BRATISLAVA. Zároveň by podľa občianskeho hnutia mali v štáte vzniknúť dva nové úrady. Jedným z nich by bol inštitút generálneho inšpektora nad spravodajskými službami a druhým úrad pre odpočúvanie telefonickej a elektronickej komunikácie. Predstavitelia hnutia 99 % o tom informovali na dnešnom stretnutí s novinármi.
"Hanebná kauza Gorila je príkladom pošliapavania všetkých základných, zákonných a ústavných princípov tejto krajiny, ako aj základných princípov spravodlivosti," skonštatoval Pavol Pavlík z Hnutia 99%.
Podľa Petra Vačoka chce tak hnutie po vstupe do parlamentu pracovať okrem iného napríklad na zákone na vytvorenie nezávislej komisie, ktorá umožní dohľad nad vyšetrovaním kauzy Gorila. Tiež zastaviť politizáciu polície a zaviesť inštitút generálneho inšpektora nad spravodajskými službami. "Spravodajské služby potrebujú účinnú kontrolu," podotkol Vačok. Parlament ju podľa neho nemôže zabezpečiť, pretože poslanci sú reprezentanti politických strán a nemajú bezpečnostné previerky.
Zároveň chce 99% presadzovať zákon, ktorým sa vytvorí úrad pre odpočúvanie telefonickej a elektronickej komunikácie. "Polícia a spravodajské služby si už viac nebudú samostatne zabezpečovať odpočúvanie, aby nedochádzalo k jeho zneužívaniu," dodal Vačok.
Funkcionári dvoch nových úradov by mali byť podľa neho vyberaní na základe odborných kritérií, aby nedochádzalo k politickým nomináciám. Koľko by vznik takýchto úradov stál, zatiaľ hnutie nevyčíslilo. "Ale nemusia byť náročné na počet, a tým pádom aj finančne. Myslím si, že sa to dá pokojne riešiť z kapitoly ministerstva vnútra," vysvetlil Vačok.