Prečo ľudia poškodzujú politické billboardy? Prečo má človek chuť primaľovať politikovi rohy, poškodiť alebo zničiť billboard?
„Billboardy poškodzujú asociálne typy, ktoré majú skratové správanie. Vidia plagát, tak ho strhnú. Sú ale agresívni aj k svojim veciam, aj doma niečo rozbijú. Je veľmi bezpečné niekomu na billboarde namaľovať fúzy, rohy alebo billboard poškodiť. Pre nich je to jednoduchšie, ako ísť do diskusie, pretože ide o nezrelé osobnosti.“
Myslíte si teda, že ich agresivita nie je namierená proti konkrétnym politikom?
„Keby to bolo systémové a zamerané na nejakého politika, alebo stranu, tak by si kúpili zásobu fixiek a od billboardu k billboardu by dokresľovali nenávidenému politikovi fúzy, alebo rohy, alebo by billboardy strhávali zaradom. Ale keď je jeden plagát pomaľovaný a hneď vedľa taký istý nie, nemôže to byť systémové poškodzovanie.“
Znamená to, že ničitelia nie sú ľudia, ktorí nenávidia konkrétneho politika, alebo stranu?
„Keby sa človek identifikoval s programom niektorej politickej strany, tak ju bude chváliť. Neznamená to, že bude strhávať billboardy iných, s ktorých programom sa neidentifikoval. Ničenie billboardov nesúvisí s politickým programom. Električky, hlavne druhé vozne sú tiež poničené, pomaľované, aj keď dopravný podnik nie je politicky angažovaný v predvolebnom boji. Prvý vozeň, kde je šofér, nie je pomaľovaný. Iba druhý. Lebo tam nik nie je, nanajvýš nejaká babka. Je to pre nich bezpečné.“
Je možné, že počet ľudí, ktorí sa takto prejavia, stúpa napríklad pred voľbami? Že predsa len súčasný tlak aj zo strany médií ovplyvňuje ich správanie a nenávisť k politikom?
„Existujú určité situácie spúšťajúce mechanizmus, ktorý odkrýva v mnohých ľuďoch takéto psychopatické črty. Ráno človek počúva rádio, že všetko je rozkradnuté, všetko je zlé, všetci kradnú. Takže aj tlak médií, ale aj samotní politici môžu byť spúšťacím mechanizmom na vytvorenie neistoty, úzkosti. U psychopatov je zaujímavé, že reagujú neprimerane – malý podnet vyvolá silnú reakciu.“ (rf)