Odpočúvanie konšpiračného bytu mohla SIS riešiť spôsobom opísaným v Gorile.
BRATISLAVA. Odpočúvanie konšpiračného bytu z kauzy Gorila mohla SIS zabezpečiť tak, aby to nezistil ani odborník.
Mikrofón v byte zrejme nebolo možné vidieť, nahrávacie zariadenie sa nedalo zamerať a nemali naň dosah rušičky.
Byt na Vazovovej ulici v Bratislave, kde sa podľa Gorily v rokoch 2005 a 2006 Jaroslav Haščák z Penty tajne stretával s politikmi, mal odpočúvať príslušník SIS z vedľajšieho bytu.
Do steny urobili otvor, do ktorého vložili mikrofón. Ten však zrejme zostal skrytý pod omietkou.
„Mal byť niekde nad kuchynskou linkou. Vŕtali to vraj týždeň veľmi malým vrtákom,“ hovorí jeden z priamych aktérov kauzy Gorila pod zárukou anonymity.
Byty v dome majú kuchyňu spojenú s obývacou časťou, kde mali rokovania prebiehať. Druhou možnosťou je teda odpočúvanie cez stenu oproti kuchynskej linke.
Ploštice hľadali
Gorila
Kto mal hovoriť
v byte sa podľa spisu viackrát stretli Jaroslav Haščák a minister Jirko Malchárek, boli v ňom vraj aj šéf Smeru Robert Fico a jeho tajomník František Határ, navštevovať ho mala aj bývalá šéfka FNM Anna Bubeníková, tá to poprela.
Oficiálne byt stále patrí podnikateľovi Zoltánovi Vargovi, ktorý je bývalý policajt a s Pentou spolupracoval.
Od prevalenia kauzy Gorila je nezastihnuteľný, v byte sa nezdržiava.
Vyjadrovať sa nechcel ani bývalý policajt Ján Rejda, ktorý už potvrdil, že sa v byte schádzal s Vargom, pričom vraj vedel, že priestor je odpočúvaný.
Varga sa podľa Gorily podozreniami z odpočúvania začal zaoberať v januári 2006. Indície mal mať od niekoho z SIS.
Zavolal teda človeka z firmy, ktorá rieši ochranu pred odpočúvaním.
„Vysvetľuje Vargovi prácu s prístrojom, ktorý vyhľadáva ploštice. Nájde s tým každú, ktorá je aktívna,“ opisuje Gorila.
Podľa spisu išlo o expolicajta Jozefa Mozolíka zo spoločnosti GISS, kde Varga podľa obchodného registra pôsobil v rokoch 1998 až 2002.
Redakcia sa s Mozolíkom spojila. O kauze Gorila nechcel nič hovoriť.
Pestrá minulosť
V minulosti Mozolík figuroval vo firme S–8 s ľuďmi z gangu známeho ako kyselinári. V GISS s ním podnikal aj Milan Bališ, ktorý figuroval v pozemkovej kauze HZDS. Spolupracoval s rezešovcami.
„Varga uvádza príklad, keď Mečiar trikrát sľúbil pred Rezešom Milanovi Bališovi funkciu ministra vnútra a po voľbách sa na nich vykašľal,“ zaznamenala Gorila údajný rozhovor Vargu s Rejdom.
V dome na Vazovovej mal podľa katastra adresu Peter Holúbek.
Osoba s týmto menom je podľa Gorily príslušníkom SIS, ktorý odpočúvanie zorganizoval. Jeho krycie meno je Mravec. Na Vazovovej už nebýva, vyjadrovať sa nechce.
ŠtB mala na vŕtanie majstrov
Zistiť mikrofón vo vedľajšom byte sa nedá, hovoria odborníci.
BRATISLAVA. „Ide o veľmi primitívny, ale zároveň účinný a najnebezpečnejší spôsob odpočúvania. A zistiť sa dá len veľmi ťažko,“ hovorí Thomas Havelka z firmy odpocuvanie.sk o metóde, ktorú mala SIS použiť v akcii Gorila. Do steny vraj navŕtali dieru, kam dali mikrofón.
Podobne sa u nás vraj odpočúva od 40. rokov. V ŠtB mali na vŕtanie dier špecialistov.
„Ak sa naozaj niekto stretával v takomto konšpiračnom byte, tak to bola veľká hlúposť,“ dodáva Jan Mudroch z banskobystrickej firmy Mudroch LABS.
Panelák je vraj na stretnutia nevhodný, najľahšie je stretnúť sa v lese.
Citlivý mikrofón v niekoľkomilimetrovej diere v stene zachytí rozhovor naraz aj vo viacerých miestnostiach.
Aj špecializovaná agentúra by ho mala obrovský problém nájsť. Rozlíšiť tenké drôty mikrofónu od stavebného železa či rozvodov sa nedá.
„Jediná možnosť je prevencia, napríklad šumový generátor,“ hovorí Havelka. Hlasnou hudbou sa neubránite, zo záznamu sa dá odfiltrovať.
Problémy s kvalitou zvuku však môže spôsobiť presun nábytku či falošná stena. „Vŕtač musí poznať hrúbku steny. Ak pridáte ďalší plášť, odpočúvaniu sa dá za istých okolností zabrániť,“ hovorí Mudroch.
Začiatok odpočúvania bol podľa Gorily len náhodou. „Na náhody v týchto veciach neverím, to sa nestáva,“ vraví Havelka, ktorý v Česku našiel ploštice u poslankyne Vecí verejných Kristýny Kočí.
Slovenskí podnikatelia si firmy, ktoré hľadajú odpočúvacie zariadenia, volajú bežne. Zvyčajne sa používajú bezdrôtové ploštice a tie sa nájsť dajú. Prehliadka stoji desiatky eur za štvorcový meter.
Naše firmy si zvyčajne objednávajú odborníkov z Česka. Tomu, že by u nás mohla byť kvalitná firma, veľmi neveria. A tak napríklad Mudroch často pracuje u nás na zákazkách českých firiem.
Michal Trško

Beata
Balogová
