Prieskum Focus: Smer by nemal väčšinu
Focus
Telefonický prieskum
Smer - 41,4 percenta KDH - 9,4 percenta SDKÚ - 8,2 percenta SaS - 7,6 percenta Most-Híd - 7,2 percenta OĽaNO - 6,8 percenta SNS - 5,6 percenta 99% - 4,3 percenta
v grafe pod článkom sú údaje z reprezentatívnych prieskumov agentúry FOCUS
Ak by sa voľby do Národnej rady konali koncom januára, Smer by v parlamente obsadil 72 kresiel so ziskom 41,4 percenta hlasov voličov. Vyplýva to z telefonického prieskumu verejnej mienky agentúry FOCUS.
Na druhom mieste by s 9,4 percentami hlasov skončilo KDH, za ním SDKÚ (8,2 percenta), SaS (7,6 percenta) a MOST-HÍD (7,2 percenta). Tieto strany by podľa výsledkov prieskumu spolu obsadili 56 parlamentných kresiel.
So ziskom 6,8 percenta hlasov opýtaných by sa ešte do Národnej rady SR dostalo hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (12 kresiel) a SNS (5,6 percenta), ktorá by získala desať poslaneckých mandátov.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že 16,5 percenta respondentov by nešlo voliť a 31,5 percenta váhalo so svojou účasťou. Ostatných 52 percent opýtaných sa plánuje zúčastniť na voľbách, z nich však ešte 11,4 percenta nevedelo, ktorú stranu budú voliť.
Agentúra FOCUS realizovala prieskum od 20. do 27. januára 2012 na vzorke 1141 respondentov zvolených metódou náhodného stratifikovaného výberu.
Prieskum Polis: Smer by mal väčšinu
Podľa telefonického prieskumu agentúry Polis, ktorý v utorok večer zverejnila televízia TA3, by Smer získal v parlamentných voľbách 41,5-percentnú podporu voličov, čo by mu zabezpečilo nadpolovičnú väčšinu poslaneckých kresiel v Národnej rade SR (77 mandátov).
Na druhom mieste by skončilo KDH so ziskom jedenástich percent, ktoré by znamenali pre hnutie 20 poslancov. So ziskom 7,7 percenta by sa do parlamentu dostali SDKÚ a Most-Híd. Obe strany by mali v NR SR štrnásť poslancov.
Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti by vo voľbách podporilo 7,2 percenta hlasujúcich, čo by im zabezpečilo trinásť poslaneckých mandátov. Do parlamentu by sa dostala aj strana Sloboda a Solidarita so ziskom 6,3 percenta s dvanástimi poslancami.
Ostatné strany by sa podľa prieskumu do parlamentu nedostali. Televízia však nezverejnila ich podporu.
Reakcie politikov:
BRATISLAVA. Predsedu Ústavnoprávneho výboru Radoslava Procházku (KDH) teší, že sa hnutie kresťanských demokratov stáva na základe prieskumov verejnej mienky lídrom pravice, ale tieto výsledky by nepreceňoval.
"Do volieb je ešte päť týždňov a ešte sa všeličo môže zomlieť k lepšiemu, ale aj k horšiemu. Čiže, necháva ma to chladným. Jasné, že sa teším viac, ako keby sme mali v prieskumoch šesť percent, ale ďalekosiahle závery si z toho nerobím," povedal Procházka.
Zároveň tvrdí, že politici aj štátne orgány by sa mali prestať zaoberať sebou samými a prostredím, v ktorom fungujú a všetky sily vrhnúť do meritórnej politiky, najmä ekonomickej a sociálnej.
Podľa predsedu poslaneckého klubu Mosta-Híd Lászlóa Solymosa je skutočnosť, že podľa výsledkov prieskumu by pravica nedokázala zostaviť vládu, dôsledkom situácie, ktorá tu je v posledných týždňoch.
"Kauzy, ktoré sa vynárajú, prispievajú k tomu, že je takáto nálada v spoločnosti. Máme ešte päť týždňov do volieb, sám som zvedavý, čo sa ešte objaví," podotkol.
Šéf poslaneckého klubu Smeru Pavol Paška výsledok svojej strany, ktorá by získala 72 kresiel, komentovať nechcel.
"Prieskumy nekomentujem, počkáme, čo povedia ľudia 10. marca. Bez ohľadu na to, ako to bude vyzerať, máme ambíciu, samozrejme, zostaviť stabilnú vládu s niekým z partnerov, ktorý bude ochotný a mať vôľu vrátiť na Slovensko pokoj. Prieskumy sú prieskumy, nálady sa môžu meniť," konštatoval.
Jozef Viskupič z hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, ktoré by podľa FOCUS-u získalo 6,8 percenta hlasov, uviedol, že on osobne sleduje len trend a ten je pozitívny.
"Vôbec nepreceňujeme výsledky v prieskume, ale to, že percentá rastú, je pozitívne a pomáha nám, aby sme zozbierali všetky sily a pobili sa o dôveru voličov," povedal.
Napriek tomu, že jeho hnutie kritizuje takmer všetky politické strany, má ambíciu vládnuť.
"Ambíciou každou politickej strany je podeliť sa o vládnu moc. Viem si to teda predstaviť, ak budú akceptovať náš protikorupčný program. Sú teda podmienky, ktoré sa nedajú obísť a bude veľmi potrebné pri zostavovaní vlády postaviť sa k otázke, kto Gorila je a kto nie," dodal.
Podpredseda SDKÚ Milan Hort, ktorého strana na KDH opäť stratila, sa k záverom prieskumu nechcel vyjadriť.