Pitnú vodu nevozia všade, kam treba. Ľudia sa zásobujú aj minerálkou.
KOŠICE, BRATISLAVA. Na popradskom letisku vo štvrtok ráno klesla teplota na mínus 26,7 stupňa, čím prekonala vyše päťdesiatročný rekord pripadajúci na 2. februára.
Veľmi pravdepodobne podľa meteorológov v Poprade dnes padne aj ďalší rekord, mínus 27 stupňov. Absolútne teplotné minimum v Poprade je z roku 1987, mínus 29,1 stupňa.
V Starej Ľubovni a v Podolínci ráno klesla teplota na mínus 28, v Plavči dokonca na mínus 28,4 stupňa. A otepliť sa v piatok ešte nemá.
Voda mrzneMimoriadnu situáciu vyhlásili v Starej Ľubovni, kde je viac ako pätina zo 16 500 obyvateľov odrezaná od dodávok pitnej vody. Materským a základným školám odporučili na pondelok riaditeľské voľno.
„Keďže v piatok sú prázdniny, získame štyri dni. Neostáva nám nič iné, len veriť, že počasie sa umúdri. Mimoriadna situácia potrvá až do odvolania,“ povedal prednosta mestského úradu a predseda krízového štábu Adam Karniš.
Vodu rozvážajú hasiči, ktorí majú dvojplášťové cisterny s ohrevom. „Distribuovaná voda je úžitková, ale po prevarení sa dá použiť aj na pitie a varenie,“ povedal prednosta.
Cisterny naopak nemajú v štvortisícových Rudňanoch pri Spišskej Novej Vsi, kde zamrzli tri zo štyroch zdrojov pitnej vody.
„Celú jeseň tu nepršalo, pochopiteľne, že mimoriadne nízke hladiny zamrzli,“ vysvetlil starosta Miroslav Blišťan.
„Dva dni tu pretrvávajú 24-stupňové mrazy,“ povedal.
Starosta komunikuje s krízovým štábom v Spišskej Novej Vsi, riešenie zásobovania však doteraz nenašli.
„Podtatranská vodárenská spoločnosť nemá cisterny, ktoré by takým mrazom dokázali odolať, a ja sám nedokážem zásobovanie obyvateľov zabezpečiť. Každý si musí pomôcť, ako vie. Zajtra zrejme vyhlásime mimoriadnu situáciu, riešenie sa musí nájsť.“
Problém so zásobovaním pitnou vodou vzniká aj v obciach Jakubany, Kamienka, Hniezdne a Forbasy v okrese Stará Ľubovňa, ktoré sú napojené na vodu v Jakubanoch.
Ťažké vedenie praskáNadránom zasa vypadol prúd v niektorých obciach Kežmarského okresu. Bez prúdu ostalo 4700 odberných miest vo Vrbove, Žakovciach, Bušovciach, Podhoranoch, Ihľanoch, Holumnici a Jurskom.
„Extrémne nízke teploty v kombinácii s vysokou vlhkosťou vytvorili na vodičoch a izolátoroch zaťažujúcu námrazu, ktorá zapríčinila ich praskanie, v niektorých prípadoch pretrhnutie,“ povedala Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská distribučná.
Prasknutý tunel uzavreliMráz ničil aj v Bratislave. Zamrznutá voda vytvorila prasklinu v tuneli pod Bratislavským hradom, ktorým jazdia električky. Pre puklinu vo štvrtok ráno tunel uzavreli a električky odklonili k Dunaju.
Dopravný podnik pôvodne informoval, že trhlina má pätnásť metrov. Správu neskôr stiahli.
„Prasklina vznikla v časti klenby, ktorá v minulosti nebola rekonštruovaná,“ povedala hovorkyňa dopravného podniku Agáta Staneková. Dnes tunel po technikoch preveria experti a statik.
Takmer 800 metrov dlhý tunel po ročnej rekonštrukcii otvorili začiatkom septembra 2010. Obnova stála približne desať miliónov eur, neopravovali však vtedy všetky steny.
Zima tiahne na SaharuCez víkend by mohlo napadnúť niekoľko centimetrov snehu aj v severnej Afrike. Obetí mrazu je už vyše sto, najviac na Ukrajine, kde zahynulo 40 ľudí.
KYJEV, VARŠAVA, BRATISLAVA. Obrovská masa studeného vzduchu, široká niekoľko tisíc kilometrov, ktorá zasiahla Európu, smeruje až do severnej Afriky.
Chlad zo západnej Sibíri dokonca spôsobí, že snežiť bude aj na Sahare.
Na najväčšej púšti sveta naposledy pred touto zimou snežilo podľa Daily Telegraph pred 33 rokmi.
Jemný poprašok napadol minulý mesiac v Alžírsku. Predpovede hovoria, že tento víkend má v Afrike napadať niekoľko centimetrov.
„Tuhá zima tiahne prekvapujúco ďaleko na juh,“ povedal pre denník britský meteorológ Stephen Davenport.
Snežilo aj na Korzike a v Aténach, kde sneh býva tiež len výnimočne.
Najväčšie starosti robí studená zima vo východnej Európe. Podľa agentúry Reuters v Nemecku a vo východnej Európe na následky mrazu zahynulo najmenej 139 ľudí.
Najviac obetí hlási Ukrajina, vyše 40. Väčšina z nich boli bezdomovci, no siedmi ľudia zomreli vo svojich domovoch.
V krajine podľa denníka Guardian vytvorili viac ako 1700 prístreškov, kde sa dá zohriať.
Naopak v Moskve, kde sa denná teplota pohybuje okolo mínus 20 stupňov Celzia, dovčera zahynul iba jeden človek.
V Poľsku zamrzlo 20 ľudí, ďalší sa otrávili výparmi z vykurovania.
V Prahe už narátali šesť zamrznutých. Väčšinou bezdomovcov, ale podľa portálu lidovky.cz sa
v mraze vyzliekol a zamrzol aj jeden opitý muž.
Tuhej zime čelia aj na Balkáne, v Belehrade zamrzla rieka Sáva a v Srbsku bolo 11tisíc ľudí odrezaných od sveta.
Menej vážne problémy majú v Belgicku. V Bruseli museli vypnúť známu sochu cikajúceho chlapčeka, aby jej mráz nepoškodil vnútorný mechanizmus.
Tomáš Vasilko

Beata
Balogová
