Vyriešili sa najväčšie problémy a boli vytvorené systémové predpoklady na udržateľný ekonomický rast, ktorý dáva predpoklady na rast životnej úrovne. Uviedol to po schválení Správy o plnení Programového vyhlásenia vlády SR. "Dnes, po štyroch rokoch môžme konštatovať, že ten obraz je zásadne iný, aj keď nie všetko, čo sme chceli, sa podarilo," povedal.
Slovenská ekonomika stála podľa neho pred štyrmi rokmi na pokraji vážnej ekonomickej krízy. SR bola izolovaná, nebola pozvaná do Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), do krajiny neprichádzali investície, úrokové sadzby dosahovali 20 až 25 % a finančný sektor bol zaťažený obrovskými zlými úvermi a nefungoval.
Počas posledného volebného obdobia bola SR bolo akceptovaná ako 30. členská krajina OECD, na čo bolo podľa I. Mikloša potrebné uskutočniť mnohé ekonomické stabilizačné opatrenia, ale aj štrukturálne zmeny. SR uzavrela 27 negociačných kapitol, pričom "úspechy v integrácii by neboli možné bez pokroku a úspechov vo vnútornej politike, vrátane ekonomickej politiky". Bola, ako ďalej uviedol, dosiahnutá celková stabilizácia, zvýšili sa ratingy SR, zásadne sa zlepšilo podnikateľské prostredie, došlo k reštrukturalizácii priemyslu a bankového sektora. V energetike a telekomunikáciách sa podľa I. Mikloša zúžil štátny sektor a uskutočnila sa aj deregulácia. Neúspechy vlády vidí I. Mikloš predovšetkým v oblasti verejných financií, najmä vo vzťahu na potrebné reformy výdavkových rezortov, teda zdravotníctva, sociálnej oblasti, školstva a spravodlivosti.