Agentúrny text sme o 21:10 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Vydanie knihy, ktorú o kauze Gorila pripravuje novinár Tom Nicholson, zastavil súd. Spoločnosť Petit Press, ktorá vydáva aj denník SME, dostala zároveň zákaz „šírenia knihy alebo inej publikácie“ na základe spisu Gorila.
Predbežné opatrenie platí až do právoplatného rozhodnutia súdu o žalobe spoločníka finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka, čo môže trvať niekoľko rokov. Možno sa však ešte proti nemu odvolať.
Prvý prípad
Okresný súd Bratislava I vydal opatrenie, hoci kniha ešte nie je ani dopísaná. Podobný prípad sa zatiaľ nestal. Šéf vydavateľstva Alexej Fulmek hovorí, že rozhodnutie musí preštudovať a potom zareaguje.
„Všeobecne môžem povedať, že Petit Press je pripravený obhajovať slobodu slova. Poskytneme právnu ochranu všetkým bývalým aj terajším zamestnancom.“
Zmluvu na knihu „Gauneri“ o mafianizácii spoločnosti uzavrelo vydavateľostvo s bývalým redaktorom SME Nicholsonom ešte v roku 2010.
Haščák podnikol právne kroky po tom, ako koncom minulého roka spis Gorila niekto zverejnil na internete.
„Pokiaľ sme v právnom štáte, má každý právo domáhať sa ochrany svojich práv súdnou cestou,“ povedal hovorca Penty Martin Danko. Súd v piatok svoje kroky nekomentoval. Odložil to na pondelok. Nevyjadruje sa ani ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ). „Vyjadrovanie sa k prebiehajúcemu konaniu nie je namieste,“ povedal jej hovorca Peter Bubla.
Predbežné opatrenie vydal 30. januára sudca Branislav Král, ktorému bola Haščákova žaloba pridelená.
Každý, kto si Gorilu chcel pozrieť, si ju dávno prečítal na internete a spravil si vlastnú zálohu, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Sudca z kauzy Lexa
Král sa zviditeľnil v júni 2011 v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. Exprezidentovi Michalovi Kováčovi vtedy nariadil, aby sa ospravedlnil bývalému šéfovi SIS Ivanovi Lexovi za to, že ho spájal so zavlečením svojho syna.
Predaj knihy súd na Slovensku už v minulosti zakázal. V roku 2004 vydal predbežný zákaz šírenia publikácie Počestný Andrej Babiš publicistu Dušana Valka. Išlo však o knihu, ktorá už bola v tom čase vydaná.
Súd konal absurdne
Novinár TOM NICHOLSON verí, že knihu o Gorile sa mu podarí vydať.
Aký ste mali deň?
„Pokojný. Kým som sa nedozvedel, že Penta dosiahla to skvelé rozhodnutie súdu.“
Čo si myslíte o rozhodnutí?
„Zatiaľ mi nebolo doručené, nečítal som ho, takže nemám bližšie informácie. Ale v princípe sa mi zdá byť absurdné, že súd zakázal vydať knihu, ktorej obsah ešte ani nevidel. A ak ho videl, tak neviem, akou cestou. Ja som ju nikomu neposkytol, bola by to záhada.“
Súd nemal šancu vidieť, čo v knihe je?
„Určite nie odo mňa, tak neviem, čo mohol zakázať. Ale vybrali si podľa mňa veľmi zlú stratégiu, ktorá ľudí ešte viac nahnevá. Budú to vnímať ako šikanu.“
Vyjde niekedy kniha o Gorile?
„Som o tom presvedčený.“
Aký máte pocit z pokračovania protestu Gorila?
„Nálada ľudí bola fajn. Mám z toho dobrý pocit. Obával som sa násilností, ale nijaké neboli.“
Môžu tieto akcie niečo zmeniť?
„Priamo nie. Ale nepriamo môžu podporiť dobro v politike. A povzbudiť ľudí, aby uverili, že majú na to, aby dosiahli potrebné zmeny.“
Vyzývali ste ľudí, aby vo voľbách na protest odovzdali prázdne hlasovacie lístky. Na čo je to dobré?
„Nebolo to presne tak. Vyzval som ich, že ak nemajú koho voliť a sú rozhodnutí zostať doma, nech radšej idú k volebným urnám. Nech odovzdajú aspoň prázdnu obálku. Keď to urobí stotisíc alebo dvestotisíc ľudí, bol by to aspoň symbolický protest. Nech ukážu politikom – chceme voliť dobro, ale nevidíme ho.“
Matúš Burčík

Beata
Balogová
