Polícia preveruje podozrenie z korupcie pri voľbe generálneho prokurátora. To, či sa údajné odpočúvanie týkalo tohto hlasovania, bývalý minister vnútra Martin Pado nepotvrdil.
BRATISLAVA. Údajné odpočúvanie až 40 členov parlamentu, ktoré v marci 2011 avizoval poslanec Národnej rady za SNS Igor Štefanov, sa podľa exministra vnútra, poslanca Martina Pada (SDKÚ) mohlo, ale aj nemuselo týkať podozrení z kupovania hlasov pri voľbe generálneho prokurátora.
"Ťažko povedať. Viete, keď je nejaké podozrenie, a to podozrenie je niečím podložené, tak prečo nie," povedal dnes Pado s tým, že o možných súvislostiach s medializovaným dokumentom Sasanka špekulovať nechce.
Štefanov vlani 17. marca na tlačovej konferencii povedal, že podľa jeho informácií je so súhlasom ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) odpočúvaných 40 poslancov. Garantoval však, že v takom prípade je to so súhlasom sudcu a dôrazne poprel, že by on sám odsúhlasil nasadzovanie informačno-technických prostriedkov na akéhokoľvek poslanca.
"Myslím si, že rozohráva (Štefanov, pozn. TASR) niekoho iného hry, ktoré súvisia s voľbou generálneho prokurátora, ale nie v minulosti, ale v budúcnosti," povedal 6. apríla 2011 Lipšic s tým, že Štefanov pre svoje tvrdenia nepredložil žiadne dôkazy.
Médiá aj niektorí poslanci, vrátane Pada, sa totiž v tomto období vyjadrovali k možnosti, že by údajné odpočúvanie mohlo súvisieť s voľbou generálneho prokurátora. TASR dnes v tejto súvislosti oslovila Igora Štefanova, ten sa však s odôvodnením, že odchádza z politiky, už k tejto téme vyjadrovať nechcel.
Pado Sasanku nepotvrdil
Polícia zverejnila informáciu, že preveruje podozrenie z korupcie pri voľbe generálneho prokurátora 7. decembra 2010.
Minister vnútra Daniel Lipšic 9. decembra 2010 na tlačovej konferencii uviedol: "Minulý týždeň sa na generálnej prokuratúre chystala veľká oslava. Jedna 'závadová' osoba tam prišla so škatuľami plnými šampanského. Oslava sa nakoniec nekonala, pretože v parlamente nebol generálny prokurátor zvolený".
Podľa medializovaných informácií polícia vo svojich interných oznamoch eviduje medzi "závadovými" osobami aj podnikateľa Mariána Kočnera, ktorý si podľa dokumentu Sasanka vymieňal s predsedom parlamentu Richardom Sulíkom (SaS) esemesky o voľbe generálneho prokurátora.
Na otázku, či aktuálne objavenie sa dokumentu s názvom Sasanka, môže byť nejakým derivátom vyšetrovania podozrení z kupovania hlasov pri voľbe GP, Pado reagoval, že nechce na túto tému špekulovať.
"Nemyslím si, že je to kvôli tomu. Skôr si myslím, že po tom všetkom, čo sa dostáva von, že sa stáva akoby národným športom, že každý chce vedieť o každom všetko nie s cieľom len to vedieť, ale s cieľom pomôcť sebe a v opačnom zmysle poškodiť druhému. Považujem za nie celkom normálne, že sa takéto veci dostávajú von," povedal Pado.
Zdôraznil, že orgány činné v trestnom konaní majú preverovať všetky podozrenia, druhá vec je, ak sa namiesto došetrenia káuz dostávajú odpočúvania alebo ich prepisy do rúk osôb, ktoré ich využívajú na svoje ciele. "Toto nie je normálny stav, to len svedčí o tom, že systém je dávno zrelý na totálnu rekonštrukciu," uzavrel Pado.
Sulík stretnutia s Kočnerom nepoprel
Richard Sulík 6. apríla 2011 reagoval na Štefanovove výroky o odpočúvaní poslancov s úsmevom.
"Som trošku zarmútený, že ja som sa zatiaľ nikde neobjavil, v žiadnej overenej informácii. Neviem, či ma nepopadne komplex menejcennosti. Patrilo by sa mať na takom zozname aj predsedu parlamentu, tá funkcia už asi nie to, čo kedysi bývala," vyhlásil vtedajší predseda parlamentu Sulík.
V súvislosti s objavením dokumentu, podľa ktorého s Kočnerom esemeskami komunikoval o voľbe prokurátora, už reagoval inak.
"To, že som odpočúvaný a sledovaný, pre mňa nie je žiadna novina," vyhlásil 27. januára 2012. Nepoprel, že s Kočnerom stretával a písali si esemesky, odmietol však pravosť sms správ, ktorých prepisy obsahuje dokument zverejnený pod názvom Sasanka.
Správy naznačujú, že Sulík ako predseda parlamentu mal komunikovať s podnikateľom aktuálne politické dianie ako referendum a voľbu generálneho prokurátora.