SME

Voľby by sa nemali stať ruskou ruletou

Politická kultúra je štúdium postojov ľudí k svojej vláde. V každej stabilnej demokracii nachádzame tri typy politickej kultúry: parochiálnu (ľudia sa nezaujímajú o vládu), subjektovú (ľudia sa cítia subjektom podriadeným vláde) a participatívnu (ľudia ..

Politická kultúra je štúdium postojov ľudí k svojej vláde. V každej stabilnej demokracii nachádzame tri typy politickej kultúry: parochiálnu (ľudia sa nezaujímajú o vládu), subjektovú (ľudia sa cítia subjektom podriadeným vláde) a participatívnu (ľudia sa zúčastňujú na vládnej moci). Bolo by omylom domnievať sa, že parochiálna a subjektová kultúra znehodnocujú demokraciu. Práve naopak, demokraciu vážne znehodnocuje regimentovanie a manipulovanie ľudí, ktorí nemajú záujem participovať. Politická participácia by mala byť dobrovoľná a vychádzať z potreby ľudí vyjadriť svoje preferencie. Tí, čo nemajú preferencie, abstinujú a dávajú tak vláde určitú potrebnú mieru flexibility pri rozhodovaní, čo je pre politickú obec „dobré“.

SkryťVypnúť reklamu

Politická participácia je činnosť zameraná na ovplyvňovanie politickej moci vlády. Rozlišujeme tri typy politickej participácie: dobrovoľnú, regimentálnu a manipulatívnu. Politickú participáciu umožňujú civilné (t. j. nepolitické) práva priznané osobám fyzickým a právnickým. Osoby s právnym postavením občana majú popri civilných aj politické práva (voliť a byť volený) a môžu bezprostredne ovplyvňovať vládu svojou účasťou na výkone jej politickej moci.

Ďalej sa zameriam na politickú participáciu občanov. V liberálnych demokraciách je normou dobrovoľná participácia, pri ktorej sa občania slobodne rozhodujú, či budú participovať (voliť a byť volení), alebo abstinovať. V komunistických krajinách bola normou regimentálna participácia ako povinné vyjadrenie podpory vláde. V krajinách tretieho sveta je normou manipulatívna participácia. Jej hlavným inštrumentom je vzťah „patróna“ a „klienta“. Strany fungujú ako patróni, ktorí za podporu pri získavaní volebných hlasov odmeňujú klientov postami vo vláde alebo službami.

SkryťVypnúť reklamu

Odborné autority uvádzajú, že hlavnými dôvodmi fungovania klientelistických vzťahov sú chudoba, nerovnoprávnosť a slabosť politických strán. Na Slovensku klientelizmus nešarapatí z dôvodov chudoby a nerovnoprávnosti existujúcej v krajinách tretieho sveta, ale z dôvodov slabosti politických strán. Strany nemajú pravidlá pre fungovanie vnútrostraníckej demokracie. Väčšina z nich nemá dostatočne širokú členskú základňu schopnú presadiť takéto pravidlá. Nemajú ani motiváciu, lebo občania nejavia dopyt po silných, demokraticky organizovaných stranách. Výsledok je žalostný, každá strana je viac alebo menej skorumpovaná a občania zvažujú, či má vôbec význam ísť voliť. Mnohí sa domnievajú, že za daných okolností jednoducho nemajú preferencie a uvažujú o abstinovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Abstinovaním by však dali vláde veľkú flexibilitu, a to si nemôžu dovoliť, ak vedia, že vláda ju zneužije v prospech svojich klientov. Ak to občanom nie je jedno, znamená to, že predsa len majú preferencie – chcú vládu bez klientelizmu. Takú sa im nepodarí dosiahnuť okamžite, ale klientelizmus môžu výrazne obmedziť, ak počúvnu názor odborníkov, že dôvodom klientelizmu je „slabosť strán“. Občania by teda mali svoje preferencie vyjadriť voľbou strán s čo najväčšou členskou základňou, s výnimkou tých, kde vôbec nefunguje vnútorná demokracia. Nie preto, že je to voľba „menšieho zla“ (zlo nie je možné preferovať) – ale preto, že je to voľba „dobra“, ktorým je minimalizovanie klientelizmu. Občania musia preukázať dopyt po takýchto stranách, inak strany nebudú mať motiváciu spájať sily a demokratizovať svoje stanovy.

SkryťVypnúť reklamu

Medzivládne organizácie, najmä tie, ktoré sú financované medzinárodnými organizáciami, by mali občanom poskytnúť takúto komparatívnu analýzu strán, aby sa nemuseli riadiť iba „prieskumami“, ktoré sú objednané od strán, alebo od ich klientov, od komerčných organizácií. Ak z volieb nechceme urobiť ruskú ruletu, tak by sme nemali občanom radiť, aby išli voliť stranu „vylosovanú z klobúka“. Občania by nemali voliť bez preferencií, ale uvažovať, ktoré sú pre nich prioritné a domnievam sa, že v danej etape je najvyššou prioritou skvalitnenie straníckej štruktúry krajiny.

Autor: PAVOL VODA(Autor je matematikom – logikom)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 99 072
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 139
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 862
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 098
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 257
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 871
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 753
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 34
Nataša Holinová

Prečo sa Smer zlostí na Šutaja Eštoka?


21
Désiré Doué sa teší z gólu.

Paríž St. Germain zdolal Aston Villu 3:1.


4
Ilustračné foto.

Burzy vo Frankfurte, Londýne a Miláne si pripísali zisky v rozmedzí šesť až osem percent.


SITA a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu