšic ohlásil, že konanie protikorupčného úradu preverí inšpekcia ministerstva vnútra. Súčasný vyšetrovací tím, ktorý preveruje informácie Gorila, sa k zničenému dokumentu nakoniec dostal.
V archíve Úradu vlády ho našla premiérka Iveta Radičová po tom, ako sa naň pýtal denník SME.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
