Bugár sa s Ficom zhodli na tom, že témy typu Gorila či Sasanka sú zneužívané.
Bratislava.
"Aj on (minister vnútra Daniel Lipšic, KDH) bol pri privatizácii Slovenských elektrární. Ja ho neobviňujem z ničoho, ale hovorím, že sme spravili capa záhradníkom," konštatoval Fico v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.
Svoje výhrady voči šéfovi rezortu vnútra ilustroval aj na jeho postojoch v kauze Daňového riaditeľstva, keď sa Lipšic podľa expremiéra bál kritizovať svojich koaličných partnerov.
Isté výhrady má voči Lipšicovi aj predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár. Šéf rezortu vnútra v rozhovore pre denník SME tento týždeň pripustil, že medzi politickými špičkami mohla existovať tichá dohoda o nevyšetrovaní prípadov veľkej korupcie.
"Ja sa pýtam, že čo s tým minister robil? Päť týždňov pred voľbami toto ide hovoriť?" pýtal sa Bugár.
Fico nič nepotvrdil ani nevyvrátil
Obaja diskutujúci sa zhodli na tom, že témy typu Gorila či Sasanka sú dnes zneužívané. Výhrady majú predovšetkým voči politickým "novotvarom", ktorých Fico označil za "politických polobláznov".
Samotný šéf sociálnych demokratov sa však ani dnes nevyjadril, či sa stretol s podnikateľom Jaroslavom Haščákom, tak ako to opisuje Gorila.
"Ja nebudem nič potvrdzovať, ja nebudem nič vyvracať, pretože my s tým nič nemáme spoločné. Veríte mi, že pán Haščák bol niekoľkokrát v rodinnom dome u Ivety Radičovej (premiérka, SDKÚ)?" komentoval podozrenia Fico.
Podľa neho je dôležitejšie overiť vážne korupčné podozrenia vyplývajúce z materiálov, než overovať, či sa niekto s niekým skutočne stretával.
Nepoprel však, že by pri výkone funkcie premiéra bol vystavovaný rôznym tlakom. Tie pociťoval napríklad pri nástupe, keď bol záujem o privatizáciu bratislavského letiska.
Bugár: Do volieb čakajte ešte kopu politickej špiny
Na margo údajnej SMS komunikácie Richarda Sulíka (SaS) a podnikateľa Mariána Kočnera volebný líder Mosta-Híd pripustil, že je do volieb možné čakať ešte "kopu politickej špiny".
Pripomenul však šéfovi liberálov, že bol medzi tými, kto obviňoval poslancov Mosta-Híd z toho, že podporili pri hlasovaní o generálnom prokurátorovi Dobroslava Trnku. Zverejnená Sasanka pritom naznačuje, že za tým mohli byť poslanci SaS.
"Na Richarda Sulíka platí jedno pekné slovenské porekadlo: Akými zbraňami bojuješ, takými zbraňami zahynieš," poznamenal Fico.
Čentéš je politický nominant, tvrdí Fico
Jozefa Čentéša vníma Robert Fico ako politického nominanta odvolanej vládnej koalície. "Nemyslíme si, že je správne, aby takto dobre vybraný politický nominant bol na čele generálnej prokuratúry," uviedol Fico v relácii STV O päť minút dvanásť.
Všetko však podľa Fica má v rukách prezident Ivan Gašparovič. Ten podľa Fica koná v súlade so zákonom v prípade doteraz nevymenovaného kandidáta na generálneho prokurátora Čentéša, aj keď ho zvolil parlament.
"Podľa mňa (prezident) nemá povinnosť vymenovať toho, koho mu ponúkne národná rada, pretože ústava hovorí o vymenúvaní a odvolávaní," povedal Fico. Teraz je to podľa neho v rukách prezidenta, či bude alebo nebude akceptovať toho, koho mu parlament ponúkne. Preto situáciu Smer zatiaľ nerieši.
"Túto otázku budeme riešiť potom, keď pán prezident definitívne rozhodne, či áno alebo nie," dodal. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár si nemyslí, že ak je v ústave napísane, že vymenúva, odvoláva, tak to neznamená, že môže čakať rok.
"Tak potom tam nechajme niekoho, lebo pán prezident nemá tú vôľu, ale možno je to vec, ktorá musí byť spresnená v budúcnosti aj v ústave aj v zákonoch," povedal Bugár.
Fico: Podozrenia z provízií možno riešiť preukázaním majetku
Robert Fico si myslí, že policajti nedokážu získať dôkazy, potvrdzujúce transakcie pri starších podozreniach z kupovania poslancov alebo dávania provízií pri privatizácii. Prípady sa totiž vzťahujú na obdobie rokov 2005, 2006.
"Pravdepodobne úspešnejšie v tomto okamihu by mohli byť iné ako trestnoprávne prostriedky vyšetrovania. Teraz mám na mysli zákon o preukazovaní pôvodu majetku," povedal Fico v relácii.
Fico vysvetľoval, že ak sa hovorí, že je niekde veľká suma peňazí, ktorá mala byť províziou pri privatizácii, alebo úplatok za to, že niekto ako poslanec prešiel z opozície ku koalícii, tak sa niekde táto suma peňazí musí objaviť.
"Ak aj nevieme preukázať, že išlo o úplatok alebo o korupciu v trestnoprávnom zmysle, tak je na to zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Aby sa prokurátor spýtal takejto osoby: Pozrite sa, zdá sa, že žijete nad pomery. Máte peniaze, máte veci, na ktoré ste si nemohli legálne zarobiť," vysvetľoval Fico s tým, že keď daný človek na to zodpovedne neodpovedá, prokurátor podá žalobu na civilný súd a tam bude žiadať prepadnutie takéhoto majetku v prospech štátu.
Dôkazné bremeno bude na danej podozrivej osobe. Ak tá súdu nepreukáže, ako majetok získala, tak jej prepadne. Týmto spôsobom sa dá podľa Fica zbaviť traumy z podozrení z provízií pri privatizácii a kupovania poslancov.
Béla Bugár súhlasí, že ak už zákon máme, mal by sa aplikovať. V relácii STV však mal jednu pripomienku. Vždy pred voľbami sa stretáva s rečami, že Bugár má všetky nehnuteľnosti v okolí Dunajskej Stredy.
"Nejaké byty, kaštieľ, domy mám. Ja by som bol veľmi rád, keby napríklad na základe tohto zákona konečne by som mal už papier, čo všetko mám. Lebo možno mám aj také veci, o ktorých neviem," povedal Bugár, podľa ktorého sa zneužíva propaganda na odpísanie politického súpera.