SME

Za zbytočnú smrť v nemocnici nikto nemôže

Polícia za päť rokov lekárov obvinila trikrát, prokuratúra však trestný čin nevidí.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Po chybe pri lekárskom zákroku a váhavej pomoci pacientka upadla do kómy. Už sa neprebrala.

V texte nájdete aj:
Znalci: Lekári sa mýlili a meškali >> Prokuratúram sa vyšetrovanie nepozdávalo >>

BRATISLAVA. Svetlana Čobirková (55) z Košíc upadla do kómy, lebo si ju v nemocnici hodiny nik nevšímal.

Keď skolabovala, stanovili jej nesprávnu diagnózu. Kým zastavili vnútorné krvácanie, stratila štyri litre krvi a po mesiacoch v kóme zomrela.

Odvtedy uplynulo päť rokov. Nik z lekárov neniesol trestnú zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslím si, že moja mama zomrela chybou lekárov, ktorí, ako konštatuje aj úrad pre dohľad, zanedbali zdravotnú starostlivosť,“ hovorí jej dcéra Natália Mudráková.

Žiadny z lekárov, ktorých stíhanie zastavila prokuratúra, sa nechcel k prípadu vyjadriť.

Prepichli jej tepnu

Sporný postup

V čom pochybili

pri punkcii prepichli tepnu, čo sa však môže stať, kázali pacientke čakať, hoci odpadla, nezistili včas vnútorné krvácanie, neskoro išla na druhý kontrolný röntgen.

„Mama bola v decembri 2006 na výmene chlopne,“ spomína dcéra. Po operácii sa jej začala zbierať voda v pľúcach.

V januári 2007 preto podstúpila punkciu pľúc, čo je bežný ambulantný zákrok.

Z pohrudnice jej podľa znalcov Zuzany Grochovej a Miroslava Szaba odsali 1,8 litra vody s prímesou krvi.

SkryťVypnúť reklamu

Pri zákroku však podľa vyšetrovateľa Martina Blišaka lekár Mikuláš K. z Východoslovenského ústavu srdcovocievnych chorôb napichol medzirebrovú tepnu, čím sa začalo vnútorné krvácanie.

Už na konci asi polhodinového zákroku pani Svetlanu dráždilo na kašeľ a dusila sa.

Pre sťažené dýchanie odporučil lekár, aby si polhodinu posedela pred ambulanciou. Potom ju poslal na RTG pľúc.

Na röntgen išla pešo na druhé poschodie so zaťom. „Vravela mi, že cíti pálenie alebo pichľavú bolesť v hrudníku,“ spomína Marek Vrážel.

RTG vyšetrenie podľa vyšetrovateľa Ivana Markoviča „vykazovalo prítomnosť len zvyškovej tekutiny v pohrudničnej dutine“.

Na ceste do kardiochirurgickej ambulancie pani Svetlane prišlo zle a odpadla. „Sestra povedala, že Kiss je na operačke a zavolá iného kardiochirurga,“ spomína zať.

SkryťVypnúť reklamu

Nový lekár podľa neho povedal, že komplikácie sú po punkcii možné a má veľa piť a posedieť si na lavičke.

Pred ambulanciou pani Svetlana sedela a pila vodu asi hodinu. „Medzitým jej prišlo tretíkrát zle, už aj vracala,“ hovorí jej dcéra.

Krvácanie neodhalili

Do ambulancie ju zobrali okolo pol tretej s tým, že si ju nechajú na kardiochirurgickom oddelení. Bola už taká slabá, že nedokázala podpísať súhlas s hospitalizáciou.

O jej stave sa službukonajúce lekárky Ingrid P. a Lucia M. radili s primárom Michalom H. Nariadili ďalší kontrolný röntgen a ultrazvukové vyšetrenie.

Po tretej došlo k významnému krvácaniu do pohrudničnej dutiny. Príznakom bol pokles počtu červených krviniek a náhly vzostup bielych, ktorý zachytilo laboratórne vyšetrenie krvi krátko po tretej.

SkryťVypnúť reklamu

O štvrť na štyri preložili pacientku na jednotku intenzívnej starostlivosti. Mala krátke kŕče s poruchami vedomia, dusilo ju.

Tesne pred štvrtou vyšetrenie krvi už poukázalo na alarmujúce vnútorné krvácanie.

Napriek tomu ešte desať minút pred pol piatou, keď pacientke nezvratne zlyhali viaceré orgány, sa lekári zaoberali ako hlavnou príčinou jej komplikácií zlyhávaním srdca, a nie krvácaním.

V tom čase bola už pani Svetlana v bezvedomí na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Napojili ju na umelú ventiláciu pľúc a až tam jej urobili RTG vyšetrenie.

Výsledky, ktoré na oddelenie prišli po piatej, jednoznačne poukazovali na krv v pohrudničnej dutine. Krvné náhrady jej podali až po šiestej. Operovať začali desať minút pred pol siedmou. Po otvorení hrudníka jej podľa posudku súdneho znalca Petra Levkuša odsali dva litre krvi a rovnaké množstvo krvných zrazenín.

SkryťVypnúť reklamu

Po operácii zostala pacientka v bezvedomí. „Na slovnú výzvu nereagovala, nesledovala okolie, mimovoľne požmurkávala,“ opisuje jej stav Levkuš. Z bdelej kómy sa už neprebrala a 2. apríla 2007 zomrela.

Počas vyšetrovania, ktoré trvalo takmer päť rokov, boli trikrát obvinení a potom zbavení obvinenia niekoľkí lekári. Napokon ho vyšetrovateľ na popud Generálnej prokuratúry vlani na jeseň zastavil.

Z pôvodne obvinených ôsmich lekárov len doktor K., ktorý robil pani Svetlane punkciu, prisľúbil denníku SME stretnutie. Potom však už nezdvíhal telefón.

Znalci: Lekári sa mýlili a meškali

Lekári zle stanovili diagnózu a oneskorili sa s vyšetreniami, tvrdia znalci.

BRATISLAVA. Nemusela zomrieť, píšu súdni znalci, ktorí robili posudky o úmrtí Svetlany Čobirkovej. Prípad odmietli komentovať, ale ich posudky má denník SME k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Vnútorné krvácanie pacientke podľa nich spôsobilo prepichnutie medzirebrovej tepny pri punkcii pľúc, keď jej z nich odsávali výpotok.

„Ide o poranenie, ktoré pri tomto výkone vzniká veľmi zriedka, ale vo všeobecnosti vzniknúť môže,“ odpovedajú znalci Zuzana Grochová a Miroslav Szabo v posudku na otázku policajného vyšetrovateľa Jozefa Mašlára.

Sťažené dýchanie, na ktoré sa pani Svetlana po odsatí výpotku sťažovala, mohlo byť podľa znalca Petra Levkuša spôsobené jeho rýchlejším vypustením z pohrudnice.

Keď po kontrolnom röntgene odpadla, bolo by podľa neho „vhodnejšie poškodenú vyšetriť a hospitalizovať, ako ju nechať čakať pred ambulanciou“. Približne dve hodiny čakania označil Levkuš za neprimerane dlhý čas.

Po hospitalizácii na kardiochirurgickom oddelení sa lekári podľa znalcov dopustili dvoch zásadných chýb. Zle stanovili diagnózu a niektoré vyšetrenia urobili neskoro.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa prvé príznaky vnútorného krvácania prejavili už pri vyšetrení krvi o tretej, začali sa ním zaoberať až po piatej, keď ho dokázal röntgen. Vtedy už mala pacientka nezvratne poškodený mozog.

Na RTG vyšetrenie mohla ísť pacientka podľa Levkuša oveľa skôr. Hoci o ňom lekári rozhodli už o tretej, absolvovala ho až desať minút po pol piatej.

Levkuš v posudku píše, že RTG prístroj bol k dispozícii už o štvrtej.

Prokuratúram sa vyšetrovanie nepozdávalo

Trestný čin sa podľa Generálnej prokuratúry nestal, vysvetľuje košická polícia dôvod, pre ktorý zastavila vyšetrovanie.

BRATISLAVA. Podnet na prešetrenie postupu lekárov v prípade Svetlany Čobirkovej dala jej dcéra Natália Mudráková krátko po dni, keď jej mama upadla do kómy.

Denník SME má k dispozícii všetky dokumenty orgánov činných v trestnom konaní.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku februára 2007 Mudráková podala sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V marci jej odpísal, že nezistil porušenie predpisov.

Sťažnosť zopakovala v auguste a podala aj trestné oznámenie. Tentoraz jej úrad napísal, že pre oneskorenie operácie sa jej mame nezvratne poškodil mozog, čo viedlo k multiorgánovému zlyhaniu a smrti. Prípad dvaja odborníci posúdili rozdielne.

„Nestáva sa to často, ale nedá sa to, aj s ohľadom na zložitosť medicíny, vylúčiť,“ povedala hovorkyňa úradu Radoslava Muchová.

V novembri 2007 začala košická polícia stíhanie pre prečin usmrtenia, koncom januára 2009 obvinila ôsmich lekárov. O pár dní neskôr však košická krajská prokuratúra obvinenie zrušila. Znalec Peter Levkuš mal podľa nej doplniť svoje dokazovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Vo februári 2010 polícia opäť obvinila dvoch lekárov. O necelý mesiac aj toto obvinenie zrušila krajská prokuratúra. Žiadala ďalšie posudky, ktoré by potvrdzovali správnosť Levkušovho postupu.

Vlani v apríli obvinila polícia troch lekárov, vtedajšieho primára Michala H., Luciu M. a Ingrid P. Podali sťažnosť na Generálnu prokuratúru, ktorá im vyhovela a minulú jeseň obvinenie zrušila.

„Obvinenie bolo vznesené predčasne,“ odôvodnila rozhodnutie hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Polícia potom zastavila trestné stíhanie. Z odôvodnenia rozhodnutia generálneho prokurátora podľa košickej krajskej policajnej hovorkyne Jany Mésarovej vyplýva, že nešlo o trestný čin.

Okrem trestnoprávneho sa od roku 2009 viedlo aj občianskoprávne konanie. Od apríla 2010 je však prerušené.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 619
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 597
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 747
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 695
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 603
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 195
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Lapitán Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin.

Kapitána Washingtonu Capitols delia od vyrovnania Gretzkého rekordu dva góly.


TASR
Incident z derby Fenerbahce Istanbul - Galatasaray Istanbul vo štvrťfinále Tureckého pohára.

Šokujúci finiš prinieslo derby v Turecku.


Ferran Torres (v strede) sa teší po strelenom góle v zápase Atlético Madrid - FC Barcelona v odvete semifinále Copa del Rey.

Finále sa odohrá 26. apríla na štadióne La Cartuja v Seville.


a 1 ďalší
Adam Hagara počas voľnej jazdy na MS juniorov v krasokorčuľovaní v maďarskom Debrecíne.

Nebudú chýbať ani ďalší reprezentanti.


SkryťZatvoriť reklamu