Protest sa po pokojnom úvode vymkol spod kontroly. Chuligáni liezli na bránu Úradu vlády, pri parlamente letelo zopár dlažobných kociek. Výtržníci zranili policajtov.
BRATISLAVA. Týždeň po prvom bratislavskom proteste demonštrovali proti korupcii opísanej v údajnom spise SIS Gorila tisíce ľudí po celom Slovensku. Demonštrácie sa konali v Košiciach, vo Zvolene, v Žiline, Trenčíne, Nitre, Prievidzi, Prešovečiv Spišskej Novej Vsi. Priebeh podujatí bol zväčša pokojný.
V Bratislave sa protestujúci po skončení príhovorov na Námestí SNP presunuli pred Úrad vlády a neskôr neplánovane aj pred parlament, kde vznikli drobné potýčky.
Medzi rečníkmi na námestí bol aj novinár Tom Nicholson, ktorému včera súd na návrh spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka zakázal uverejniť knihu o Gorile. Nicholson vraví, že kniha napriek tomu vyjde. „Som o tom presvedčený.“
Zákaz platí aj pre vydavateľstvo Petit Press, ktoré vydáva SME. Týka sa nielen knihy, ale aj iného informovania o spise. „Každý má právo domáhať sa ochrany svojich práv súdnou cestou,“ povedal hovorca Penty Martin Danko.
Budúcnosť protestov organizátori zvažujú. „Na postupe sa ešte dohodneme, ale chceme do toho zapojiť aj ďalších ľudí,“ povedala Lucia Gallová.
Delobuchy, banány a vajíčka„Už odchádzajú, chvalabohu,“ vydýchla si krátko pred siedmou večer tvár protestu Gorila Lucia Gallová, ktorá sa s megafónom snažila upokojiť a ukončiť demonštráciu pred Úradom vlády. Skupina provokatérov liezla na plot, do dvora Úradu vlády lietali delobuchy aj banány a vajíčka, na ťažkoodencov kričali nadávky.
Dovtedy pokojný protest sa opäť na záver zmenil na predstavenie zopár výtržníkov.
Aj zraneníOficiálne sa protest skončil pred sídlom premiérky, veľká časť demonštrantov neohlásene šla aj pred parlament. Polícia a zátarasy ich tam čakali už od skorého popoludnia. Zátarasy dav prelomil, niektorí hádzali dlažobné kocky a kamene.
Polícia večer hlásila najmenej troch zranených policajtov a predviedla štyroch protestujúcich. Ťažkoodenci sa pritom počas celého protestu držali v úzadí, podobne ako minulý týždeň.
Ak jestvuje vôľa, aby z tejto ulice vzišiel trvalý tlak na vyšetrenie „gorila file“, mal by sa vedenia ktosi schopný ujať. Existuje? Pýta sa Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Pokojný začiatokDruhý protest Gorila v Bratislave sa o štvrtej popoludní na Námestí SNP začal pokojne, protestovali rôzni ľudia od veteránov nežnej revolúcie až po nahnevaných odporcov gorily. Vo veľkom mraze bolo na námestí viac ľudí ako naposledy.
Organizátori už pôsobili zohranejšie. Zabezpečili priestor priamo pod pódiom, pomáhali im desiatky označených dobrovoľníkov.
Dobýjanie brány pred Úradom vlády. FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Láska a voľbyHlavným rečníkom bol opäť novinár Tom Nicholson, veľa ľudí sa s ním chcelo odfotiť či porozprávať. Hovoril, že namiesto nenávisti má radšej zvíťaziť láska ku krajine a vyzýval ľudí, aby išli voliť. Ak aj nemajú koho, radil radšej vhodiť prázdnu obálku, ako voľby ignorovať.
Aktivistka Alena Krempaská prečítala zmenené požiadavky protestu. Žiadajú napríklad vyšetrenie spisu Gorila, odstúpenie politikov či trestné stíhanie pre zosnovanie zločineckej skupiny.
„Žiadame zmenu systému financovania politických strán a volebného zákona tak, aby minimalizovali korupčné správanie budúcnosti,“ čítala požiadavky Krempaská.
Organizátori sa obávajú diskreditácie, ktorú podľa nich chystajú „desiatky finančnými skupinami platených blogerov či diskutérov a bývalých tajných policajtov“.
Medzi demonštrantmi sa objavili aj známe tváre. „Môj syn chcel prísť, nie som ochotná ho vystavovať veciam bez toho, aby k tomu dostal patričné vysvetlenie,“ hovorila herečka Zuzana Fialová. Spis Gorila čítala. „Budem si o tom niečo myslieť, keď o tom budem vedieť viac.“
Sulík šiel do McDonaldu, Hlina núkal čajBRATISLAVA. Protestovať proti systému prišli aj politici. V Bratislave sa len pár metrov od pódia ukázal líder kandidátky Obyčajných ľudí. Jeho kolega Alojz Hlina podával vo svojej reštaurácii, ktorá je na Námestí SNP, „čaj pre lovcov gorily“. Obyčajných zastupoval aj Jozef Viskupič.
Martin Poliačik zo SaS bol už aj na minulej demonštrácii. Tentoraz prišiel aj šéf strany Richard Sulík. Tvrdil, že tam nerobí kampaň, počas pochodu sa zastavil aj v McDonalde.
„Zaujímalo ma, koľko ľudí príde. Myslím, že takéto množstvo ľudí sa na Námestí SNP od novembra '89 nezhromaždilo.“
Premiérka Iveta Radičová na proteste nebola, po jeho skončení však vyhlásila, že chápe dožadovanie sa spravodlivosti.
(jkr)
Organizátorka: Výtržnosti som chcela zastaviťOrganizátorka protestu LUCIA GALLOVÁ sa snažila vyhnúť parlamentu.
Aká bola účasť?
„Myslím, že veľmi dobrá, ľudia reagujú úžasne a najmä v tom vidím nádej na zmenu.“
Ako sa vám spolupracovalo s políciou?
„Radili nám, čo a ako urobiť. Pred protestom som sa prešla s okresným riaditeľom a upozornil ma na kritické miesta, kde sme si mali dávať pozor.“
Prečo ste oproti minulému týždňu menili trasu?
„Chceli sme zmenu a neviem, ako by to dopadlo pred parlamentom. Úrad vlády je tiež budova, kam sa oplatí ísť.“
Opakovali sa výtržnosti.
„Ľudia sú nahnevaní, boli to skupiny nacionalistov. Stála som priamo pred nimi, vyjadrovali sa tak, že sú nahnevaní, že ich okradli a že to chcú riešiť násilím. Snažila som sa im to vyhovoriť, ale viete, ako to je.“
Prvé požiadavky vám prišli emailom od istého pána. Sľúbili ste, že poviete, kto to je.
„Povedala som to, ale nepozrela som sa na to. Požiadavky máme stanovené, ako máme a počúvame ľudí, čo požadujú, snažíme sa to dať dokopy.“
A čo ten pán?
„Už vtedy to bolo tak, že sme pri prvých požiadavkách počúvali ľudí.“
Žiaden pán ich teda neposlal emailom?
„Musím už odísť.“
(trš)
Autor: Martina Pažitková

Beata
Balogová
