Prácu zdravotných sestier v zariadeniach sociálnych služieb nepreplácajú zdravotné poisťovne.
BRATISLAVA. Sestry, ktoré pracujú v zariadeniach sociálnych služieb proti ich vôli preraďujú na pozíciu opatrovateliek, tvrdí viceprezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Margita Kosturíková.
„Volali mi sestry z viacerých zariadení, že sú nútené a že sú preradené za opatrovateľky,“ hovorí.
Opatrenie podľa nej súvisí so zákonom o minimálnych mzdových požiadavkách sestier, ktorý im od prvého apríla zvyšuje mzdu. V stredu ho jednohlasne schválil parlament.
Zo sestier opatrovateľky
Na návrh podpísať zmluvy, že budú pracovať ako opatrovateľky, sa sťažovala napríklad sestra z Domova dôchodcov v Chynoranoch.
Jeho riaditeľka Gabriela Chytilová potvrdila, že o preradení sestier uvažujú. Domov, ktorého zriaďovateľom je obec, podľa nej nemá dosť peňazí na chod, čo ich núti hľadať krízové riešenia.
„Jedno z nich uvažuje aj o znížení počtu zdravotných sestier a ich nahradení opatrovateľkami,“ hovorí riaditeľka.
Obdobná situácia podľa informácií SME nastala aj v zariadení sociálnych služieb v Michalovciach, kde už sestry na opatrovateľky preradili. Riaditeľ to však poprel.
„Je to podľa mňa zneužívanie zamestnávateľom, lebo pracovná pozícia opatrovateľky nemá právo na zvýšenie platu,“ reaguje Kosturíková.
V súčasnosti je medzi platom sestry a opatrovateľky podľa nej rozdiel len niekoľko eur, po prvom apríli by mohol byť v závislosti od počtu odpracovaných rokov aj niekoľko stoviek.
Chýba zákon
Problém je v tom, že zdravotné poisťovne neprispievajú zariadeniam sociálnych služieb na mzdy sestier, hoci ich práca „súvisí výlučne s poskytovaním zdravotnej, a nie sociálnej starostlivosti“, povedala hovorkyňa ministerstva sociálnych vecí Slavomíra Sélešová.
Opakovane podľa nej žiadali ministerstvo zdravotníctva, aby pripravilo zákon, ktorý by umožnil, aby poisťovne ošetrovateľské úkony v týchto zariadeniach preplácali.
Problematiku má podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej riešiť pripravovaný zákon o dlhodobej starostlivosti. Pripravený by mal byť podľa nej najneskôr do novembra.
V stredu prijatý zákon zvyšuje minimálnu mzdu sestier v rozpätí od 640 do 928 eur. Opatrovateliek sa netýka.

Beata
Balogová
