Slovensko disponuje najväčším počtom omšových piesní v Európe.
Vyblednutá väzba, zažltnuté, pokrčené či vyšúchané stránky, medzi nimi vložené sväté obrázky. Aj takto môže vyzerať pripomienka na domácnosti veriacich starých rodičov, v ktorých nechýbala malá knižočka s názvom Jednotný katolícky spevník, ľudovo nazývaný modlitebná knižka. Kto sa s ňou nestretol tam, možno ju zahliadol v rukách veriacich, náhliacich sa do chrámu na nedeľnú bohoslužbu.
„Modlitebná knižka je manuál každého veriaceho,“ začína vysvetľovať katolícky kňaz z Devína Marián Gavenda. „Ide o vademékum, v ktorom praktizujúci kresťan nájde všetko, čo potrebuje pre svoj náboženský život, či už pri súkromných pobožnostiach alebo počas bohoslužieb.“
Jednotný katolícky spevník obsahuje množstvo piesní aj modlitieb. V roku 1937 ho pre Spolok svätého Vojtecha zostavil Mikuláš Schneider-Trnavský. Gavenda hovorí, že mal z čoho čerpať, keďže „Slovensko je počtom omšových piesní unikátne. Podľa mojich informácií v Európe nie je krajina, ktorá by ich mala viac. Vznikali spontánne, ľudia si ich doslova opisovali na púťach, aby sa postupne zjednotili v rámci bohoslužieb. Totiž v časoch latinských omší sa dôležité modlitby modlil kňaz po latinsky a ľud ich spieval v prebásnenej podobe po slovensky. Ukrývajú veľké myšlienkové bohatstvo.“ Práve Mikuláš Schneider-Trnavský ich zapísal do nôt pre organistov.
Predali sa milióny
Spevník sa dá kúpiť vo všetkých predajniach s náboženskou literatúrou. Dodnes ho vydáva Spolok svätého Vojtecha, ktorý začal ako prvý a má naň copyright. Gavenda tvrdí, že ide zrejme o najpredávanejšiu knihu na Slovensku, „a to aj v porovnaní s Bibliou“.
Jeho slová potvrdzuje Vendelín Pleva, riaditeľ Spolku svätého Vojtecha a katolícky kňaz. „Pred rokom vyšlo už 73. vydanie. Spolu sa ho za tie desaťročia predali milióny kusov, aktuálne ich každý rok vydávame asi 30-tisíc.“
Cena sa u nich pohybuje na úrovni 4,20 eura za 544-stranové vydanie. „Nie je drahý, keďže ho vnímame tak trochu aj ako spotrebný materiál. Ak sa používa pravidelne, do desiatich rokov sa viac či menej opotrebuje.“ V ponuke majú aj verziu s koženou väzbou za 18 eur.
Sú aj chrámy, do ktorých si knižku nosiť netreba, čaká priamo v laviciach. „Stáva sa totiž, že kňaz kúpi napríklad sto kusov, aby boli veriacim k dispozícii,“ vysvetľuje Pleva. Modlitebná knižka existuje aj v modifikovaných verziách. Zjednodušený a menší formát je určený deťom, pre seniorov je k dispozícii užívateľsky komfortnejšie vydanie s väčšími písmenami.
Nahradia ich mobily?
Kompletné znenie Jednotného katolíckeho spevníka sa nachádza aj na internete na stránkach Spolku svätého Vojtecha. Vendelín Pleva hovorí, že online verziu spustili na základe požiadavky z rádia Lumen, aby mohli poslucháči počas vysielania bohoslužieb sledovať jednotlivé piesne aj týmto spôsobom.
Podľa riaditeľa Spolku svätého Vojtecha nedávno dokonca prišla aj požiadavka na aplikáciu do mobilných telefónov. „Tie by podľa niektorých mohli nahradiť pôvodné tlačené vydania modlitebnej knižky. Je to otvorená záležitosť do budúcnosti, aktuálne by podľa názoru otcov biskupov používanie mobilov v chrámoch nebolo vhodné.“
Piesne v knižke sú rozložené podľa jednotlivých období cirkevného roka – advent, Vianoce, pôst, Veľká noc, „k tomu sa tam nachádzajú mariánske piesne, piesne k rôznym svätcom, ale napríklad aj Pápežská hymna,“ hovorí Pleva. „K tomu všetkému sú pridružené rôzne iné texty- základné modlitby, Desatoro, prežehnanie, pozdravy a podobne,“ dodáva katolícky kňaz Marián Gavenda.
Texty sa priebežne menia
Ak majú starí rodičia vydanie spevníka spred desaťročí a mladí si kúpili novšie, môže sa stať, že v kostole zaznejú dve rôzne verzie textov piesní. „Je to logické, lebo vývojom prechádza aj liturgický jazyk. Starší ľudia sú zvyknutí na pôvodné verzie a neradi sa ich vzdávajú,“ vysvetľuje Pleva. Dodáva, že sa to nedeje často, takže to nie je vnímané ako problém.
Aká je šanca, že do spevníka pribudne nová pieseň či modlitba? „Tá je tu vždy, napríklad Ján Pavol II. pred desiatimi rokmi rozšíril modlitbu ruženca o tajomstvá svetla. Každé nové vydanie teda bolo doplnené o túto pasáž,“ vraví Pleva a spomína aj korekcie základných modlitieb podľa zásad spisovnej slovenčiny v roku 2001.
Mechanizmus schvaľovania textov v spevníku je rôzny. „Niektoré veci odobruje príslušná kongregácia vo Vatikáne, iné sú na rozhodnutí Konferencie biskupov Slovenska,“ hovorí Pleva a uvádza príklad. „KBS napríklad urobila zmenu vo veci pôstnej disciplíny, týkajúcej sa toho, ako majú ľudia v piatok konať skutky kajúcnosti. Biskupi zmenu schválili a my sme ju zakomponovali do najbližšieho vydania.“
Prvé spevníky vznikali pred stáročiami
- V roku 1636 vyšlo dielo Cithara sanctorum – prvý tlačený evanjelický spevník na Slovensku, ktorý skompletizoval evanjelický farár Juraj Tranovský.
- V roku 1655 publikoval jezuita Benedikt Sőlőši dielo Cantus catholici, ktoré sa stalo prvým slovenským tlačeným katolíckym kancionálom.
- V roku 1874 vydal zakladateľ Spolu svätého Vojtecha Andrej Radlinský spevník Všeobecná zbierka cirkevných katolíckych pesničiek slovenských.
ks

Beata
Balogová
