Minulý týždeň sa živo diskutovalo o schopnosti médií odhadnúť veľkosť davu. Kým si prečítate, ako slovenské médiá odhadovali veľkosť pochodu proti Gorile a ako sa robia vedecké odhady, skúste si tipnúť, koľko ľudí vidíte na tejto fotografii.
Keď vedci počítajú kačice vo veľkom kŕdli, dokážu odhadnúť s presnosťou plus - mínus dvadsať percent. Ale keď sú v uliciach demonštrácie, odhady veľkosti davu sa líšia aj o stovky percent, zväčša podľa toho, kto odhaduje. Organizátori zvyknú s číslami preháňať, úrady, proti ktorým ulica demonštruje, ich zase podceňujú.
Osemsto až desaťtisícNapríklad bratislavská demonštrácia proti Gorile v piatok 27. januára mala od niekoľkých stoviek až po desaťtisíc účastníkov. Záleží, kedy a od koho ste odhad počuli. „Odhady pri podujatiach takéhoto charakteru vznikajú ťažko,“ priznáva Marián Kolár, šéfredaktor štátnej tlačovej agentúry TASR. Práve agentúrny odhad o ôsmich stovkách demonštrantov bol dôležitý pre ďalšie médiá, vrátane denníka SME. TASR ho publikovala po začiatku akcie na Námestí SNP. Podľa šéfredaktora TASR je úlohou redaktora čo najpresnejšie spočítať účastníkov, ak nemá inú možnosť.
Za inú možnosť sa spravidla považuje odhad organizátora alebo polície. Agentúra TASR i súkromná SITA zhodne citovali organizátorku pochodu Luciu Gallovú, že „niektorí hovoria, že ich tu bolo desaťtisíc, niektorí tisíc, ale mali sme dvetisíc sviečok a všetky sme rozdali“.
Denník SME napokon publikoval odhad tisíc demonštrantov. „Spravidla vychádzame z oficiálnych odhadov i čísel agentúr a tie porovnávame s realitou, ktorú vidíme. Na samotné počítanie nemáme kapacitu,“ vysvetľuje šéfredaktor SME Matúš Kostolný.
Krátko po začiatku demonštrácie. Napočítali sme 757 ľudí. FOTO: SITA
Bloger číslo vybodkovalNa druhý deň po demonštrácii sa viacerí blogeri pustili do kritiky médií za to, že počet ľudí pochodujúcich proti Gorile hlboko podcenili. Vychádzali najmä z odhadu, ktorý urobil a vysvetlil bloger Ján Gašo. „Keďže som sa protestu zúčastnil, pri presunoch medzi jednotlivými stanovišťami mi bolo jasné, že sú tam tisícky ľudí,“ hovorí Gašo.
Svoj pocit sa rozhodol dokázať. Na internete našiel fotografiu zobrazujúcu dav ľudí z výšky a od jej autora získal aj originál. „Stačilo si fotografiu zväčšiť a každého započítaného človeka som označil bodkou na hlave. Po každej stovke som zmenil farbu, pre ľahšie záverečné počítanie,“ vysvetľuje Gašo. Celé to podľa neho trvalo 20 až 30 minút. „Nešlo mi o presný počet, iba som chcel dokázať, že tam boli tisícky ľudí,“ dodáva Gašo. Jeho odhad znel 2 375, ale ako dodáva, „ďalší ľudia postupne prichádzali a myslím, že neskôr pri presunoch už tam bolo okolo štyritisíc ľudí. Avšak fotografiu s ktorou by som to vedel dokázať, už som nedokázal zohnať.“
Odmerajte hustotuMetóda Jána Gaša je síce presvedčivá, no použiteľná skôr na demonštráciách menšieho rozsahu. Keď sa počet ľudí dostáva na stotisíc a vyššie, treba zvoliť rýchlejší spôsob. Profesor žurnalistiky na Arizonskej štátnej univerzite Steve Doig hovorí, že jeho podstatou je odhadnúť hustotu davu.
Je to metóda, ktorou vedci počítajú zvieratá či rastliny: kŕdeľ kačíc rozdelia na viacero sektorov, odhadnú počet kačíc v sektore a toto číslo vynásobia počtom rovnako hustých sektorov. Nech to znie akokoľvek amatérsky, presnosť tohto odhadu je dlhodobo veľmi vysoká.
Steve Doig použil odhad hustoty napríklad pri počítaní počtu ľudí, ktorí boli pri inaugurácii Baracka Obamu. Počty v médiách sa vtedy zreteľne odlišovali. Niektoré hovorili o miliónoch, konzervatívnejšie New York Times či NBC News o 300- až 500-tisíc. Výsledok profesora Doiga bol 800-tisíc.
„Všetko závisí od toho, aký dobrý máte odhad hustoty,“ povedal SME Steve Doig. Celú plochu, kde stáli prizerajúci na fotografiách, delil na rôzne časti práve podľa hustoty. „Základným predpokladom je fotografia kompletného davu,“ dodal profesor. Tie sa získavajú z vrtuľníkov i satelitov, prípadne aj z teplovzdušných balónov.
Protest Gorila II z vtáčej perspektívy. FOTO: SITA
Keď nie sú turniketyRozporuplné informácie o počte účastníkov najrôznejších protestov bývajú vo svete pravidelné. Pri nedávnej demonštrácii v Moskve informovali organizátori o 60-tisícovom dave, no ministerstvo vnútra napočítalo iba 25-tisíc demonštrantov. Novinársky priemer tak bol 40-tisíc.
Ďalší domáci príklad rozdielnych odhadov sa odohral v Pezinku. Pripomeňme, že pred necelými štyrmi rokmi sa Pezinčania búrili proti výstavbe skládky odpadov. „Okolo dvetisíc Pezinčanov prišlo včera na hlavné námestie protestovať proti skládke odpadov,“ písali vtedy médiá.
Organizátori však prišli k výrazne vyššiemu číslu vlastným výpočtom. „Priamo na demonštrácii sme začali zbierať podpisy pod vlastnú výzvu a po jej skončení sme ich zrátali. Na základe toho vieme, že sa na demonštrácii zúčastnilo takmer šesťtisíc ľudí,“ spomína Zuzana Čaputová, jedna z organizátoriek protestu. Ľudia sa na námestí rovnako mohli aj prestriedať, organizátori si to však nevšimli. Dav sa im zdal homogénny počas celého protestu.
Policajti nepočítaliViaceré oslovené médiá pri písaní o počte demonštrantov postupujú vlastnými metódami. Štátna televízia i rozhlas si počítajú demonštrantov samostatne. Čísla o počte ľudí na minulotýždňovom pochode sa v skorších správach v rozhlase a neskôr v televízii rozchádzali.
Televízia Markíza odhadla účasť na približne 2000 ľudí. Pri podobných akciách ich odhady vychádzajú z praxe britskej BBC. Všetky dostupné čísla zozbierajú do skeptického odhadu. „Ten piatkový v podstate zodpovedá realite, keďže podľa prepočtov organizátorov, respektíve blogerov bola účasť medzi 2300 až 2400 ľuďmi,“ povedal šéfredaktor spravodajstva v Markíze Lukáš Diko. „Naše čísla sa pri podobných akciách líšia od oficiálnych maximálne o 10 - 20 percent," dodal Diko.
Zástupkyňa šéfredaktora agentúry SITA opísala metódu, ktorá najviac pripomína počítanie kačíc. „Ak sa zodpovedné inštitúcie k účasti nevedia či nechcú vyjadriť, pokúsi sa o odhad redaktor. Dav rozdelí na menšie časti, v ktorých sa počet odhaduje jednoduchšie,“ hovorí Zuzana Devera, zástupkyňa šéfredaktora agentúry SITA. Ich redaktori odhad zverejňujú po konzultácii s inými novinármi na mieste. V čase konania demonštrácie a po jej skončení však SITA priniesla len odhad organizátorky.
Médiá sa pri gorilom pochode nemohli spoľahnúť na odhady polície. Oficiálne číslo vlastného odhadu policajti nezverejnili, hoci na akciu celý čas dohliadali. „O odhady sa nesnažíme, nemáme na to dôvod,“ hovorí policajný viceprezident Ľubomír Ábel. Pre políciu je pri plánovaní akcie dôležitý len predpokladaný počet účastníkov.
Spočítané festivalyOveľa jednoduchšie to z počítaním davov majú na uzatvorených podujatiach, ako sú festivaly a športové podujatia. Ľudia tam musia prejsť cez niektorý z vchodov, kde ich ľahko spočítajú, buď vďaka predaným lístkom, alebo podľa údajov z turniketov.
Napríklad hudobný festival Pohoda má obmedzenú kapacitu na 30-tisíc predaných lístkov a viac ľudí sa do areálu nedostane. „Máme turnikety s čítačkami kódov na vstupenkách, rovnako návratky s čiarovými kódmi. Vždy teda vieme, koľko je v areáli ľudí,“ povedal za festival Mário Gešvantner. Minulý rok bola Pohoda vypredaná.
Náročnejší systém rozpoznávania tvárí fungoval zase počas majstrovstiev sveta v hokeji. Cez zariadenie, ktoré dokáže aj zabrániť vo vstupe na športovisko známym výtržníkom, prešlo viac ako 300-tisíc ľudí.
Koľko nás bolo v novembri?Posledné naozaj obrovské demonštrácie boli u nás v roku 1989, aj vtedy na bratislavských námestiach. „To boli celkom špecifické okolnosti. Panovala najmä obava, či sa môže k takémuto verejnému protestu dostať dostatočne veľa ľudí, aby nás na námestí jednoducho neutĺkli,“ spomína jeden z organizátorov mítingov Martin Bútora.
Počet pred mítingom nijako neodhadovali, báli sa len, aby ľudí prišlo dosť. Prvý míting bol na Hviezdoslavovom námestí, druhý neskôr na Námestí SNP. Od počtu demonštrantov vtedy závisel vlastne aj výsledok demonštrácie.
„Keď už sa to rozbehlo, vedeli sme, že to kľúčové sa podarilo a námestie je plné,“ hovorí teraz Bútora. Fotografovanie a nejaké následné rátanie sa tak nekonalo. „Moment počtu bol dôležitý na začiatku, potom už veľmi nie, keďže to boli pomerne vysoké počty,“ spomína Bútora.
Napríklad na mítingu, keď ľudia stáli pod Manderlákom i na Kamennom námestí a až po Michalskú bránu, odhaduje, že prišlo asi 80-tisíc. „Keď už viete po nejakom predbežnom spočítaní, že tam je 50-tisíc ľudí, tak už sa pre to potom netrápite,“ dodáva Bútora.
Odhady počtu ľudí vtedajšej najväčšej demonštrácie na Letenskej pláni v Prahe sa tiež rôznia. Bútora aj ďalší muži novembra hovoria približne o milióne, napríklad internetová Wikipédia udáva zase 750-tisíc ľudí a deň predtým pol milióna.
Autor článku
Metóda Stevea DoigaProfesor žurnalistiky na Arizonskej štátnej univerzite používa pre odhad veľkosti davu hustotu ľudí. Odporúča takýto postup:
1. Spravte si záber davu zo správneho uhla.
2. Zmerajte si oblasť v štvorcových metroch. Jeden dobrý spôsob, ako zmerať oblasť veľkej demonštrácie, je aplikácia Google Earth, ktorá pre takéto meranie má vlastný nástroj.
3. Použite fotografiu davu tak, aby ste primerane odhadli hustotu davu. Ak si zoberieme relatívne voľný dav, v ktorom je každý asi na dĺžku paže od ostatných, čiže zaberá približne jeden štvorcový meter, znamená, že na päťtisíc ľudí bude priestor o výmere päťtisíc štvorcových metrov. Veľmi tesný dav, kde sú ľudia rameno pri ramene, bude asi 0,5 štvrcového metra na osobu.
4. Všimnite si, že je to len odhad, závisí od toho, aký dobrý máte odhad hustoty. Môžete tiež prísť do situácie, ako napríklad pri odhade veľkosti davu na inaugurácii Obamu, kde jednotlivé časti davu majú rôzne hustoty. Vtedy si jednotlivé časti treba rozdeliť na jednotlivé podoblasti, odhadnúť hustotu v každej podoblasti a spočítať.
Koľko ľudí je na fotografii?Ak nemáte schopnosti Rain mana, pravdepodobne sa zmýlili aspoň o desiatky percent.
Odhad redaktorov denníka SME mal pomerne široký rozptyl: od 250 do 1600 ľudí.
Keď sme metódou Jána Gaša fotografiu zväčšili a priradili ku každému rozpoznateľnému človeku farebný bod, farbu sme potom menili po každej päťdesiatke, aby bolo výsledné sčítanie jednoduchšie, náš výsledok bol 708. Celé počítanie nám zabralo asi 30 minút.
Fotka a časNevyhnutnou podmienkou takéhoto presného odhadu je dobrá fotografia, podľa možnosti z vtáčej perspektívy, aká väčšine médií z pochodu proti Gorile chýbala. Druhou dôležitou podmienkou je dostatok času, ktorý médiám často chýba, najmä ak sa demonštrácia odohráva večer, v čase uzávierky. Navyše je „bodkovanie“ vhodné len pri demonštráciách, na ktorých sa počet ľudí počíta na stovky až tisíce.
Pri mohutnejších akciách je lepšia „kačacia“ metóda rozdelenia davu na sektory a odhad hustoty sektorov. V menej zahustených davoch býva na jednom štvorcovom metri jeden človek, v početnejších a tesnejších masách sa na štvorcovom metri tlačia aj dvaja. Vo veľmi tesnom dave môže na jedného človeka pripadať len 0,2 štvorcového metra.
Inak než statický dav sa počíta pohybujúca sa masa ľudí. Odporúčanou metódou je vtedy počítanie hustoty davu a rýchlosti jeho pohybu. Pre slovenské médiá je to tiež ťažko použiteľná metóda, pretože si vyžaduje spoluprácu viacerých „sčítacích komisárov“.
Kamera a softvérNiektoré svetové médiá si objednávajú na odhad davu ľudí špecializované firmy a softvéry. Napríklad produkt IQ120 od firmy Omniscient je podľa výrobcu schopný analyzovať kamerové záznamy a pracovať s presnosťou na 98 percent. Rovnaký softvér sa dá použiť i na počítanie automobilov na danom mieste a existuje aj riešenie využívajúce infračervené kamery. Tie spočítajú ľudí aj v nedostatočných svetelných podmienkach.
Slovenské médiá sa zatiaľ spoliehajú na jednoduchšie a menej presné metódy a vychádzajú z dostupných informácií od polície či organizátorov. A preto keď budete najbližšie počúvať o počte demonštrantov v uliciach, berte čísla s rezervou a sledujte, koľko zdrojov médiá citujú.

Beata
Balogová
