BRATISLAVA. Strana SDKÚ chce posilniť postavenie policajného prezidenta.
Okrem ministra vnútra by sa k jeho vymenovaniu mala vyjadrovať aj vláda, a to po predbežnom verejnom vypočutí nominanta v parlamentnom výbore.
"Nech je akýkoľvek dobrý minister, tak v jeho priamej podriadenosti je napríklad policajný prezident a šéf inšpekčnej služby. Chceme, aby sa tieto inštitúcie stali viac nezávislé od politického vplyvu," povedal predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Martin Fedor (SDKÚ).
Vládna strana tiež navrhuje vytvorenie nezávislého inšpekčného úradu. Ten by mali tvoriť inšpekcie, ktoré v súčasnosti podliehajú rezortom vnútra a obrany.
"Takto dostaneme silnú inštitúciu na preverovanie pochybení funkcionárov aj radových zamestnancov policajného zboru alebo ministerstva obrany a veríme tomu, že to bude jeden z inštitútov, ktorý dokáže prinavrátiť dôveru v nezávislosť šetrenia," priblížil exminister obrany na stretnutí s novinármi.
Predsedu takéhoto úradu by zrejme menovala vláda.
Premenou by mala podľa SDKÚ prejsť aj oblasť spravodajských služieb. Fedor navrhuje prehodnotiť ich úlohy aj nástroje, ktoré majú k dispozícii.
"Výsledok, o ktorom si myslím, že by bol žiadúci, je aj zníženie počtu spravodajských služieb, presnejšie zadefinovanie úloh a nástrojov," uviedol. Poslanec je presvedčený, že posilniť by sa mala aj kontrola spravodajských služieb.
Kaliňák chce nezávislejšie vyšetrovanie
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) si myslí, že snaha o posilnenie postavenia policajného prezidenta je na zamyslenie.
"Keď by sa posilnilo, tak zbavujeme politickej zodpovednosti ministra vnútra," povedal Kaliňák, ktorý nie je veľkým prívržencom takého postupu.
Ak dnes volá SDKÚ po väčšej nezávislosti vyšetrovania, tak sa pýta, prečo v minulosti dopustili zlúčenie vyšetrovateľov s policajnými zložkami. Kaliňák pritom je za to, aby vyšetrovanie bolo viac nezávislé.
Plány vytvoriť spoločný inšpekčný úrad na vyšetrovanie prehreškov policajtov a vojakov považuje Kaliňák za paradoxné.
"Nezávislým orgánom je prokuratúra a tam vojenskú prokuratúru zrušili," dodal exminister vnútra. Práve vojenská prokuratúra v minulosti dozorovala prípady trestnej činnosti policajtov aj vojakov.
V prípade návrhov, ktoré má Fedor v súvislosti s tajnými službami, Kaliňák upozorňuje, že SIS je dlhodobo finančne aj personálne poddimenzovaná.
Podľa jeho slov však kvalitne plní svoje úlohy smerom k vonkajším hrozbám ako aj v oblasti vnútornej bezpečnosti štátu.
"Nemôžeme sa na ňu pozerať len cez prizmu politických káuz," povedal Kaliňák. Pýta sa, či sa má robiť navrhovaný audit toho, čo je tajné.
Pri vojenských tajných službách sa dlhodobo hovorí o možnom zlúčení rozviedky (VSS) a kontrarozviedky (VOS), ale podľa Kaliňáka nikto nenapísal, aký by to malo prínos.
Spoločná služba by mala zas nové spoločné vedenie, teda viac ľudí v riadiacich funkciách ako doteraz.
Obrana a vnútro by mali spolupracovať viac
Podľa Kaliňákových slov treba všetky "boľačky" tajných služieb vyriešiť novým zákonom.
Fedor hovoril aj o väčšej kooperácii rezortov vnútra a obrany, Kaliňák upozorňuje, že tieto zložky sa stretávajú len pri riešení katastrof a živelných pohrôm.
V boji proti terorizmu by si spoluprácu vedel predstaviť, ale rezort obrany podľa platnej legislatívy má plniť úlohy súvisiace predovšetkým s vonkajšími hrozbami.
Fedor sa dotkol aj dlhodobo poddimenzovaného ministerstva obrany. Bývalý šéf tohto rezortu vidí možné riešenie v užšej nadnárodnej spolupráci.
"Finančné prostriedky, ktoré sú nutné pre modernizáciu, na Slovensku nemáme k dispozícii," zdôraznil.
Obrana by mala navyše kooperovať aj s rezortom vnútra. Táto spolupráca by mala prebiehať napríklad v oblastiach obstarávania, zdieľania techniky či vytváraní spoločných jednotiek.