BRATISLAVA. Na protest proti medzinárodnej Obchodnej dohode o boji proti falšovaniu (ACTA) prišlo na bratislavské Námestie Slobody niekoľko stoviek ľudí.
Organizátori protestu „Zastavme ACTA!“ žiadajú otvoriť verejnú diskusiu o spornej protipirátskej dohode, ktorá by mohla zaviesť šikanu na hraniciach či obmedziť dostupnosť generických liekov a multimediálnych prehrávačov.
Prijatie a zavedenie dohody ACTA by podľa organizátorov znamenalo koniec slobodného internetu, ako ho poznáme dnes. "Prekáža nám veľmi všeobecné znenie dohody. Pri istom vyložení môže ohrozovať osobné ľudské slobody," povedal podľa agentúry TASR hlavný organizátor protestu Martin Kukoľ.
Organizátor: Kriminalizuje aj legálne kópiePokojný protest, ktorý chcelo podľa Facebooku podporiť vyše 7-tisíc ľudí, začal v sobotu o 14. hodine. Skončil sa asi po hodine, informovala televízia TA3.
Kukoľ upozornil, že ľudia proti ACTA neprotestujú, pretože chcú z webu „bohapusto sťahovať obsah.“
„Dohoda je schopná kriminalizovať aj vyrábanie legálnych kópií,“ doplnil podľa TASR ďalší z organizátorov Peter Blaščák. ACTA totiž spochybňuje legálnosť kópií dévedečiek či cédečiek, ktoré si človek vyhotoví pre vlastnú nekomerčnú potrebu.
Protipirátska dohoda by mohla obmedziť napríklad prehrávače, ktoré dokážu obsah nosičov skopírovať na vstavaný pevný disk.
Tusk ACTA stopol, Radičová nekomentujeDohodu dovedna podpísalo 22 krajín Európskej únie (EÚ), ale aj USA, Japonsko či Mexiko. Pokiaľ ju však čo i len jedna členská krajina EÚ odmietne, nebude platiť nikde v Európskej únii.
Masové protesty proti ACTA zažíva v posledných týždňoch Poľsko. Tamojší premiér Donald Tusk včera pripustil, že názory kritikov protipirátskej dohody sú správne.
Tusk preto stopol ratifikáciu dohody. Poľsko ju totiž už podpísalo, no bez súhlasu parlamentu neplatí.
„Kým nezmiznú všetky pochybnosti, možno si to vyžiada aj posúdenie poľských zákonov a nemožno vylúčiť, že dohoda nakoniec schválená nebude,“ vysvetlil Tusk.
Slovenská premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) sa k spornej dohode nevyjadrila, denník SME ju o stanovisko požiadal ešte v utorok.
Asi až po voľbáchMinisterstvo hospodárstva pod vedením Juraja Miškova (SaS) chce budúci týždeň zverejniť výsledky právnych analýz dohody, potom spornú zmluvu pošle do pripomienkového konania.
Verejnosť a úrady budú mať na jej pripomienkovanie najmenej dva týždne.
O dohode ACTA tak budú s najväčšou pravdepodobnosťou rokovať až vládny kabinet a parlament, ktoré vzídu z marcových parlamentných volieb.
Stovky ľudí protestovali aj v ČecháchAsi päťsto ľudí demonštrovalo proti spornej dohode aj v Brne. Česká republika síce patrí medzi 22 krajín Európskej únie, ktoré ACTA podpísali, no aj tam musí dohoda prejsť parlamentom.
Ďalšie demonštrácie proti ACTA sa dnes v Čechách konali v Ústi nad Labem či Ostrave. V každom z miest sa podľa portálu iHNed.cz zišlo asi dvesto ľudí.
Protesty sa konali aj v ďalších mestách Českej republiky, no účasť neprevýšila sto ľudí.
Dohoda môže obmedziť prehrávače aj liekyObchodná dohoda o boji proti falšovaniu (ACTA) má 51 strán. Vyčítajú jej tiež, že viaceré ustanovenia sú vágne.
1. Kúpili ste si túto pesničku legálne?Takúto otázku by vám po prijatí ACTA mohol položiť colník, keď bude kontrolovať, či neprevážate falšovaný tovar. Týka sa to aj obsahu digitálnych prehrávačov či notebookov. Takéto kontroly legálnosti hudby či filmov sú však podľa kritikov v praxi nepredstaviteľné.
ACTA píše, že štáty môžu z tejto kontroly vylúčiť „malé množstvo tovaru nekomerčnej povahy v osobnej batožine cestujúcich“, čo by sa malo týkať aj kontrol obsahu multimediálnych zariadení.
2. Koniec prehrávačov s pevnými diskamiSlovensko by po podpise ACTA muselo prijať „účinnú ochranu“, ktorá by bránila prelomeniu ochrany cédečiek či dévedéčok. Netýkalo by sa to len pevných nosičov, ale aj skladieb z legálnych internetových obchodov, ktoré sú chránené proti kopírovaniu.
V praxi by ustanovenie mohlo priniesť obmedzenie predaja prehrávačov, ktoré dokážu obsah dévedéčok skopírovať na vstavaný disk.
ACTA spochybňuje aj legálnosť takto vyrobenej kópie skladby či filmu pre vlastnú nekomerčnú potrebu, no ich reguláciu ponecháva na jednotlivých krajinách.
3. Ohrozené generikáKritici pripomínajú, že ACTA môže ohroziť dostupnosť generických liekov.
Ak sa bude menšia farmaceutická spoločnosť sporiť s konkurenčnou korporáciou o patenty na výrobu generických liekov, môže to byť dôvodom na zničenie zásielky takýchto medikamentov.
4. Čo sťahujete?Slovensko bude môcť podľa dohody prijať zákony, ktoré nariadia poskytovateľom on-line služieb, aby nahlásili používateľov, ktorých účet „bol údajne použitý“ na nelegálne sťahovanie.
V praxi to môže znamenať napríklad zákon, ktorý by poskytovateľom prikázal sledovať, kto z webu sťahuje filmy nelegálne. Dnes je to u nás nepredstaviteľné, firmám takéto aktivity zákon zakazuje.
5. Ohrozenie webov so softvéromOkrem technických prostriedkov na kopírovanie obsahu by muselo Slovensko obmedziť dostupnosť programov, ktoré dokážu prelomiť digitálnu ochranu. Často ide o bezplatné a legálne aplikácie.
ACTA by zároveň umožnila zasiahnuť proti webom, ktoré takýto softvér šíria. Dohoda však neobsahuje žiadne poistky, aby sa toto ustanovenie nezneužívalo.
6. Fiktívna škodaACTA umožní vydavateľom požadovať aj za malé prehrešky voči autorským právam mnohomiliónové odškodné. Vydavatelia a ich zástupcovia budú môcť svoje nároky oprieť o „akúkoľvek legitímnu mieru hodnoty“ autorských práv.
Okrem stratených ziskov môže ísť podľa ACTA o možnú trhovú hodnotu pirátskej kópie.
Adam Valček

Beata
Balogová
