Šéf SDKÚ sa necíti na druhej strane barikády. Fico vidí za protestom občanov politiku.
BRATISLAVA. Protest Gorila, na ktorý v piatok v Bratislave prišlo niekoľko tisíc ľudí, sa dlhoročných politických lídrov veľmi nedotkol. Demonštrácie budú pokračovať.
Predseda Smeru Robert Fico si myslí, že ak by išlo o čisto občiansku iniciatívu, plne by ju rešpektoval.
„Vyzerá to však tak, že akcia mala politický podtext, o čom svedčí účasť politických novotvarov, ako aj snaha vtiahnuť do kauzy Gorila stranu Smer rovnakou mierou ako pravicové subjekty.“
Zo Smeru v spise Gorila vystupuje najmä Ficov asistent František Határ, ktorý údajne so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom vybavoval pre stranu čierne peniaze.
Fico sa vyhýba odpovedi, či bol tiež s Haščákom v konšpiračnom byte, ako to opisuje Gorila.
SDKÚ bola mimoŠéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda sa necíti na druhej strane barikády. „Ja sa pokojne zaradím k tým, ktorí žiadajú, aby bol každý trestný čin spravodlivo vyšetrený,“ povedal v nedeľu o proteste pre internetový server Žiar 24.
V čase bratislavskej demonštrácie mali lídri SDKÚ predvolebnú akciu vo Veľkom Krtíši. Do miestneho kultúrneho domu za nimi podľa údaju strany prišlo okolo dvesto ľudí.
Zástupcov SDKÚ Gorila často spomína v súvislosti s politickou korupciou a rozdeľovaním provízií v rámci privatizácie. Rovnako aj nominantov KDH a ľudí Mosta-Hídu, ktorí boli pôvodne v SMK.
Nech ľudia rozhodnú vo voľbách, hovorí predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. „Všetci občania budú mať možnosť zvoliť si svojich predstaviteľov a rozhodnúť o tom, akú podobu politiky si želajú na najbližšie štyri roky.“ Hrušovský bol v čase Gorily predsedom KDH.
Šéf Mosta-Hídu Béla Bugár sa v nedeľu zamyslel, kto by mal súčasných politikov nahradiť. „Kto príde? Mladí bývalí manažéri, ktorí nevedia, čo je kompromis?“ pýtal sa.
Richard Sulík hovorí o jasnom signále, že ľudia nerezignovali. „Je to o to dôležitejšie, že neprotestujú pre svoje osobné výhody, ale preto, aby sa očistila politika.“
Pre pochopenie Gorily nezaškodí zamyslieť sa aj nad tým, kto mal na jej vypustení záujem, píše Lukáš Fila.
Čítajte komentár (piano) >>
Ďalšie protestyAktivisti na internete začali cez víkend pripravovať protesty aj v ďalších mestách. Stránka Protest Gorila ich však zatiaľ oficiálne nepotvrdila. Poukázala na rozdielne údaje o počte demonštrujúcich v médiách.
SME písalo o zhruba tisícke. Bloger Ján Gašo na fotografii, ktorá vznikla asi hodinu po začiatku protestu, narátal 2375 ľudí. Ľudí podľa viacerých účastníkov potom pribúdalo.
Demonštranti žiadajú vyriešenie kauzy Gorila, odchod politikov, ktorí v nej vystupujú, presunutie volieb na september a zrušenie poslaneckej imunity. Organizátori tvrdia, že za nimi nestojí žiadna politická strana ani sponzor.

Beata
Balogová
