BRATISLAVA. Slovensko môže zastaviť platnosť spornej Obchodnej dohody o boji proti falšovaniu (ACTA) v celej Európskej únii. Opatrne sa k nej stavajú strany súčasnej koalície, jej súčasné znenie včera odmietol aj Smer. „Nepozdáva sa nám v podobe, ktorá šikanuje ľudí,“ povedal hovorca strany Erik Tomáš.
Dohoda musí prejsť vládou a potom aj parlamentom. Tam sa dostane pravdepodobne až po voľbách. Ak ju čo i len jedna krajina neprijme, nebude platiť nikde v Európskej únii.
Žiadna zo strán dovčera nepovedala, že dohodu zastavíme, viaceré ju spochybnili. „V súčasnej podobe nie je šťastná,“ povedal poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý. Prekáža mu najmä trestanie obyčajných používateľov. ACTA by napríklad umožnila colníkom prehľadávať obsah notebookov či prehrávačov, či obsahujú nelegálnu hudbu, alebo filmy.
Dohoda by podľa Beblavého mala postihovať iba tých, čo na falšovaní a pirátstve zarábajú naozaj vo veľkom.
Ešte analyzujú
SaS dokument analyzuje, strana je voči nemu kritická. Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) tvrdí, že dohodu nepodporí, ak sa potvrdia informácie, že potláča ľudské práva a slobody.
„V tejto podobe dohodu rozhodne nepodporím,“ hovorí poslanec SaS Martin Poliačik. ACTA je podľa neho písaná veľmi široko a jej reálne dôsledky budú závisieť od kreativity úradníkov v krajinách, kde by dohoda platila.
KDH a Most chcú čas
KDH žiada odbornú aj politickú diskusiu, Most-Híd sa vyjadrí až na rokovaní vlády, kde má dohodu predložiť ministerstvo hospodárstva. Ani to sa nemusí stať do volieb, Miškov totiž tento týždeň pošle dohodu len na pripomienkovanie verejnosti.
Proti dohode vznikajú vo svete viaceré petície, k celosvetovej sa pridalo asi 1,2 milióna ľudí, k slovenskej do pondelka vyše tritisíc.

Beata
Balogová
