SME

Cirkvi nepotrebujú hovoriť o Gorile

Nevyjadrujeme sa ku všetkým kauzám, lebo odjakživa hlásame, že kradnutie aj úplatky sú zakázané a morálne neprípustné, tvrdí katolícka cirkev.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Nevyjadrujeme sa ku všetkým kauzám, lebo odjakživa hlásame, že kradnutie aj úplatky sú zakázané a morálne neprípustné, tvrdí katolícka cirkev.

Zásadné stanoviská veľkých cirkví k udalostiam posledných mesiacov, teda k pádu vlády, eurovalu, Grécku, štrajku lekárov, problémom EÚ či nebodaj ku Gorile nepočuť. A to napriek tomu, že spomínané témy sprevádzajú aj hriechy ako vydieranie, arogancia, nezodpovednosť, či krádeže a úplatky. Je mlčanie cirkevných elít, ktoré nepochybne vnímajú pošliapavanie Desatora, zlyhaním?

SkryťVypnúť reklamu


Podľa religionistu a psychológa Richarda Grófa sa v tomto očakávania veriacich rôznia. „Sú takí, čo si oficiálne stanovisko radi vypočujú, lebo im uľahčí rozhodovanie v nejednoznačných otázkach, iní to môžu pociťovať ako obmedzovanie názorovej slobody a prekročenie kompetencií zo strany cirkvi.“

Nechcú zovšednieť

Téza, že hierarchovia zámerne prehliadajú zlo a mlčia, aby si to nerozhádzali s politikmi (v praxi totiž komunikujú s každou garnitúrou), je lákavá, podľa cirkví však nepravdivá.

„Katolícka cirkev sa vyjadruje, len ak ide o naozaj výnimočnú udalosť celospoločenského charakteru, inak by sa jej hlas stal všedným,“ tvrdí hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Súhlasí aj trnavský arcibiskup Róbert Bezák. „Cirkvi vždy išlo o zásadné hodnoty, a ak boli spochybňované, vyjadrila sa na ich obhajobu.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Grófa navyše politické témy často nie sú morálne jednoznačné.

„Je morálne zlé, že padla vláda? Že Grécko má finančné problémy? Nie. Je to vec pohľadu. Život na dlh nie je hriech. Gorila nehovorí o morálnej kríze spoločnosti, ale o morálnej kríze politikov.“

Psychológ upozorňuje aj na riziko, že veriacich, ktorí očakávajú pevné vedenie alebo sú dlhodobo frustrovaní, a preto chcú radikálnejšiu mobilizáciu, môže mlčanie cirkvi odradiť v zmysle, že ju prestanú vnímať ako autoritu. „Na druhej strane vyjadrením politického názoru na nie jednoznačnú tému môže cirkev časť stúpencov stratiť pre nesúhlas alebo pocit neoprávneného ovplyvňovania.“

Za svedomie si zodpovedáme sami

Kováčik tvrdí, že cirkev v postojoch k vážnym témam nezlyháva a na negatívne javy predvídavo upozorňuje už vopred. Napríklad v roku 2005 vo vyhlásení k sociálno-ekonomickej situácii podľa neho upozorňovala na problémy, ktoré sa neskôr stali realitou.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkev podľa Kováčika nie je politickou stranou, ktorá sa vyjadruje ku všetkému.

„A ak to robíme, nikdy neuvádzame konkrétne mená alebo strany. Vždy vravíme o princípoch. Nepotrebujeme hovoriť konkrétne o Gorile, lebo odjakživa hlásame, že kradnutie aj úplatky sú zakázané a morálne neprípustné. Odvážny človek v tom dokáže identifikovať naše jasné posolstvo.“

Generálny biskup evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Miloš Klátik tvrdí, že stanoviská k závažným veciam neriešia formou oficiálnych vyhlásení. „Dianie v spoločnosti a problémy ľudí reflektujú naši duchovní v kázňach a v rozhovoroch s veriacimi.“

Hovorca KBS dopĺňa, že ľudia sú valcovaní informáciami médií, a tak automaticky očakávajú, že im niekto nadiktuje, čo je dobré a čo zlé. „Zabúdajú však, že za to, aby si formovali svedomie na základe všeobecných princípov, zodpovedajú oni sami.“

SkryťVypnúť reklamu

Dokážu nastoliť diskusiu?

Teológ a publicista Miroslav Kocúr, naopak, tvrdí, že pri relatívne vysokej organizovanosti obyvateľov Slovenska v cirkvách by očakával, že zaznie ich hlas aj pri ekonomickej kríze, jej dopade na Slovensko, pri páde vlády či pri náladách, ktoré vyvolal dokument Gorila.

„Nič také som, žiaľ, nezaregistroval. V niektorých kostoloch v kázňach izolovane zaznievajú všeobecné slová o mravnej kríze.“

Myslí si, že aplikácia etických princípov z kresťanského pohľadu by mohla ľudí pozitívne motivovať a zorientovať. Prikázanie „nepokradneš“ podľa neho znamená napríklad aj „nebudeš korumpovať“ so zámerom profitovať na verejnom tendri.

„Toto prikázanie sa napĺňa aj pri principiálnom vyhýbaní sa klientelizmu a zneužívaniu právomocí verejného činiteľa. Že v týchto situáciách mnohí ľudia nehovoria pravdu a podvádzajú, je zrejmé. Je to však konanie proti prikázaniu, ktoré zakazuje klamať a podávať krivé svedectvo.“

Problém podľa teológa spočíva v tom, že na otázky korupcie a klientelizmu sa cirkvám nedarí reagovať tak, aby nastolili zásadnú diskusiu, alebo aspoň prispeli jasným postojom. „Mainstreamové kresťanstvo sa vo vnímaní verejnosti zredukovalo. Koncentruje sa na rituálnu stránku svojho fungovania, v oblasti etiky zase skôr na individuálne postoje ako na spoločenskú dimenziu etiky v rámci súčasnej krízy.“

Hlasnejšie postoje cirkví chýbajú aj Petrovi Kunderovi z Aliancie Fair-play. „Môj osobný názor je taký, že cirkevní predstavitelia často nie sú ochotní ísť do otvorených diskusií na vážne témy. Dôvodom je zrejme aj to, že u nich absentuje výcvik v oblasti mediálnej komunikácie.“

Kunder cíti malú odozvu od cirkví aj od akademickej obce. „Akoby už na tento typ agendy rezignovali. Bolo by pritom užitočné, ak by sa nahlas a otvorene vyjadrovali ku korupcii, arogancii moci, rozkrádaniu a podobne. Všeobecné postoje často nestačia.“

SkryťVypnúť reklamu

Odmietajú viesť za ručičku

Dôstojný priestor na venovanie sa negatívnym javom v spoločnosti, politiku nevynímajúc, by mohli mať katolícke médiá. Kňaz Juraj Drobný z TV LUX však otvorene priznáva, že hoci sa v jednom publicistickom cykle občas venujú aj politickým otázkam z pohľadu morálky, na hĺbkové spracovanie politických tém nemajú finančné ani personálne kapacity.

„Samozrejme, ak biskupi prejavia záujem tlmočiť stanovisko k istým javom, majú priestor, na druhej strane také stanoviská aktívne nevyhľadávame. Kým sme malá televízia, nie je to, žiaľ, v našich možnostiach.“

Iný názor má šéfredaktor Katolíckych novín Ivan Šulík. Politickým ani celospoločenským témam sa vraj nevyhýbajú.

„Na tretej strane mávame pravidelný komentár, ktorý vychádza z najaktuálnejších udalostí. Samozrejme, tému nekomentujeme tak ako Sme, ktoré sa vyjadruje ku konkrétnym ľuďom a stranám. My nemenujeme, vyjadrujeme sa z pohľadu princípov. Človek, ktorý trochu rozmýšľa, ich dokáže aplikovať a vyvodiť si, koho presne sa naša kritika týka.“

Šulík dodáva, že chcú ľudí vychovávať k mravnej zrelosti, nie ich viesť za ručičku. „Určite sme sa opakovane vyjadrovali aj k pádu vlády či ku Gorile, nedávno sme mali komentár o morálnych trpaslíkoch,“ tvrdí šéfredaktor a tému uzatvára slovami, že pri dôležitých témach automaticky žiadajú o postoj aj cirkevné autority.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkev predpovedala problémy už pred rokmi

V roku 2005 sa Slovensko tešilo z reforiem a pozitívneho vývoja ekonomiky. Konferencia biskupov Slovenska už vtedy varovala pred negatívnymi javmi.

1. Celkovú sociálno-ekonomickú situáciu označila za znepokojujúcu.

2. Upozorňovala na zvyšovanie sa počtu chudobných.

3. Varovala pred krízou, ak sa ekonomická globalizácia nebude šíriť zároveň s globalizáciou solidarity.

4. Odmietala uprednostňovať kritéria rýchleho ekonomického zisku.

5. Za hriech označila prístup, v ktorom sa podnikateľom neprimerane rozrastá majetok, pričom sociálnu situáciu iných zneužívajú na tlak pracovať za minimálnu mzdu, ktorú neraz ani nevyplácajú.

6. Upozorňovala na veľkú skupinu ľudí s ochotou pracovať, ktorá však nedostáva možnosti.

SkryťVypnúť reklamu

ks

Anketa

Zaznieva dnes hlas cirkví voči vážnym celospoločenským témam dostatočne nahlas?

Róbert Bezák, trnavský arcibiskup: „Áno i nie vzhľadom na to, že cirkev je spoločenstvom kléru i veriacich laikov. Sú témy, ku ktorým považujeme za potrebné vyjadriť sa verejne, napríklad k otázkam ochrany ľudského života a jeho dôstojnosti, ochrany rodiny a sviatočných dní, v prípade krízy povzbudzujeme k solidarite a pomoci núdznym.

Peter Kunder, Aliancia Fair-play: „Tém, kde absentuje ich hlas, je veľa, napríklad by som rád počul ich názor na riešenie rómskej otázky, veľa by mohli spraviť pri vnášaní empatie medzi znepriatelené skupiny a podobne.

Miroslav Kocúr, teológ: „Od náboženských lídrov už dnes zásadné odpovede na vážne otázky čaká málokto. Možno povedať, že cirkvi nereagujú na morálnu krízu štátnych a medzinárodných inštitúcií, lebo sú jej súčasťou. Kto posledné roky sledoval dianie vo Vatikáne, Amerike, Nemecku či Rakúsku, vie o čom je reč.“

SkryťVypnúť reklamu

ks

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 765
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 891
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 979
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 791
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 170
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu