BRATISLAVA. Najvyšší kontrolný úrad začal kontrolu hospodárenia na Najvyššom súde. TASR o tom informovali z Kancelárie predsedu NS SR.
Skontrolovať hospodárenie súdu sa už šesť ráz pokúsilo ministerstvo financií, ale neuspelo. NS SR vždy tvrdil, že kontrolovať ho môže iba NKÚ.
"Od začiatku tvrdím, že nemáme čo skrývať. Nemáme žiadne tendre a všetko je na webe ešte skôr, ako to ukladal zákon. Pán Mikloš môže trvať na svojej politickej kontrole, ale ja modré korupčné gorily na súd nepustím. Možno mu raz Lipšicova polícia a prokuratúra umožnia navštíviť súd, ale v inej pozícii," vyhlásil predseda NS SR Štefan Harabin.
Audit prerušil Najvyšší súd
Úradníci ministerstva financií sa naposledy pokúšali urobiť audit na NS SR 8. decembra 2011.
"Audit otvorili a zároveň ho prerušili, pretože Najvyšší súd trvá na svojom stanovisku, že existujú právne prekážky na vykonanie vládneho auditu," povedal vtedy hovorca rezortu financií Martin Jaroš.
Súd argumentuje rozsudkom Krajského súdu v Bratislave a rozsudkom NS, z ktorého vyplýva, že ministerstvo financií ho nemôže kontrolovať.
"Súd zistil, že žalobca (NS SR, pozn.) nekonal protiprávne, keď nedovolil vykonanie vládneho auditu," píše sa okrem iného v rozsudku krajského súdu.
Úradníci rezortu financií zase argumentovali rozhodnutím Ústavného súdu, ktorý v disciplinárnom konaní proti Harabinovi podľa Jaroša uviedol, že aj NS SR ako správca rozpočtovej kapitoly spadá pod zákon o finančnej kontrole.
Šéf správy súdu úradníkom z ministerstva zase povedal, že v prípade disciplinárneho konania išlo o konanie voči fyzickej osobe a nie konanie voči NS SR.
Žitňanská to skúšala už štyrikrát
Ministerstvo financií upozornilo médiá, že sa v decembri opätovne pokúsi urobiť audit na NS SR v stredu 7. decembra.
Vtedy na Ústavnom súde rozhodovali, či Harabinovi dočasne pozastavia výkon funkcie sudcu. Na Ústavný súd však prišli námietky zaujatosti voči viacerým sudcom, ktorí sa k nim mali vyjadriť, takže ústavný súd vtedy nerozhodol.
Návrh bol súčasťou už štvrtého podnetu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ) na disciplinárne stíhanie Harabina.
Za to, že Harabin nepustil kontrolórov na súd, uložilo ministerstvo financií NS SR pokutu 33-tisíc eur. NS SR sa obrátil na súd, kde uspel.
Ústavný súd potrestal Harabina
Súd podľa bratislavského Krajského súdu môže kontrolovať iba NKÚ. Za to, že Harabin nepustil ministerskú kontrolu na súd, podala na neho ministerka Žitňanská návrh na disciplinárne potrestanie.
Ústavný súd jej 29. júna 2011 vyhovel a Harabina potrestal 70-percentnou zrážkou z platu na jeden rok.
V zdôvodnení predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková uviedla, že vládny audit žiadnym spôsobom nenarušoval nezávislosť súdov, pretože nemal kontrolovať výkon súdnej moci, ale finančné hospodárenie.
Ročný rozpočet NS SR predstavuje približne osem miliónov eur.