BRATISLAVA. Po piatkových (3. 2.) protestných akciách proti spisom Gorila, ktoré sa konali v Bratislave a ďalších mestách na Slovensku, predviedla polícia sedem ľudí.
Pri protestoch sa podľa ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) zranili štyria policajti. Šéf rezortu o tom informoval na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
V Bratislave sa totiž piatkový najprv pokojný protest zmenil na viacero výtržností skupiny niekoľkých stoviek extrémistov. Samotní aktéri protestu sa od takéhoto konania dištancovali.
"Boli zranení štyria policajti a sedem osôb bolo predvedených a sú riešení za viaceré protiprávne delikty," priblížil Lipšic. Zranenia policajtov sú podľa neho ľahšieho charakteru.
Zásah polície bol podľa ministra adekvátny a správne načasovaný. "Zvládli sme zákrok s minimálnymi škodami a zraneniami," zhodnotil.
Väčšina ľudí protestovala podľa jeho slov pokojne. Aj v ostatných mestách sa protestné akcie niesli v pokojnom duchu. "Až následne došlo v Bratislave k výtržníctvam futbalových chuligánov a extrémistov," uviedol Lipšic.
Polícia zasahovala podľa jeho slov až vtedy, keď ostalo protestovať niekoľko stoviek extrémistov a začalo dochádzať k výtržnostiam. "Polícia chráni slušných ľudí a voči tým, ktorí páchajú trestné činy, zasiahne," dodal minister.
Keby podľa neho začali policajti konať skôr, došlo by k oveľa väčším škodám a zraneniam ľudí. Vzniknuté škody z piatka sa ešte dokumentujú, no podľa Lipšica boli minimálne.
Organizátori sa dištancujú od výtržností
Organizátori protestov Gorila ďakujú účastníkom protestov a dištancujú sa od vandalizmu a násilia hŕstky chuligánov a bitkárov.
Ako ďalej agentúru SITA informoval jeden z organizátorov protestov Peter Pčolinský, na piatkových protestoch v uliciach Bratislavy, Košíc, Zvolena, Žiliny, Popradu, Trenčína, Nitry sa zúčastnilo viac ako 30-tisíc ľudí. S protestmi neprestávajú a v najbližších dňoch oznámia termíny konania ďalších.
Organizátori protestov sa dištancujú od vandalizmu pred bratislavským sídlom Úradu vlády SR. Za týmito prejavmi sú podľa nich skupinky ľudí, ktorí neboli na Námestí SNP, ale pripojili sa až na Námestí slobody. Odsudzujú aj agresívne správanie a násilnosti pred budovou Národnej rady SR.
"Tieto činy sa udiali po riadnom ukončení nášho protestu, v dobe keď absolútna väčšina účastníkov už odišla a na základe informácií z viacerých zdrojov sa domnievame, že išlo o skupinky extrémistov a iných výtržníkov. Podľa niektorých zdrojov boli dokonca za tieto činnosti zaplatení, a preto je možné, že skutočným dôvodom ich správania bolo navodiť v spoločnosti pocit strachu a odviesť pozornosť od skutočného obsahu protestov," tvrdia v stanovisku.