BRATISLAVA. Poslanci schválili novelu vysokoškolského zákona, ktorá upravuje pôsobenie vysokoškolských učiteľov.
Podľa neho sa majú vytvoriť podmienky na sprístupnenie základných informácií o pracovných pomeroch vysokoškolských učiteľov.
Tým sa má predísť pochybnostiam o ich pôsobnosti na viacerých vysokých školách, prípadne sa majú vytvoriť podmienky na verejnú kontrolu takých prípadov, keď dochádza k odmeňovaniu tej istej osoby za niekoľko pracovných pomerov.
Minister školstva Eugen Jurzyca na novele zákona vyzdvihol, že verejnosť získa informácie, či niektorí pedagógovia alebo výskumní pracovníci pracujú na viacerých školách súčasne.
„Študent sa tak bude môcť lepšie rozhodnúť o výbere školy. Bude vedieť, či na škole, na ktorú sa hlási, učitelia nepracujú len na minimálny úväzok, pričom v skutočnosti sú zamestnancami iných škôl. Potom nemajú dostatok času ani na pedagogickú činnosť, ani na mimopedagogickú, to znamená napríklad na konzultácie“.
Minister dodal, že táto zmena je len jednou zo série, ktorou "ministerstvo školstva znižovalo informačnú nerovnosť“.
Myslel tým zvyšovanie množstva informácií, ktoré o vysokých školách budúci študenti dostanú.
Ako poznamenal, v súčasnosti majú k dispozícii napríklad informácie o nezamestnanosti absolventov jednotlivých vysokých škôl podľa fakúlt, či podľa skupín odborov alebo o platoch absolventov jednotlivých škôl.
Teológovia získajú titul PhD.
Aj absolventi doktorandského štúdia teologickej fakulty budú od apríla odmeňovaní titulom PhD. a nie titulom ThDr. ako to je v súčasnosti.
Poslanci schválili novelu vysokoškolského zákona, ktorá podľa jej autorov odstraňuje diskrimináciu a obmedzovanie možnosti akademickej aktivity doktorandov.
Spolu s novelou poslanci schválili pozmeňujúci návrh Jany Žitňanskej (KDH). Ten sa zaoberá študentmi so „špecifickými potrebami“.
Vysoké školy budú podľa neho povinné vytvoriť všeobecne prístupné prostredie a podmienky pre takýchto študentov bez toho, aby sa znížili požiadavky na ich študijný výkon.
Študentov so špecifickými potrebami zákonodarcovia definovali ako študentov so zmyslovým, telesným postihnutím, s chronickým ochorením, so zdravotným oslabením, psychickým ochorením, s autizmom či študenta s poruchami učenia.
Dôvodom na tento návrh bola aj ratifikácia Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorú ratifikoval prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič 28. apríla 2010.
Novela nadobudne účinnosť 1. apríla, pokiaľ prezident Ivan Gašparovič zákon nevráti na prerokovanie do parlamentu.