BRATISLAVA. Aktérov z údajného spisu SIS Gorila spája viac väzieb.
Firma Weltbiz, v ktorej je predsedom dozornej rady manžel odvolanej šéfky FNM Anny Bubeníkovej z SDKÚ, sídli v Bratislave na Klariskej ulici. V rokoch 2008 a 2009 tam sídlila spoločnosť HM Invest kamaráta majiteľov Penty Zoltána Vargu. Ten je zároveň vlastníkom bytu na Vazovovej ulici, v ktorom sa podľa Gorily konali tajné schôdzky s politikmi.
HM Invest vlastní vilu, v ktorej býva už niekoľko rokov ďalší údajný aktér Gorily - bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek.
HM Invest
Spojenia
Nejasnosti
firmy Romana Bubeníka zarobili na realitných obchodoch desiatky miliónov korún,
objavujú sa prepojenia Bubeníka a firmy HM Invest Zoltána Vargu,
okolo Bubeníkovho podnikania sa pohybovali aj ľudia z okolia SDKÚ a nominantov štátu.
Na Klariskej 7 sídlilo za posledné roky niekoľko desiatok firiem. Malchárek mal v HM Investe aj podiel.
Bubeníková väzby s Pentou a podozrenia z korupcie poprela. SME už pred niekoľkými dňami napísala, že sa už k prípadu nebude vyjadrovať.
Podnikanie Romana Bubeníka s HM Investom spája podľa televízie Markíza aj meno právnika Róberta Faturu, ktorý pre Bubeníkovu firmu Pressburg Properties vybavoval predaj výrobnej haly v Považskej Bystrici, na ktorej zarobili niekoľko desiatok miliónov korún.
Fatura v rokoch 2006 a 2007 zastupoval dve cyperské spoločnosti vlastniace väčšinu akcií vo firme HM Invest. Bubeníková aj Fatura tvrdia, že ide o náhodu.
Majiteľom firmy Weltbiz bola v rokoch 2007 až 2010 spoločnosť Iquap. Predsedom jej predstavenstva bol od začiatku roka 2007 Tomáš Drucker. Dnes je predsedom dozornej rady štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti.
Dôležitý nominant
„Pán Bubeník bol členom dozornej rady vo firme Weltbiz a navrhol ho tam môj kolega a partner. Ja som pána Bubeníka v živote nestretol,“ povedal Drucker. „Pani Bubeníkovú som stretol.“ Tvrdí, že nie je jej nominantom a nevedel povedať, kto ho navrhol do Javysu.
Minister hospodárstva Juraj Miškov z SaS hovorí, že Drucker je nominantom SDKÚ.
Spomína si, že minister financií Ivan Mikloš trval na tom, aby SDKÚ mala šéfa dozornej rady Javysu, hoci takmer všetkých predsedov dozorných rád vymenoval minister hospodárstva. Druckera kolegovia považujú za odborne zdatného.
Konateľom Iquapu bol aj Bohuslav Šolta. Pôsobil v dozornej rade Burzy cenných papierov v čase, keď bola Bubeníková ako zástupkyňa štátu jej predsedníčkou.
Utajený Javys narába s miliónmi eur
V Gorile sa píše, že firma mala možnosti na najväčší biznis.
BRATISLAVA. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, ktorá sa predtým volala GovCo, nie je na verejnosti príliš známa. Spravuje však strategický majetok za stovky miliónov eur. Plánuje tiež investovať desiatky miliónov eur do projektov, ktoré sú do značnej miery tajné.
Údajný spis SIS Gorila píše o GovCo ako o najväčšom biznise do budúcnosti a píše sa v ňom aj o províziách za 21 miliónov korún. A tiež to, aké je mimoriadne dôležité do vedenia firmy vrátane stredného manažmentu dostať vhodných ľudí.
Len pre preverených
Na čo presne Javys dávala peniaze v období po Gorile, sa dá pomerne ťažko prísť. Keďže sa zaoberá jadrovou energetikou a uskladňovaním jadrového odpadu, veľa z jej podnikania patrí medzi utajované skutočnosti.
Veľká časť jej zamestnancov aj členovia predstavenstva musia mať previerku Národného bezpečnostného úradu.
Denník SME od Javysu žiadal zmluvy na novú jadrovú elektráreň. Dostal ich až po čase a podstatná časť bola začiernená.
Dojná krava
Súčasný člen dozornej rady Javysu Martin Chren z SaS hovorí, že firma v minulosti „určite bola dojnou kravou“.
Svedčí o tom podľa neho, že keď prišli do Javysu nominanti tejto vlády, mala zhruba 90 miliónov eur fixných nákladov – teda nákladov bez investícií. Chren hovorí, že ich boli schopní znížiť až o tretinu.
„Ďalším príkladom je, že sa nám darí zvyšovať zisk o 400 percent,“ hovorí Chren. „Existovalo množstvo externých dodávateľov. Nám sa podarilo prehodnotiť takmer každú zmluvu a znížiť cenu o desať až dvadsať percent.“
V súvislosti s Javysom však zatiaľ nikdy nepadlo žiadne trestné oznámenie a konkrétne podozrenia z porušovania zákona nevyslovili súčasní ani bývalí nominanti štátu.
knm

Beata
Balogová
