Meteorológovia očakávajú extrémne nízke teploty od -25 do -30 °C.
BRATISLAVA. Vysoké mrazy, ktoré v súčasnosti prevládajú na Slovensku, sťažujú aj železničnú dopravu na hlavnom ťahu z Bratislavy do Košíc. "Napriek snahe dodržať cestovný poriadok sa môže stať, že niektoré vlaky meškajú," upozornila hovorkyňa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Jana Grešnerová.
Dopravca zaznamenal prípady meškania vlakov najmä v ranných hodinách na východnom a strednom Slovensku. "Meškania vlakov sa pohybujú od jednej do približne 50 minút. Zaznamenali sme však aj tri meškania nad 100 minút," vymenovala Grešnerová.
Koľaje praskajú
Železničné koľaje totiž pod vplyvom nízkych rovnako ako aj vysokých teplôt pracujú a dochádza k ich takzvanému lomu, teda praskaniu. Pri zistení takéhoto poškodenie treba koľaj okamžite opraviť, a preto musí byť doprava v danom úseku obmedzená alebo úplne zastavená.
"Vzhľadom na extrémne poveternostné podmienky v tomto období upozorňujeme cestujúcich, aby počítali s takýmito situáciami a prosíme ich o zhovievavosť," dodala Grešnerová. Dopravca sa podľa jej slov cestujúcim za spôsobené problémy ospravedlňuje.
Napríklad z Kysaku do Malej Lodiny opravovali železničiari lom koľaje dnes približne od tretej hodiny ráno do pol desiatej predpoludním. V úseku meškalo 13 vlakov. Najdlhšie oneskorenie trvalo 43 minút. Na trase z Krompách do Margecian zas lom koľaje obmedzil dopravu dnes ráno od 7.05 h takmer do pol deviatej. Meškanie hlásilo šesť vlakov v rozmedzí od sedem až do 122 minút.
Sever Slovenska opäť varujú pred tuhým mrazom
Sever Slovenska aj dnes zasiahli silné mrazy a teploty hlboko pod nulou.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu druhého stupňa, ktorá platí pre regióny Orava, Kysuce, Liptov, Turiec, Spiš a severovýchod krajiny od ôsmej hodiny až do obeda.
Meteorológovia očakávajú extrémne nízke teploty od -25 do -30 °C.
Silný mráz je podľa SHMÚ pre ľudí nebezpečný, v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia organizmu je vysoká.
Ráno namerali rekordných -30,6 stupňa
Dlhoročný pozorovateľ hydrometeorologickej stanice v hornooravskej obci Liesek František Tekeľ nameral dnes ráno o 06.00 h dlhodobo rekordnú najnižšiu teplotu -30,6 stupňa Celzia. Tesne nad zemou sa na teplomere objavilo až -34,4 stupňa Celzia.
Očakával som to, lebo včerajšia maximálna denná teplota vystúpila iba na -14,2 stupňa Celzia, večer o 21.00 h bolo už -25,2 stupňa Celzia a do rána ostávalo ešte dosť času, aby teplota ovzdušia klesla na rekordnú hodnotu, spresnil pre TASR skúsený pozorovateľ, ktorý sa touto činnosťou dennodenne zoberá už takmer celé štvrťstoročie.
Nový rekord znamená prekonanie platného doterajšieho minima -28,6 stupňa Celzia z 23. januára 2006 presne o dva stupne. To je poriadny skok. Aj dnešok dlho nasvedčoval ďalšiemu možnému posunutiu rekordnej hranice. Na obed bolo -20, ešte o 14.00 h -18,2. Keby zostalo jasno a bezvetrie, mohol sa zrodiť denný rekord, no začalo sa postupne zaťahovať vysokou oblačnosťou, fúkať vietor a teplota ďalej stúpala, pokračoval Tekeľ.
Asi ma veľa ľudí dosť dobre nepochopí, no zmocnil sa ma úžasný pocit. Stále sa hovorí o globálnom otepľovaní a zrazu sa vám pred očami objaví údaj o takejto nízkej teplote. Pri takomto vývoji reálne očakávam prekonanie rekordného mesačného priemeru -9,2 stupňa Celzia zo spomínaného januára 2006, dodal s tým, že v Oravskej Lesnej dnes ráno namerali -30,2 stupňa Celzia.