BRATISLAVA. Vchod do parlamentu bránila pred rozhnevaným davom skupina policajných ťažkoodencov.
Sklenené dvere boli zahádzané banánmi a vajíčkami, ktoré za pár minút zmizli z pultov okolitých obchodov. „Kto neskáče, je Gorila, hop, hop, hop,“ kričal dav asi tisícky ľudí.
Protestný pochod Gorila, ktorý prilákal na bratislavské Námestie SNP asi tisícku vyše dvetisíc ľudí všetkých vekových kategórií, sa postupne presunul pred parlament.
Niekoľko desiatok protestujúcich vydržalo pred budovou Národnej rady skandovať približne do 18:30. Zanechali po sebe neporiadok a transparenty nalepené na budove parlamentu.
Organizátori sú spokojní
Hlavná organizátorka protestu Gorila Lucia Galová akciu hodnotí pozitívne.
"Účasť bola nad očakávania, vyskytli sa situácie, ktoré som neočakávala," povedala Galová, ktorá mala na mysli hlavne obhadzovanie parlamentu a prezidentského paláca vajíčkami a banánmi.
Ľudia však podľa nej ukázali, že majú silu a Galová očakáva, že protesty sa budú opakovať. Nevedela však presne povedať, či ďalší protest bude už o týždeň.
Protestujúci opakovane skandovali "o týždeň na SNP". Počet ľudí, ktorí prišli vyjadriť svoj nesúhlas s vyšetrovaním kauzy Gorila, nie je známy.
"Niektorí hovoria desaťtisíc, niektorí tisíc," doplnila Galová s tým, že organizátori mali dvetisíc sviečok a všetky rozdali.
Nicholson vyzýva: Poďme voliť
Demonštranti chceli svojou účasťou vytvoriť verejný tlak na vyvodenie zodpovednosti pre podozrenia, ktoré vyplývajú z údajného spisu tajnej služby.
Dosť bolo goríl a gorily za mreže, pokrikovali zhromaždení z pódia na námestí. Medzi pribúdajúcimi aktivistami bolo čoraz viac aj protestných transparentov.
V dave sa objavili aktivisti ovešaní banánmi, ktoré hádzali na Prezidentský palác, aj preoblečení za gorily.
Míting stál asi 120 eur, organizátori sa naň zložili.
Poďme voliť, poďme sa zaujímať o veci verejné, povedal ľuďom hlavný rečník stretnutia, investigatívny novinár Tom Nicholson. Vyšetrovanie Gorily je podľa neho nádej.
Myslí si, že protestný pochod Gorila, možno nepovedie k požadovaným zmenám, môže však priniesť nervozitu medzi politické špičky.
"Nie je to až tak často, že ľudia vyjdú do ulíc, tak nakoniec to bude mať aspoň taký efekt, že si dajú väčší pozor a rozhodnú sa sekať väzby, ktoré majú s investičnými skupinami," povedal Nicholson, ktorý sa kauze venoval dlhší čas.
Podľa vlastných slov nepozná organizátorov dnešného protestu a svojou účasťou iba chcel podporiť snahu ľudí, ktorí si našli v pracovný deň čas a prišli na protest.
"Dokonca ani nie som si istý, či ich požiadavky sú na mieste, ale mne ide o ľudí, ktorí sa cítili dotknutí týmito vecami. Mal som pocit, že im treba niečo povedať," vysvetlil.
Demonštranti kritizovali Matoviča
V dave na Námestí SNP sa pohybovali predovšetkým predstavitelia mimoparlamentných strán. Neďaleko pódia stál líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič.
Rečníci z pódia mu vyčítali, že o sebe hovorí ako o "obyčajnom človeku", hoci vlastní sieť regionálnych novín.
"Každý politik sa veľmi bojí akéhokoľvek hlúčiku na ulici, akéhokoľvek protestu, a tak takáto masa ľudí môže pohnúť svedomím a politikou," povedal pre TASR líder hnutia.
Na proteste ho sprevádzal aj aktivista Alojz Hlina, ktorý je na jeho kandidátke. Podľa organizátorky protestu Lucie Gallovej predstavitelia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností rozdávali nálepky s karikatúrou Gorily a štátneho znaku.
Medzi protestujúcimi sa objavil aj poslanec SaS Martin Poliačik.
"Hlas ľudu je pre nás veľmi dôležitý a dáva nám vodidlo ako sa rozhodovať a čím spoločnosť žije," vysvetlil svoju účasť poslanec z klubu liberálov.
V dave sa objavil aj kandidát strany 99% Pavol Pavlík. "Ja som tu stál 17. novembra 1989, respektíve pár dní po tom ako občan a dnes tu stojím rovnako len ako občan," povedal.
Na Prezidentský palác leteli banány
"Politici robia pre seba, nie pre nás, zaslúžia si Leopoldov. Žiadame vyšetriť Gorilu."
"Nedáme sa, budeme demonštrovať hoci každý deň," skandoval nahnevaný dav. Rečníci spomínali najrôznejšie konšpiračné teórie, rečníci sa striedali, každý mal vlastný postoj.
"Rozhodla som sa konať a spraviť niečo preto, aby som povedala, ľuďom, ktorí sú v tom namočení, že dosť, že už to trpieť nebudem," povedala jedna z organizátoriek Lucia Gallová.
Viacerí zhromaždení i rečníci porovnávali udalosti s Novembrom 1989.
"Toto je jediná možnosť ako niečo zmeniť, niečo ovplyvniť - postaviť sa na ulicu a prejavovať svoj nesúhlas takto," komentoval aktivista Robert Mihály.
Míting aktivistov sa začal na Námestí SNP. Odtiaľ sa zhromaždení presunuli najprv pred Prezidentský palác. Na dvor paláca sa následne zniesla spŕška banánov, ktoré si protestujúci niesli so sebou.
Prezidentská stráž sa musela stiahnuť bližšie k sídlu hlavy štátu. Policajti napriek tomu proti aktivistom nezakročili.
Desať požiadaviek aktivistov
Aktivisti svoje požiadavky zhrnuli do desiatich bodov. Okrem iného očakávajú okamžité zbavenie mlčanlivosti všetkých zodpovedných, ktorí by mohli pomôcť pri objasňovaní kauzy Gorila, ale aj odstúpenie osôb figurujúcich v spisoch.
Vyzývajú na presun predčasných parlamentných volieb z marca na september 2012.
Na pokojný priebeh protestu dohliada niekoľko príslušníkov štátnej a mestskej polície. Podľa organizátorov sa môžu medzi zhromaždenými pohybovať aj extrémisti, ktorí sa pokúsia vyprovokovať potýčky.
Organizátori zároveň pozývajú na protest Gorila v Žiline, ktorý má uskutočniť 3. februára.

Beata
Balogová
