BRATISLAVA. Priestupkovú imunitu si poslanci zatiaľ nezrušia.
Hoci rozprava k tomuto bodu sa už skončila, spravodajkyňa novely zákona o priestupkoch Jana Dubovcová (SDKÚ) navrhla, aby sa hlasovalo až v nasledujúci deň.
Odôvodnila to tým, že boli podané pozmeňujúce návrhy a podľa rokovacieho poriadku by sa o nich nemalo hlasovať v ten istý deň.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský avizoval, že hlasovať sa bude v piatok o 11:00.
V rokovacej sále počas rozpravy padali hrubé slová, nezaradený poslanec Igor Matovič obvinil zvyšok pléna z klamania ľudí, poslanci sa bránia.
Niektorí ho označili za infantilného, iní žiadali jeho vykázanie zo sály.
Matovič si k rečníckemu pultu si priniesol transparent s nápisom "Gorily, patríte do basy". Niektorých poslancov sa to dotklo.
Brocka: Matovič je infantilný
Zástupcovia Smeru Matovičovi vraj odkázali, že on bude prvý, ktorý v base skončí. Poslanec, ktorý niečo také povie, je podľa Matoviča debil a chudák. Poslancov obviňoval zo zneužívania imunity.
"Pán Matovič, považujem vás za infantilného. Správate sa ako politický terorista. Čo si to dovoľujete nás vydierať? Rokujeme o návrhu, ktorý podalo aj KDH. Toto nie je infantilné? Za ten čas, čo ste tu, ste sa veľmi málo naučili z toho, čo je náplňou práce poslanca Národnej rady," obrátil sa na Matoviča poslanec KDH Július Brocka.
Podpredseda parlamentu Milan Hort (SDKÚ), ktorý v čase slovných roztržiek viedol schôdzu, Matoviča za jeho správanie niekoľkokrát pokarhal. Upozornil ho, že ak sa neupokojí, nechá ho vykázať z rokovacej sály.
Poslanec Smeru Andrej Kolesík vzápätí žiadal, aby sa hlasovalo o procedurálnom návrhu o vykázaní Matoviča z rokovacej sály.
Odôvodnil to tým, že Matovič viac ako trikrát nerešpektoval upozornenie, aby sa správal normálne a má byť vykázaný.
"Neviem, čo to bolo, ale niečo už pána Matoviča vyviedlo zo sály. Takže váš návrh je irelevantný," reagoval Hort. Procedurálny návrh mal aj predseda klubu SNS Rafael Rafaj.
"Chcem ním vyzvať poslancov, ktorí vyznávajú kresťanské hodnoty, aby rešpektovali 1. prikázanie z Desatora. Nevyslovíš meno Božie nadarmo Matovič," povedal Rafaj.
Ani o jeho návrhu plénum nehlasovalo a pokračuje v rokovaní o zrušení priestupkovej imunity. Na vystúpenie čakajú ešte štyria poslanci.
Matovič hovoril o liečbe nádoru
Nezaradený poslanec Igor Matovič dúfal, že dnešok bude začiatok chemoterapie, ktorá Slovensko zbaví jej nádoru - korupcie.
"Je to podobné, ako keď chcete liečiť nádor. Musíte zbaviť organizmus imunity chemoterapiou," vysvetlil Matovič, ktorý v diskusii k návrhu na zrušenie priestupkovej imunity označil korupciu za nádor Slovenska.
Predseda klubu SDKÚ Jozef Mikuš a líder SaS Richard Sulík sa zhodli na tom, že poslanci mali prvýkrát v histórii reálnu šancu vzdať sa priestupkovej imunity.
Mikuš potvrdil, že SDKÚ nepodporí okrem technických zmien žiadny iný pozmeňovací návrh k zrušeniu priestupkovej imunity.
Poslanci SDKÚ budú hlasovať za zrušenie imunity tak ako vždy predtým. Za tento výrok si vyslúžil kritiku od Matoviča.
"Najlepšie slová sú skutky, len ste sa tvárili, že ju chcete zrušiť. Vládli ste tu, mali ste možnosť zrušiť, neurobili ste to. Dvadsať rokov sľubujete voličom zrušenie imunity a stále ste to neurobili. Dvadsať rokov klamete voličov," odkázal plénu Matovič.
Smer chce zbaviť imunity aj prezidenta
O priestupkovú imunitu by podľa Smeru nemali prísť iba poslanci Národnej rady a sudcovia. Stratiť by ju mal aj prezident a iní ústavní činitelia.
Chrániť by nemala ani generálneho prokurátora, iných prokurátorov, príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície.
Počíta s tým pozmeňovací návrh poslankyne Smeru Anny Vittekovej.
Za návrh sa prihovorila aj jej stranícka kolegyňa Jana Laššáková. Súčasnú podobu zákona totiž považuje za nedostatočnú.
Nesúhlasí s tým, aby sa priestupková imunita zrušila len poslancom a sudcom.
"Je potrebné to rozšíriť na všetky skupiny tak, aby sme si boli všetci rovní a nie niekto rovný a iný rovnejší," povedala.