BRATISLAVA. Trestné oznámenie za škody spáchané na budove Národnej rady počas piatkovej demonštrácie podá Kancelária NR SR na organizátorov protestnej akcie Gorila. Povedal to dnes vedúci Kancelárie národnej rady Andrej Kramár.
Ako dodal, protest bol síce ohlásený, ale vymkol sa organizátorom spod kontroly a boli spôsobené škody, za ktoré niekto musí znášať dôsledky.
Na oznámenie reagovala hackerská skupina Anonymous, ktorá oznámila, že znefunkční web parlamentu a ministerstva financií. Okolo 16-tej hodiny sa stal web nrsr.sk nedostupný, web ministerstva financií fungoval, nedostupný sa stal cez internet aj Úrad vlády.
Sas vyzýva na stiahnutie oznámeniaStrana SaS vyzýva predsedu parlamentu Pavla Hrušovského (KDH), aby stiahol trestné oznámenie na organizátorov piatkového protestu proti praktikám popísaným v spise Gorila.
"Rozhodnutie (...) považujeme za absolútne neprimerané a neštátnické. Zbytočne prispieva k zvyšovaniu napätia a môže vyvolať ďalšie konflikty," uviedla dnes hovorkyňa liberálov Tatiana Tóthová.
SaS si podľa Tóthovej ctí slobodu slova, právo zhromažďovať sa a podporuje každú nenásilnú formu protestu, pretože je spôsobom vyjadrenia občianskeho postoja.
"Ceníme si odhodlanie občanov, ktorí sa nevzdali, nerezignovali na politiku a vyšli do ulíc, aby bojovali za očistu politiky a nie za vlastné výhody. Veríme, že aj tento tlak verejnosti prinúti politikov konečne konať," nádejajú sa v SaS.
Ak chcel parlament len predísť ďalším, možno horším útokom, tak výsledok môže byť presne opačný, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Tisícové škody na budoveŠkody na budove parlamentu kancelária odhadla na tri- až päťtisíc eur. Kramár verí, že v záujme dobrej veci sa dá protestovať aj slušným spôsobom.
Zdôraznil, že nikto nie je proti demonštrantom, proti ľuďom, ale za vandalizmus treba prebrať zodpovednosť.
Jedna z organizátorov protestnej akcie Gorila Lucia Gallová povedala, že organizátori protestu "v žiadnom prípade nenesú zodpovednosť za údajne spôsobené škody, pretože počas celej akcie vyzývali občanov na pokojný priebeh a aby sa vyhýbali vandalizmu".
"Nenesieme zodpovednosť za spontánnu reakciu ľudí a jednotlivcov, ktorí hádzali vajíčka a banány," povedala.
"Bohužiaľ, máme indície, že v dave boli nasadení provokatéri, ktorých cieľom bolo dehonestovať princípy slušnosti a transparentnosti nášho protestu", dodáva.
Ďalej konštatovala, že sa objavujú aj pokusy o diskreditáciu organizátorov tejto demonštrácie a ich spájanie s politickými stranami, čo jednoznačne odmieta.
"Budovu parlamentu a jej okolie čistia po piatkovom "útoku" demonštrantov," informoval Kramár. K tomu, aký bude ďalší postup, povedal, že sa stretnú s predstaviteľmi polície, pretože poriadok pred budovou mala zabezpečiť polícia.
Procházka: Je to neprimeranéPredseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH) rozumie snahe kancelára NR postupovať ako zodpovedný správca majetku parlamentu, ale trestné oznámenie na organizátorov protestu je absolútne neprimeraným opatrením, a to najmä v kontexte toho, proti čomu tí ľudia protestovali.
„Mrzí ma takýto postup a organizátorom protestu touto cestou odkazujem, že ich hnevu rozumiem a zároveň ich prosím, aby v spoločnom záujme všetkých občanov Slovenska urobili všetko pre to, aby sa účastníci ich akcií zdržali prejavov násilia,“ povedal pre agentúru SITA Procházka.
Demonštranti sa dostali až ku vchoduStovky ľudí, ktorí sa zúčastnili na piatkovej protestnej akcii Gorila, prekonali pripravené zátarasy pred Národnou radnou a dostali sa až k vchodu do budovy parlamentu.
Ten chránili desiatky policajtov a ťažkoodencov. Protestujúci budovu Národnej rady obhádzali banánmi a vajíčkami, objavili sa aj výbuchy pyrotechniky.
Polícia však nezasiahla. Na volania demonštrujúcich "poďte von" a "máme toho dosť" však nikto z parlamentu nereagoval.
Demonštranti po sebe zanechali neporiadok a transparenty nalepené na budove parlamentu. Lucia Gallová akciu hodnotila pozitívne. Ľudia podľa nej ukázali, že majú silu a očakáva, že protesty sa budú opakovať.