ným systémom získavania podrobných údajov "o každom všetko". Niektoré ustanovenia zákona dokonca prirovnal k praktikám bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠTB).
Na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave Husár zároveň uviedol, že Útvar inšpekcie ochrany osobných údajov pripomienkoval návrh zákona ešte pred jeho prerokovaním Legislatívnou radou vlády SR. Splnomocnenec svoje stanovisko k návrhu tlmočil v osobnom liste ministrovi vnútra SR Ladislavovi Pittnerovi, ale "stanovisko splnomocnenca ako keby padlo do Dunaja", povedal doslova. Dodal, že na jeho pripomienky nikto nereagoval ani v rámci medzirezortného pripomienkového konania.
Okrem iného Husár napadol časť zákona, podľa ktorej bude musieť osoba prichádzajúca do styku s prísne tajnými materiálmi pri previerkach poskytnúť osobné údaje súrodencov manželky, či jej rodičov, ktorí s preverovanou osobou "nemajú nič spoločné". Údaje o ďalších osobách má pritom podľa návrhu zákona poskytnúť bez akéhokoľvek zákonného podkladu, bez ich vedomia a súhlasu, dodal Husár.
Previerky by podľa návrhu zákona mali byť zamerané najmä na takzvané bezpečnostné riziko osôb, ktoré prichádzajú do styku s utajovanými skutočnosťami. Výsledky previerok by mal vyhodnocovať novozriadený Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v spolupráci so spravodajskými službami. Vedením NBÚ je poverený Vladimír Benček, ktorý podľa medializovaných informácií v minulosti spolupracoval s komunistickou ŠTB.