BRATISLAVA. Záťažové testy slovenských jadrových elektrární majú vážne nedostatky.
Tvrdí to organizácia Greenpeace Slovensko na základe analýzy Finálnej národnej správy o záťažových testoch slovenských atómových elektrární, ktorú vypracoval Úrad jadrového dozoru (ÚJD) v rámci procesu takzvaných stres testov.
"Stres testy vôbec nedokázali, že môžeme bezmedzne dôverovať bezpečnosti jadrových elektrární na Slovensku," konštatovala na tlačovej konferencii v Bratislave Andrea Zlatňanská z Greenpeace Slovensko.
Žiadajú porovnanie s Japonskom
Záťažové testy slovenských jadrových elektrární sa podľa Greenpeace napríklad zaoberajú len akoby "ideálnymi" haváriami.
Teda, že by napríklad pri zemetrasení došlo k poškodeniu len jedného systému, zatiaľ čo by všetky ostatné fungovali normálne. "Tento predpoklad je veľmi optimistický," zhodnotil jadrový inžinier Dalibor Stráský.
Správa ďalej počíta aj s tým, že v prípade zemetrasenia nedôjde k porušeniu vodovodného potrubia do poškodenej elektrárne.
"Nie je tam ani zmienka o tom, že by mohlo byť poškodené elektrické vedenie," dodal Stráský.
Podľa Greenpeace chýba správe aj porovnanie podobnosti fukušimských a slovenských reaktorov, ich nedostatkov a problémov, ktoré môžu byť príčinou havárie a ohrozenia zdravia ľudí.
Za vážny problém považuje organizácia tiež vylúčenie ochrany obyvateľstva z teoretických skúšok.
Predstaviť si nepredstaviteľné
Úrad jadrového dozoru tak má podľa experta na jadrovú energetiku z Greenpeace International Jana Haverkampa problém predstaviť si nepredstaviteľné.
"Musíme si uvedomiť, že jadrové nehody sa nestávajú z dôvodov, ktoré sme schopní očakávať," priblížil.
Ďalším z problémov stres testov je podľa Haverkampa nezávislosť ÚJD, ktorú možno spoznať v postoji k záťažovým testom.
"Nezávislý regulátor by nemal elektrárňam rozprávať, aká je ich spoločnosť skvelá, ale mal by chrániť populáciu pred jadrovými rizikami," povedal Haverkamp.
Ako príklad uviedol Francúzsko, kde regulátor prišiel s nákladnými opatreniami, ktoré musí prevádzkovateľ elektrárne realizovať.
Úrad jadrového dozoru sa bráni
Podľa Úradu jadrového dozoru nie je pravda, že predmetom skúmania v rámci záťažových testov boli len "ideálne havárie".
Zároveň podľa úradu nie je pravdivé tvrdenie Greenpeace, že sa v testoch počítalo v prípade havárie len s výpadkom jedného systému.
"Táto informácia je nepravdivá. Pri pozornom prečítaní národnej správy je zrejmé, že sa vždy uvažovalo s postupnou stratou všetkých systémov. Napríklad so stratou všetkých možností elektrického napájania," uvádza sa ďalej v stanovisku ÚJD.
Slovensko tiež podľa ÚJD ako prvá krajina v Únii zorganizovala verejné stretnutie k výsledkom záťažových testov.
"Proces realizácie záťažových testov pokračuje a pripravuje sa previerka národných správ na medzinárodnej úrovni," dodal úrad.
Poznatky z previerky, pripomienky a komentáre budú podľa ÚJD následne dôsledne vyhodnotené a postup ÚJD bude harmonizovaný s postupom ostatných dozorných orgánov krajín Únie.