BRATISLAVA. Tichú dohodu v zmysle, „máme za ušami, vlády sa striedajú, budeme si v médiách pomerne ostro nadávať, ale trestnoprávnu koncovku to nikdy mať nebude“, o ktorej hovorí minister vnútra Daniel Lipšic z KDH, politici popierajú.
„Nikdy som sa nestretla s tlakmi zametať akékoľvek veci pod koberec,“ hovorí ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ.
Rozprávať má Lipšic
„O tom musí porozprávať predovšetkým pán Lipšic, ktorý bol osem rokov na ministerstve spravodlivosti. Keď sme ich upozorňovali v roku 2004, že vládnu na základe kúpených poslancov, nechceli sa tomu venovať,“ vraví bývalý minister vnútra z rokov 2006 až 2010 Robert Kaliňák zo Smeru.
Strana vraj s nikým dohodu nemá.
„Neverím, že by takáto dohoda existovala vedome, ale je možné, že to istým spôsobom veľké politické strany rešpektujú ako nepísané pravidlo,“ vraví o tichej dohode Ivan Šimko, ktorý ministerstvu šéfoval v roku 2002.
Osobne sa s takým prístupom nestretol.
Peter Schutz píše o tom, čo pomáha Gorile prežiť.
Čítajte komentár (piano) >>
Palko: Nevysvetlí to
U Vladimíra Palka, ktorý bol ministrom od roku 2002 do 2006 ako nominant KDH, vzbudzujú Lipšicove slová údiv.
„Lipšica sa budú pýtať, kto je súčasťou takejto dohody, a keď nebude vedieť odpovedať, uškodí mu to. A on na to nebude vedieť odpovedať.“
Palko hovorí, že bolo viac prípadov stíhania podozrení kriminality spojenej s politikmi – z HZDS aj z KDH.
Palko aj Šimko však pripúšťajú, že by mohla v polícii fungovať autocenzúra – nechuť riešiť politickú korupciu. Konkrétne prípady nespomenuli.
Bývalý šéf protikorupčnej polície Jozef Šátek teórii o dohode verí. Podľa Palka Šátek „podsúva zákernosti“.
Jozef Šátek: Spis je len krátky film
O korupcii hovorí bývalý šéf Úradu boja proti korupcii JOZEF ŠÁTEK.
Daniel Lipšic hovorí o tichej dohode, že sa korupcia s politickým pozadím nerieši a že jej súčasťou je aj polícia. Je to tak?
„S jeho výrokmi o tichej dohode súhlasím. Tá druhá časť je hlúposť, pretože nevie, čo sa tu dialo pred jeho nástupom. Od roku 2000 do januára 2005, keď ma minister Vladimír Palko odvolal, sme odhalili a vyšetrovali okolo 80 veľkých hospodárskych prípadov so škodou dvoch desiatok miliárd korún, ktoré boli prepojené na finančné skupiny aj s politickými špičkami a pokiaľ mám vedomosť, tak všetky tieto prípady boli po mojom odchode zastavené a uložené ad acta.“
Aký je rozsiahly korupčný systém? Mohla by byť Gorila len jeho malou časťou?
„Niektorí najvyšší politici vedeli, o čo ide. Ale vedeli to určite pokladníci strán a podľa mňa je to tak doteraz. Gorila je len krátky film o tom, ako to tu od roku 1990 až doteraz beží.“
Neexistuje v polícii samoregulácia – keď to zaváňa politickou korupciou, idú od toho preč?
„Od roku 1990 sa korupciou polícia zaoberala len veľmi okrajovo. Taký bol postoj jej vedenia aj prokuratúry. Polícia má náhubok, keďže ktorýkoľvek vedúci funkcionár môže byť zo zákona na hodinu odvolaný.“

Beata
Balogová
