BRATISLAVA. Časť politikov by sa v piatok rada ukázala na pokračovaní protestu Gorila.
„Politici sa nám hlásia, ale žiaden z nich nedostane priestor vystúpiť na protestoch Gorila,“ povedala za organizátorov Lucia Jančovič. „Žiaden z nich si zatiaľ nezaslúžil post, ktorý zastáva,“ dodala.
Prísť chce napríklad predseda SaS Richard Sulík. „Idem tam ako súkromná osoba, nebudem sa nikam dopredu tlačiť,“ povedal Sulík.
„Zabrániť niekomu prísť na verejné priestranstvo nemôžeme, každopádne slovo nedostane,“ trvá na svojom Jančovič.
Matovič príde psychicky
Protesty
Požiadavky
odchod Mikuláša Dzurindu, Ivana Mikloša a Rudolfa Chmela z vlády, Pavol Hrušovský, Béla Bugár a Robert Fico majú odísť z parlamentných funkcií, odchod ľudí z Gorily z kandidátok strán, presun volieb na september, zákaz nakladania s majetkom pre firmy a ľudí zo spisu, zbavenie mlčanlivosti.
Už minulý týždeň sa na proteste Gorila ukázali aj Igor Matovič a Jozef Viskupič z Obyčajných ľudí i Sulíkov poslanec Martin Poliačik. V piatok sa chystá opäť, Matovič v tom zatiaľ nemá jasno.
„Ak nie fyzicky, tak aspoň psychicky. Bol som aj v piatok, ale nechcem svojou prítomnosťou niekoho vyrušovať,“ povedal Matovič.
Organizátori už oficiálne žiadajú odstúpenie viacerých politikov, či odloženie volieb. Zákaz nakladania s majetkom ľudí z Gorily i zbavenie mlčanlivosti členov tajnej služby.
Viacerí podporovatelia a piatkoví rečníci časť z požiadaviek považujú za nereálne alebo tam tie svoje nenašli.
„Nemám pocit, že by ten protest bol dostatočne vyprofilovaný, aby sa ním niečo dokázalo zmeniť," vraví aktivista Denis Schwarcz, známy pod pseudonymom Bohumil Stejskal.
„S požiadavkami súhlasím, ale chýba mi tam jedna zásadná a to je zastavenie straníckych nominácií, keď sa po každých voľbách vymenia všetci až do okresov,“ povedal scenárista a režisér Nikita Slovák. V piatok na proteste rečnil a príde opäť.
„Nie so všetkými požiadavkami sa stotožňujem, lebo niektoré sú naivné, ale s princípom občianskej nespokojnosti úplne súhlasím,“ povedal Pavol Múdry, šéf IPI Slovensko a účastník protestu. Posunutie termínu volieb reálne nevidí.
Organizátori v utorok žiadali aj odchod Juraja Miškova z SaS, to Sulík odmietol. „Dosť ma to prekvapuje, pretože Miškov bol prvý kto tlačil na odchod pani Bubeníkovej a zaslúžil sa o to, aby táto kauza nezaspala v čase keď ešte organizátori nevedeli, že budú organizátormi,“ povedal Sulík. Trvá na tom, že SaS s Pentou kontakty nemala.
Zmena bez Smeru neprejdeNa zmenu dĺžky volebného obdobia treba ústavnú väčšinu, ktorá nie je možná bez Smeru. V Smere sa nad možnosťou predĺžiť už skrátení volebné obdobie nezamýšľajú.
„Ústave nepozná pojem predlžovať volebné obdobie, nehovoriac o technicko-personálno-materiálnych zabezpečeniach,“ povedal podpreseda Smeru Pavol Paška.
Podľa neho v Smere taká debata nepripadá do úvahy. To, že predĺženie volebného obdobia nie je možné, si myslí aj podpredseda Smeru Robert Kaliňák.
Diskusiu v utorok naopak pripustil Sulík. „Nie som úplne proti tomu, neviem ako by sme hlasovali, je to na diskusiu. Treba si to premyslieť a otázka je, čo má byť cieľom odsunutia volieb,“ povedal Sulík.
Jeho stranícky kolega Poliačik je proti. „Určite nie som za to, aby sa voľby presúvali na september, ani za nastolenie úradníckej vlády.“
Podľa organizátorov vyšetrenie Gorily a možnosť výmeny politikov zapletených do spisu za iných.
„Premýšľal som nad tým a myslím si, že by to vlastne bolo dobré,“ vraví Igor Matovič. „Presunúť, ale s tým, že sa prešetrí Gorila a ak sa neprešetrí, tak treba zakázať kandidovať všetkým politikom, ktorí sú v Gorile spomínaní.“
SDKÚ: Potrebujeme stabilnú vládu„Slovensko potrebuje v čase dlhovej krízy prijímať dôležité opatrenia na stabilizáciu našej spoločnej meny a na ochranu a rast počtu pracovných miest. Krajina zároveň potrebuje stabilné štátne inštitúcie. Na riešenie týchto problémov je potrebná vláda bez obmedzených kompetencií. Odloženie termínu volieb by tieto problémy nevyriešilo,“ napísal SME hovorca SDKÚ Michal Lukáč.
Aktivisti to však obhajujú. „Znie to zvláštne, ale ak by sa strany podarilo donútiť k odstúpeniu skompromitovaných ľudí, tak by aj pre ne znamenalo čas na preskupenie,“ povedal Nikita Slovák.
Kauza, ktorá sa objavila takto tesne pred voľbami, podľa neho znevýhodnila strany, ktoré v nej figurujú. „Ak by sa objavili nahrávky z obdobia Smeru, tak tie kauzy by boli podľa mňa oveľa závažnejšie,“ dodal Slovák.

Beata
Balogová
