Krátko pred voľbami mladá žena vyhlasuje, že si pre stranu 99 % vymyslela priaznivcov.
BRATISLAVA. Jeden podpis, jedno euro. Tak sa dalo podľa vyhlásenia mladej Seničanky privyrobiť vlani na jeseň.
Teraz, pár týždňov pred voľbami, podpísala pred notárkou vyhlásenie a tvrdí, že pre stranu 99 % – občiansky hlas získala falošných podporovateľov.
Mená mala opísať zo Zlatých stránok aj s adresou. Čísla občianskych preukazov si vymyslela. Denník SME má zoznam 38 mien.
Žena pred notárkou povedala, že ich mala poznačené na papieri. Spomenula si tiež, že falošné podpisy sú aj z Trnavy a okolia.
Mužom, ktorí ju oslovili, odovzdala zhruba 1500 podpisov, dostala však honorár o 500 eur menší, hovorí. Bližšie vysvetlenie, prečo išla s touto informáciou k notárovi, SME neposkytla.
Mŕtve duše
Registrácia
99 percent
o registráciu žiadali koncom novembra 2011, ministerstvo vnútra stranu 99 % – občiansky hlas zaregistrovalo 6. decembra, kandidátky do volieb museli strany odovzdať do polnoci 11. decembra.
Pod petíciou sú podľa ženy podpísaní aj muž po tretej mozgovej príhode, ktorý neudrží ani pero, či Bratislavčan mŕtvy 27 rokov.
„Nech sa páči, smer Martinský cintorín, tam sa môžete opýtať,“ bola reakcia na otázku, či mohol muž zo zoznamu podpísať petíciu.
Negatívne odpovede zazneli od všetkých, s ktorými sa denníku podarilo spojiť.
Či strana podpisy využila aj pri registrácii, sa nepodarilo overiť. Ministerstvo vnútra sa listinami zaoberá, ide o takmer 15-tisíc podpisov. Strana ich odovzdala koncom novembra.
Michaela Salajová z 99 % tvrdí, že podpisy a ďalšie dokumenty skontrolovalo ministerstvo, ktoré stranu zaregistrovalo 6. decembra.
„Teraz sa venujeme tomu, čo je skutočne podstatné – prioritám 99 percent bežných ľudí,“ povedala.
Na otázku, či strana vie zaručiť, že niektoré podpisy pod registráciou nie sú fiktívne, neodpovedala.
Povinnosť odovzdať 10-tisíc podpisov pod registráciu platí od roku 2005. Ministerstvo vnútra pravosť všetkých neoveruje. „Ide o zodpovednosť politických strán,“ vysvetľuje Natália Hattalová z ministerstva.
Úradníci zvyknú u niekoľkých desiatok ľudí zo zoznamu preveriť, či údaje sedia s registrom obyvateľov. Ak zistia nedostatky, obrátia sa na políciu.
Podpisy sú nezmysel
„Bariéra 10–tisíc podpisov je absurdná, veď väčšina strán nemá ani takú veľkú členskú základňu,“ myslí si Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.
S Petrom Novotným zo združenia Občianske oko sa však zhoduje, že ak už je táto povinnosť v zákone, tak sa má dodržiavať a mali by ju kontrolovať.
„V 21. storočí, pri súčasnom stave elektronizácie, by to nemal byť problém. Stačilo by, ak by strany odovzdávali listiny v elektronickej podobe,“ myslí si Wienk.
Novotný považuje za kľúčovú kauciu takmer 16 600 eur, ktorú musia strany zaplatiť, ak chcú ísť do volieb.
„Už to je záruka, že to myslia vážne,“ hovorí. Kaucia, ale aj to, aký výsledok vo voľbách strana získa, potom podľa neho ukážu, aká je reálne jej podpora.
Ak dosiahne aspoň dve percentá, kauciu jej vrátia. Ak nie, prepadne štátu.

Beata
Balogová
