SME

Gorilie protesty sa množia

Protest Gorila by sa mal tento týždeň uskutočniť v siedmich mestách. Aktivistov ženie do ulíc frustrácia z politikov a nevyriešené kauzy.

K Bratislave sa majú pridať ďalšie mestá.K Bratislave sa majú pridať ďalšie mestá. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍĆEK)

BRATISLAVA. Ani hádzanie vajíčok na parlament a vykrikovanie hanlivých slov neodradí známych aktivistov od toho, aby aj tento týždeň vyšli do ulíc a podporili Protest Gorila. Zdroj: protestgorila.sk

Organizátori na stredu ohlásili demonštráciu v Ružomberku, na piatok v Žiline, vo Zvolene, v Trenčíne, Košiciach, Prešove a v Bratislave pôjde o celonárodný protest. V pondelok mal na Facebooku takmer deväťtisíc sympatizantov.

Protest

Požiadavky

dôkladné vyšetrenie kauzy Gorila,

okamžité zbavenie mlčanlivosti všetkých zodpovedných,

SkryťVypnúť reklamu

odstúpenie dotknutých politikov z funkcií a volebných kandidátok,

zakázať politikom a podnikateľom nakladať s majetkom do ukončenia vyšetrovania Gorily,

odsunúť voľby na september,

zrušiť priestupkovú a trestnoprávnu imunitu,

znížiť kvórum na petície a vyhlásenie referenda.

Scenárista a režisér Nikita Slovák vraví, že už na minulotýždňovej akcii vystúpil s príhovorom, pretože sa viac nechce prizerať, čo stvára prehnitá politika.

„V spoločnosti vládne skepsa a blbá nálada. Konečne treba dať najavo, že nám prekáža systém, keď o všetkom rozhodujú oligarchovia, ktorí majú v područí politikov.“

Aktivizujú nepotrestaníNa účasť na protestoch cez Facebook vyzýva aj vyštudovaný filozof a servisný pracovník Slovenskej akadémie vied Peter Krakorník.

„Hnevá ma, že za dvadsať rokov nebol za rozkrádanie potrestaný žiadny politik alebo veľkopodnikateľ,“ zdôvodňuje, prečo bol už na prvom proteste v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Gorila podľa Krakorníka môže pomôcť rozvinúť občiansku spoločnosť. „Pouličné protesty by mali byť bežné. Vládna moc musí aj takouto formou dostávať spätnú väzbu.“

„Ľudia vychádzajú do ulíc, pretože sú frustrovaní z politikov, ktorí sa im roky smejú do tvárí. Či si vynútia ich odchod, je ťažké posúdiť,“ pridáva dlhoročný novinár a karikaturista Mikuláš Sliacky.

Opatrne s tými banánmi, varuje demonštrantov Peter Schutz.

Čítajte komentár (piano) >>

Sporné požiadavkySociológ Pavel Haulík neočakáva, že by protesty prerástli do masových akcií, ktoré by presadili výrazné zmeny. „Je jasné, čo organizátori chcú. No za slabinu považujem, že nezadefinovali, čo nechcú.“

Medzi požiadavky organizátorov patrí snaha zakázať politikom a podnikateľom spomínaným v údajnom spise SIS Gorila nakladať s majetkom ešte pred vyšetrením prípadu, či žiadosť o odsunutie volieb na september.

SkryťVypnúť reklamu

Výhrady má aj novinár Tom Nicholson, ktorý sa spisom zaoberá tri roky. „Nechápem, prečo by mali byť voľby až v septembri,“ vraví. Uvítal by, keby organizátori o požiadavkách diskutovali. „Mali by ich tvoriť transparentnejšie,“ upozorňuje Nicholson, ktorý patril medzi hlavných rečníkov na piatkovom proteste v Bratislave.

Jedna z organizátoriek Protestu Gorila Lucia Gallová v pondelok nechcela bližšie hovoriť o požiadavkách, ktoré presadzujú. Dnes ich plánujú oficiálne predstaviť na tlačovej besede.

Protest proti Gorile v obrazoch.

Pozrite si fotogalériu >>

Sú rôzni, spája ich protestPočet organizátorov protestov proti Gorile sa zvýšil na desiatku.

BRATISLAVA. Programátor od Prešova, majiteľ IT firmy zo Stupavy, študent architektúry v Prahe, pracovník kyslíkového štúdia z Kysuckého Nového Mesta, tarotová veľmajsterka aj pracovníčka Baina televízie, ktorá sa venuje spiritualizmu a meditácii.

SkryťVypnúť reklamu

Toľko prezradí o organizátoroch protestov proti Gorile Facebook. Ten ich aj spojil a spočiatku bol ich jediným komunikačným prostriedkom.

Cez víkend kritizovali médiá, že neobjektívne informovali o akcii, v pondelok väčšina z orgranizátorov odmietla komunikovať. Prečo protestujú a či už majú skúsenosti z minulosti, neprezradili.

„V utorok máme tlačovú besedu, samostatne nebudeme komunikovať,“ hovorí organizátor Martin Perduk. Štefan Miščík cez Facebook odkázal, že má málo času, ktorý sa snaží využiť na podstatnejšie veci.

„Sme rôzni ľudia, rôzneho pohlavia aj veku. Spája nás však myšlienka,“ predstavuje desiatku organizátorov Lucia Gallová. Ako jediná z organizátorov komunikuje s médiami. Pochádza z Revúcej, ale žije v Bratislave. Pracuje v Baina televízii, v ktorej vystupuje aj s programom o chudnutí v priamom prenose. Myšlienkou protestu je, že „ľudia už toho majú dosť“.

SkryťVypnúť reklamu

Veronika Prušová

Organizátorom protestu sa ozývajú aj politiciSpojil ich Facebook. Protest zorganizovali podľa organizátorky LUCIE GALLOVEJ do desiatich dní.

Ako ste sa dali ako organizátori protestu dokopy?

„S Peťom Klincom a myslím s Maťom Perdukom sme sa stretli na Facebooku v skupine, ktorú vytvoril autor Kauza Gorila. Neviem ako chalani, ale ja som si povedala, že to idem organizovať. Tak som začala postupne zháňať ľudí, a tak sme sa dali dokopy.“

S čím ste začali?

„Začala som písať, že idem niečo urobiť a postupne sa pridávali ľudia. Videli, že nie sme politická strana, nič podobné a dôverovali nám. Preto to má taký úspech. Už dozrel čas na takéto niečo.“

Koľko trvalo, kým ste zorganizovali piatkový protest?

„Osem až desať dní od prvej myšlienky.“

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec SaS Pavol Hladký, ktorý podal s kolegami pre Gorilu trestné oznámenie, sa ponúkol, že na proteste vystúpi. Ako ste ponuku vnímali?

„Tak, že sa snaží nejakým spôsobom pridať k našej myšlienke. Od začiatku sme hovorili, že sme apolitickí, tak sme odmietali ponuky ľudí, ktorí kandidujú, alebo už sú poslancami.“

Aj iní poslanci sa ozvali?

„Pokúšali sa kontaktovať aj iní. Nebudem ich menovať.“

Koľko ľudí príde v piatok?

„Oznámenie som podala na 10-tisíc ľudí. Som optimistka, takže verím, že ich bude viac. Ale budeme radi, ak ich bude tých desaťtisíc.“

Pôjdete voliť?

„Ešte to zvážim.“

Veronika Prušová

Na Islande vládu dotlačili k voľbámNajväčší úspech dosiahli protestujúci na Islande. V Španielsku vyšlo do ulíc vlani šesť až osem miliónov osôb.

BRATISLAVA. Proti vláde demonštrovali v posledných rokoch aj v mnohých západných krajinách. Najväčší úspech dosiahli Islanďania.

SkryťVypnúť reklamu

Po páde bánk a bankrote štátu vyšli v 300-­tisícovom Islande do ulíc tisícky občanov, hádzali vajíčka aj paradajky. Vládu dotlačili k predčasným voľbám, bývalý premiér skončil pred súdom.

Aj pokojní Islanďania sa nahnevali. FOTO – SITA/AP

Island je krajina, ktorá má najstaršiu parlamentnú tradíciu na svete a rozhodla sa pre experiment: novú ústavu jej vytvára tridsiatka náhodne vybraných ľudí, pracuje s návrhmi občanov.

Najväčšie podobné protesty proti vláde zažilo vlani Španielsko. Hnutie Indignados demonštrovalo od mája. Podľa prieskumov sa na protestoch zúčastnilo šesť až osem miliónov zo 46 miliónov Španielov.

Vo voľbách odporúčali nevoliť ani jednu z hlavných strán, vyhrala pravica. Mali však vplyv na politickú debatu. Po ich tlaku poslanci schválili napríklad zákon o informáciách. Hnutie Occupy v Spojených štátoch, ktoré protestuje proti politikom a bankárom, je počtom aj vplyvom menej výrazné.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Prokopčák, Tomáš Vasilko

Česi politikom odkázali, aby odišliVýzva Děkujeme, odejděte! mala v Česku veľký ohlas.

PRAHA, BRATISLAVA. Desať rokov po nežnej revolúcii trafili študentskí lídri nálady v českej spoločnosti opäť. V novembri 1999 vydali výzvu Děkujeme, odejděte! a kritizovali najsilnejšie politické strany za opozičnú zmluvu.

Menšinovú vládu sociálnych demokratov vtedy umožnila ich dohoda s pravicovou ODS Václava Klausa.

Spolupráca dvoch najväčších strán Čechov znechutila. Výzvu podpísalo takmer 200-tisíc ľudí. Do ulíc miest ich vyšlo asi 100-tisíc, pridal sa aj Václav Havel.

Z protestu vzniklo občianske združenie Děkujeme, odejděte! To neskôr podporilo vzburu redaktorov v Českej televízii v roku 2000 a o tri roky protest proti inaugurácii Klausa, jedného z tvorcov opozičnej zmluvy. Pre nezhody sa zo združenia nakoniec politická strana nestala.

SkryťVypnúť reklamu

Miriam Zsilleová

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu