Licenčná rada tento týždeň posúdi televíznu reklamu 99 percent. Vysielanie šotov však nedokáže zastaviť.
BRATISLAVA. Šoty s tvárami novej strany 99 percent nemusia z obrazoviek zmiznúť, aj keď Rada pre vysielanie a retransmisiu tento týždeň rozhodne, že televízie Markíza a Joj ich vysielaním porušujú zákon.
Televízie smú podľa zákona púšťať politickú reklamu iba 21 dní pred voľbami, teda od 18. februára.
Licenčná rada však na sporné šoty nemá reálny dosah. Ak zistí, že televízie porušujú zákon, vysielanie šotov nemôže do 18. februára zakázať. „Je zlé, že v zákone takéto opatrenie chýba,“ vraví predseda rady Miloš Mistrík.
Masívna inzercia 99 percent v najsledovanejších televíziách beží už takmer štyri týždne. Nová strana aj vďaka tomu mala v poslednom prieskume agentúry Focus preferencie 4,6 percenta. Do parlamentu sa dostanú strany, ktoré vo voľbách dostanú viac ako päť percent hlasov.
Zákon je mierny
Televízie
Sankcie od rady
- licenčná rada v roku 1998 zistila, že Noviny STV porušili volebný zákon. Relácií Ako ďalej, pán predseda vlády s Vladimírom Mečiarom, a Fašírky sa zastala,
- v roku 2002 rada dvakrát rozhodla, že zákaz politickej reklamy porušila Markíza. V príspevkoch preferovala ANO, dostala pokuty 100tisíc a 200tisíc korún,
- v tom istom roku upozornila rada TA3, že porušila zákaz politickej reklamy pridlhým šotom z predvolebného mítingu SDKÚ.
Televízii Joj môže rada poslať len upozornenie.
K Markíze môže byť tvrdšia, pretože už v minulosti protizákonne vysielala politickú reklamu. Hrozí jej pokuta, najviac 166-tisíc eur.
Markíza už minulý týždeň naznačila, že ak dostane pokutu, odvolá sa na Najvyšší súd. Televízie sa bránia tým, že šoty nevysielajú v reklamných blokoch a ide len o sponzorské odkazy.
Mistrík plánuje po marcových voľbách žiadať, aby rada získala právomoc zastaviť politickú reklamu, ak sa na obrazovkách objavuje v rozpore so zákonom.
Na oprave zákona spolupracoval s terajším vedením ministerstva kultúry, novelu zabrzdil pád vlády.
„Obávam sa, či to po voľbách bude na programe dňa. Predstavte si, že súčasťou vlády bude strana, ktorá sa tam dostane porušením zákona. Bude tlačiť na to, aby sa to zmenilo?“ pýta sa Mistrík.
Markíza bez zábran
Rastislav Kužel z Memo 98, ktoré monitoruje médiá počas predvolebnej kampane, si myslí, že protizákonné konanie televízií by mala rada zohľadniť, keď bude rozhodovať, či im predĺži licenciu.
„Malo by byť neprípustné, aby televízia opakovane zneužívala televízny priestor v prospech politikov.“
Vybraných politikov viackrát pretláčala Markíza, ktorá v 90. rokoch získala licenciu od rady aj vďaka HZDS Vladimíra Mečiara.
Pred voľbami v roku 1998 sa proti nemu obrátila a preferovala Stranu občianskeho porozumenia. Svojmu zakladateľovi Pavlovi Ruskovi poslúžila pred voľbami v roku 2002, keď pomáhala jeho strane ANO.
Markíza neodpovedala na otázku, ako s odstupom času vníma svoje počínanie. V stanovisku iba tvrdí, že sankcie za porušenie zákona o vysielaní politickej reklamy nikdy nedostala.
Licenčná rada jej pritom udelila niekoľko pokút za šoty o ANO. Vysielaniu ďalších príspevkov v prospech strany však nezabránili. „V tomto období sa ukázala bezmocnosť rady proti tomu, čo Markíza robila,“ podotkol Kužel.
Mistrík sa odvoláva na to, že rada má obmedzené možnosti. „To je ako boj Talianov s mafiou, polícia musí dodržať všetky postupy a mafia koná. Aj keď Markízu prirovnávať k mafii je možno neprimerané.“
Rada nemôže dať sankciu skôr, kým od televízie nedostane vysvetlenie.
V prípade 99 percent televízie rozhodnutie oddialili tým, že Markíza minulý týždeň neprišla na zasadnutie rady a Joj si neprevzala poštu.
STV pre vládnu moc?
Rada tiež nič nezmohla, keď verejnoprávna STV počas volieb v roku 1994 pustila šot v prospech predsedu HZDS Vladimíra Mečiara.
Voľby vtedy trvali dva dni. Mečiar išiel voliť v prvý deň a robil škandál z toho, že nebol zapísaný v zozname voličov, hoci išlo len o formálnu vec. „Mečiara vykreslili ako obeť. Odborníci odhadli, že šot mu mohol prihrať až päť percent,“ povedal Mistrík.
HZDS zostavovalo vládu a „masívne začalo zasahovať do práce STV“, pripomína Kužel.
V menšej miere ovplyvňovanie televízie pokračovalo aj v nasledujúcich obdobiach. „Terajšia kampaň ukáže, či spojenie do RTVS dokáže zaručiť nezávislosť od politikov,“ hovorí Kužel.

Beata
Balogová
