BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská znemožnila vytvorenie disciplinárnych senátov. Tvrdí to predseda Najvyššieho súdu a Súdnej rady SR Štefan Harabin na základe novely zákona o sudcoch a prísediacich z dielne ministerstva spravodlivosti (MS).
"Urobila neospravedlniteľnú školácku chybu. Zrejme potrebuje kryť svojich sudcov, ktorých pochybením sa mafiáni dostávajú na slobodu. V súčasnosti im nič nehrozí," vyhlásil Harabin.
Uviedol príklad z praxe, ktorý je podľa neho v rozpore s Ústavou SR. Podľa ústavy patrí do pôsobnosti Súdnej rady SR voliť a odvolávať členov disciplinárnych senátov a ich predsedov.
Upozornil, že podľa novelizovaného zákona sa z dvoch sudcov - náhradníkov disciplinárnych senátov stali ich predsedovia.
Žitňanská: Nerozumieme, čo chce Harabin dokázať
Predseda Súdnej rady SR by sa mal sústrediť na jeho zákonom stanovené povinnosti a nie na svoju politickú agendu a ďalšie rozdúchavanie konfrontácie s ministerkou spravodlivosti Žitňanskou. Uviedol dnes v reakcii pre TASR hovorca MS SR Peter Bubla.
"Nerozumieme, čo chce takýmito nezmyselnými útokmi cez médiá pán Harabin dokázať. Podľa nás problém nie je, stačí si len pozorne prečítať novú právnu úpravu a zamyslieť sa," uvádza sa ďalej v stanovisku rezortu justície.
Na strane druhej, podľa Harabina je ďalší problém pri dvoch sudkyniach, ktoré boli zvolené za členky disciplinárnych senátov pred účinnosťou novely.
"Tieto dve sudkyne po 1. januári 2012 nie sú zaradené v žiadnej databáze napriek tomu, že ich funkčné obdobie stále trvá, pričom nie je naplnený ani jeden dôvod zániku ich funkcie podľa účinného zákona," povedal Harabin.
Novelizovaný zákon podľa neho ďalej hovorí, že v databáze členov disciplinárnych senátov zvolených z kandidátov navrhnutých ministrom spravodlivosti SR k 1. januáru 2012 má byť 15 členov disciplinárnych senátov. Z toho osem sudcov a sedem iných osôb. Harabin upozornil, že aktuálne je zvolených desať členov disciplinárnych senátov, z toho deväť sudcov a jedna iná osoba.
"Ako má však Súdna rada SR dosiahnuť stav, ktorý zákonodarca vytvoril a nijako neriešil situáciu v prechodných a záverečných ustanoveniach zákona, a teda, ako má Súdna rada SR dosiahnuť stav, aby bolo v uvedenej databáze členov disciplinárnych senátov len osem sudcov, nie je zo zákona zrejmé. Má Súdna rada SR niektorého člena ľubovoľne odvolať, a to aj za stavu, keď nie je splnený žiaden z dôvodov pre zánik funkcie člena disciplinárneho senátu?" pýtal sa šéf Súdnej rady SR.
Dodal, že nie je splnená ani podmienka, podľa ktorej majú byť z piatich členov disciplinárnych senátov aspoň dvaja inými osobami ako sudcami, pretože v databáze členov disciplinárnych senátov je iba jeden "nesudca".
Disciplinárny súd od 1. januára neexistuje
Súdna rada SR by pochopiteľne mala dodržiavať ako Ústavu SR, tak aj zákony. Uvádza sa okrem iného v reakcii MS SR na dnešné Harabinove vyjadrenia.
Nový model kreovania disciplinárnych senátov nepočíta s účinnosťou od 1. januára tohto roku s existenciou náhradníkov disciplinárneho súdu, nakoľko ich existenciu nepredpokladá ani Ústava SR. "
Na základe uvedeného bolo preto potrebné vyrovnať sa s otázkou ich ďalšieho pôsobenia na tento účel je rešpektovaný ich status a neupravuje sa zánik ich funkcie (keďže boli riadne navrhnutí príslušnými subjektmi a zvolení Súdnou radou SR), ale namiesto toho pristúpil k tomu, že prechodnými ustanoveniami ich zaradil do príslušnej databázy podľa toho, kto ich navrhol ako kandidátov na členov disciplinárnych senátov.
A teda, doterajší právny a faktický stav bol zosúladený s novou právnou úpravou bez týchto prechodných ustanovení by právna úprava bola nevykonateľná," uvádza sa ďalej v reakcii MS SR.
Podľa MS SR na základe dnešného vyjadrenia Harabina je "tiež možné vidieť, ako pozorne si predseda Súdnej rady SR prečítal novú právnu úpravu". Od 1. januára tohto roku už disciplinárny súd neexistuje. Zákon hovorí len o disciplinárnych senátoch.